Najdlhšie na tri roky
Pozastavenie podnikania nesmie byť kratšie ako šesť rokov a dlhšie ako tri roky. Výhodou je, že počas prerušenia živnosti neplatíte odvody na sociálne poistenie. Platiť ich musíte až po obnovení činnosti, ktorá sa udeje automaticky po uplynutí obdobia prerušenia. Rovnako nemusíte platiť ani preddavky na zdravotné poistenie. To vás však nezbavuje povinnosti, aby ste si ich platili v zamestnaní ako zamestnanec alebo napríklad samoplatiteľ.
Prerušenie oznámte, inak riskujete pokutu
Prerušenie živnosti však nezabudnite oznámiť Sociálnej poisťovni. Ako spresňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne, živnostník je povinný oznámiť prerušenie poistenia pobočke Sociálnej poisťovne do 30 dní od začiatku a skončenia prerušenia na tlačive Registračný list FO – prerušenie (dôvod prerušenia č. 10). Táto povinnosť prislúcha len tým SZČO, ktoré sú povinne poistené.
"V prípade, že SZČO pri pozastavení živnosti ukončí registráciu na daňovom úrade v období do 30. júna 2014, treba sa odhlásiť do 8 dní od ukončenia registrácia na tlačive Registračný list FO – odhláška v Sociálnej poisťovni. Zároveň treba oznámiť aj skončenie prerušenia povinného poistenia na tlačive Registračný list FO – skončenie prerušenia," radí hovorca.
Rady, ako pozastaviť živnosť
Pozastavenie živnosti stačí ohlásiť obvodnému úradu cez formulár Oznámenie o pozastavení prevádzkovania živnosti.
Ak máte viacero predmetov podnikania, môžete prerušiť napríklad len niektoré činnosti, pri ostatných môžete podnikať ďalej..
Za pozastavenie sa platí poplatok 4 eurá (ak chcete ušetriť a platiť len polovicu z poplatku, musíte mať elektronický občiansky alebo elektronický podpis.
Živnosť môžete pozastaviť najmenej na šesť mesiacov, no najviac na tri roky.
Najlepšie je zastaviť podnikanie od začiatku konkrétneho mesiaca alebo na určité obdobie, napríklad od 1. januára do 31. decembra.
oPoisteni.sk
Komentáre
Pridať komentár