Prázdniny znamenajú pre deti voľný čas, no pre rodičov by mali znamenať aj väčšiu ostražitosť. Až viac ako tretinu úrazov majú totiž podľa štatistík na svedomí detské hry doma. Práve počas prázdnin, kedy deti zostávajú doma často bez dozoru a majú chuť vymýšľať alebo sú pohrúžené do hry na ihrisku či merajú si svoju šikovnosť v táboroch pri rôznych aktivitách, sú dôvodom na ostražitosť. Najmä keď najčastejšími úrazmi vyžadujúcimi aj hospitalizáciu sú zlomeniny a pomliaždeniny.
„Deti treba viesť k zodpovednosti a opatrnosti, aby úrazom predišli, no zároveň treba mať na pamäti aj riziko vyplývajúce z úrazov. Najmä v prípade trvalých následkov to môže byť tvrdý zásah do rozpočtu, ktorý nemusí rodina finančne zvládnuť,“ upozorňuje na druhú stránku veci Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).
Ako sa chrániť? Prinášame rady
1. Prevencia je najdôležitejšia
Najlepšie je, ak vediete dieťa k zodpovednosti a nedávate mu príčiny, ktoré by k úrazu mohli viesť. Ak trávi prázdniny doma, samé ho nechajte len na nevyhnutný čas a len vtedy, keď mu dôverujete, že sa bude správať zodpovedne. Najlepšie je ho zamestnať nejakou bezpečnou hrou a činnosťami.
Z jeho dosahu odstráňte všetky predmety, ktoré by mohli spôsobiť jeho úraz. Ak sa rád díva z okna, radšej okno zaistite proti otvoreniu poistkou. Sieťka na hmyz nie je poistkou. Nevykladajte predmety, s ktorými by sa chcelo hrať, sladkosti či iné lákavé veci na vyššie, ale viditeľné miesto. Dieťa by zbytočne lákali a štveranie na stoličku by mohlo skončiť pádom. Elektrické zásuvky zaistite. Dieťa poučte a vysvetlite mu hrozby. Pravidelne ho telefonicky kontrolujte.
2. Kedy zvažovať poistenie
Samozrejme, úrazom treba predchádzať, no rovnako myslieť aj na dôsledky. V tomto smere by malo byť poistenie už samozrejmosťou. Platí to najmä v prípade nízkopríjmových rodín. Účelom poistenia totiž je, aby poistné plnenie pomohlo reálnu situáciu v prípade poistnej udalosti finančne zvládnuť.
Často si dopredu neuvedomujeme, že dlhšia starostlivosť o dieťa (OČR, neplatené voľno) znamená aj nižší či žiaden príjem. Myslieť treba aj na výdavky - drahšie lieky, zdravotné pomôcky ako ortézy, dokonca pri trvalých následkoch prerábanie bývania na bezbariérové. Myslieť na dôsledky po poistnej udalosti je už neskoro.
3. Ako vyberať poistenie
Pri výbere poistky si treba predovšetkým zvážiť, aké riziká chceme poistiť, a či je výška ich krytia opodstatnená. Do úvahy treba brať všetky riziká, aké dieťaťu môžu hroziť pri denných aktivitách a podľa toho si vyberať z poistných taríf poisťovní. Zároveň si treba uvedomiť možné dôsledky v prípade, že nastane neželané.
Teda do akej miery môže poistná udalosť zasiahnuť rodinný rozpočet. Či na to rodina finančne má, aby potenciálne výdavky pokryla, a to aj v prípade úrazov s trvalým následkom. Ak si nie ste istý výberom vhodného poistenia, radšej sa poraďte s finančným sprostredkovateľom či finančným poradcom.
4. Pri poistení úrazu si všímajte liečebnú dobu
Najčastejším rizikom úrazu u detí sú bežné zlomeniny. Vhodné je preto poistiť sa na riziko denného odškodného z dôvodu úrazu. Rodičom sa tak vráti časť nákladov, ktoré vynaložia počas doby liečenia úrazu dieťaťa.
Pozor na definíciu poistnej udalosti v jednotlivých poisťovniach. Všímajte si, aká je nastavená minimálna doba liečenia úrazu konkrétnou poisťovňou, aby to bolo ňou uznané za poistnú udalosť. Sú poisťovne, ktoré uznajú liečenie doby úrazu už za 5 dní, iné až po 14 dňoch.
5. Pozor na výluky
Rovnako dôležité je všímať si aj výluky. Teda oceňovacie tabuľky, v ktorých nájdete okrem zoznamu krytých i zoznam nekrytých diagnóz. Je dôležité si zistiť, ako bude plniť poisťovňa za diagnózu, ktorá sa nenachádza v ich oceňovacích tabuľkách. Niektoré poisťovne plnia len za vymenované diagnózy, iné zasa vedia plniť i tie, ktoré sa tam nenachádzajú na základe lekárskeho posúdenia.
6. Poistné krytie pravidelne kontrolujte
Ak ste dieťa poistili, určite by ste výšku poistného krytia mali minimálne raz ročne prekontrolovať. Je to aj z toho dôvodu, že nastavenie poistných súm a rizík závisí od aktivít dieťaťa a tie sa časom menia. Najmä ak pribúdajú športové aktivity, kde sa zvyšuje riziko jeho úrazu.
Nastaviť môžete výšku poistného krytia, prípadne dopoistiť iné dôležité riziká. Niektoré poisťovne požadujú nahlásenie vykonávania rizikovej činnosti, napr. príležitostné športy ako bungee jumping, rafting či pravidelné vykonávanie profesionálneho športu ako registrovaný športovec. Ak sa nenahlási zmena športovej činnosti, poisťovňa má právo neplniť alebo krátiť plnenie.
7. Ako nakombinovať detskú životnú poistku
Záleží od toho, koľko chcete prispievať na poistenie detí. Ako najdôležitejšie pre úrazové poistenie detí je pripoistenie denného odškodného z dôvodu úrazu. Nasledujú trvalé následky úrazom. Okrajovou záležitosťou je smrť z dôvodu úrazu. Výška poistných súm záleží od príjmu rodičov a požiadaviek na ich zabezpečenie. Kým denné odškodné z dôvodu úrazu rieši krátkodobé výpadky v príjme, poistenie trvalých následkov rieši dlhodobé a závažné stavy po úrazoch a má dosah i na dlhodobý výpadok príjmu v rodine.
8. Sporenie pri poistke má svoje výhody
Častou otázkou je, či dieťaťu v rámci životnej poistky aj sporiť, alebo sporenie dať na samostatný účet. Hlavnou výhodou sporiaceho prvku pri životnej poistke je, že v prípade poistnej udalosti sporenie za rodičov preberá poisťovňa. Ide o prípad, že na zmluve bolo uzatvorené oslobodenie od platenia.
Ak rodič zvolí poistenie aj so sporením, treba si na začiatku dať pozor na nastavenie výšky, jednotlivých krytí a výšky poistného. Tak, aby bol takýto produkt zvládnuteľný v rámci rodinného rozpočtu a sporenie aj krytie bolo nastavené zmysluplne. Určite neodporúčame rušiť sporiacu časť pred riadnym koncom zmluvy.
Najlepšie je poradiť sa s dobrým finančným sprostredkovateľom, ktorý vie odporučiť najvýhodnejšie a najoptimálnejšie poistenie aj jeho podmienky. Dá sa aj skombinovať uzatvorenie sporiacej poistky v jednej poisťovni s pripoistením v inej. Vždy však tak, aby to bolo v prospech dieťaťa.
9. Výnosy závisia od rizika
Pre dieťa je najvýhodnejšie sporiť v produktoch životného cyklu, teda prostredníctvom podielových fondov. Sporenie prostredníctvom kapitálového životného poistenia znamená minimálne zhodnotenie finančných prostriedkov. V investičnom životnom poistení zasa investované poistné prvé dva roky „zhltnú“ poplatky.
U poistenia detí sú na trhu tri možnosti. Po prvé je možné uzatvoriť detské životné poistenie, kde hlavnou zložkou je sporenie cez kapitálovú zložku (garancia výplaty v prípade dosiahnutia určitého veku) alebo investičnú zložku, ktorá je síce negarantovaná, ale prináša vyšší potenciál výnosu. Druhou možnosťou je pripoistenie detí cez „dospelácky” produkt životného poistenia. Treťou možnosťou je využitie benefitov, ktoré je možne získať pri uzatvorení a kombinácii určitej skupiny rizík zadarmo.
Komentáre
Pridať komentár