Poľnohospodárske poistenie vo svete – kde a ako ho štát podporuje


			Poľnohospodárske poistenie vo svete – kde a ako ho štát podporuje
1.8.2012 Produkty

Pre veľa štátov predstavuje podpora poľnohospodárskeho poistenia významnú súčasť agrárnej  politiky a rozvoja vidieka. Vďaka subvenciám sa môžu farmári chrániť aj proti rizikám, ktoré sú považované za komerčne nepoistiteľné. Prepracovaný jednotný systém poľnohospodárskeho poistenia funguje v Spojených štátoch amerických, zatiaľ čo Európska únia ponecháva členským štátom voľnú ruku.

USA

Pre Spojené štáty je signifikantná vysoká miera previazanosti štátu a súkromného poisťovacieho sektoru. Štát subvencuje poistné, poskytuje krytie administratívnych a akvizičných nákladov súkromného sektoru, v neposlednom rade poskytuje zaistné krytie. Štátnu správu zastupuje Federálna korporácia poistenia plodín. Organizácia určuje podmienky a sadzby poistného. Pokiaľ sa chcú súkromné poisťovne podieľať na štátom dotovanom poistení plodín, musia získať autorizáciu.

Pestovatelia môžu poistiť okrem typických nebezpečenstiev (krupobitie, sucho, záplavy, víchrice, mráz, atď.) aj menej obvyklé riziká: nezjazdné polia v dobe žatvy, nepriaznivé počasie v dobe kvetu, napadnutie plodín škodcami alebo škody spôsobené zverou. Paleta poistiteľných produktov zahŕňa okolo sedem desiatok plodín. Aby nedochádzalo k pestovaniu v klimaticky nevýhodných podmienkach, v každom regióne sa môžu pestovať len schválené rastliny. Medzi obľúbené poistné produkty patrí poistenie úrody proti rozmanitým rizikám (MPCI = multiple peril crop insurance). Poľnohospodári volia poistnú ochranu medzi 50 – 85 % percentami priemerného výnosu z posledných desiatich rokov. V závislosti na úrovni poistného krytia dotuje štát MPCI programy v rozmedzí od 38 do 60 %. Ďalšou možnosťou zabezpečenia je poistenie príjmu z rastlinnej výroby (CRC = crop revenue coverage), ktoré kryje výnosy a predstavuje ochranu proti výkyvom cien. V dôsledku tohto poistenia môžu farmy uzatvárať zmluvy o dodávkach mesiaca pred žatvou bez obáv z výpadku produkcie.

Európska únia

Európska únia nemá jednotný systém poľnohospodárskeho poistenia. Riadenie rizík spočíva na bedrách jednotlivých štátov, preto sú prístupy rôznorodé. Miera štátnej podpory poistenia značne kolíše a škála poistiteľných rizík sa v európskych krajinách odlišuje. Vzhľadom na rozdielnu štruktúru poľnohospodárstva a odlišné klimatické podmienky nie je pravdepodobné, že by sa presadil jednotný prístup.

Rakúsko

V Rakúsku je zriadený štátny fond kalamít. Financie z fondu sú využívané pre ad hoc kompenzáciu škôd, putujú najmä na preventívne opatrenia proti lavínam alebo reguláciu tokov. Len časť fondu kalamít je využívaná na dotovanie poistného. Od roku 1995 je poistné proti krupobitiu a mrazu z 50 % dotované, a to 25 % z fondu kalamít a 25 % z rozpočtu jednotlivých spolkových krajín.

Do začiatku deväťdesiatych rokov mohli farmári využívať len poistenie krupobitia. Vďaka tomu zaujíma monopolnú pozíciu na trhu Die Österreichische Hagelversicherung alebo Rakúska krupobitná poisťovňa, ktorá zabezpečuje cez 85 % poľnohospodárskej pôdy. Jej právnou formou je vzájomnostný poisťovací spolok. Rozšírenie krytých rizík je záležitosťou posledných dvoch dekád, ponuka zahŕňa poistenie proti krupobitiu, mrazu, záplavám, víchrici, suchu alebo škodcom. Rakúska krupobitná spoločnosť má zastúpenie aj v Českej republike, pod jej krídla spadá Agra pojišťovna.

Nemecko

Poľnohospodárske poistenie poskytuje približne štrnásť organizácií, ktorým dominujú vzájomné poisťovne. Približne 60 % trhu zaujíma poisťovňa Vereinigte Hagelversicherung. V zásade existujú tri inštrumenty riadenia rizík v poľnohospodárstve. Ad hoc kompenzácia škôd zo štátneho rozpočtu v prípade výskytu katastrofickej udalosti, ďalej fond kalamít pre kompenzáciu škôd na hospodárskych zvieratách (kontribúcie zo štátneho a súkromného sektoru) a krupobitné poistenie. Najmä v piatich nových spolkových krajinách sú poisťované aj niektoré ďalšie riziká prírodných katastrof. Štát však neposkytuje dotácie na platby poistného.

Francúzsko

V súčasnosti je poistená štvrtina francúzskej poľnohospodárskej plochy (najvyššiu prepoistenosť vykazujú olejniny 35 % a obilniny 23 %, zatiaľ čo u ovocia a zeleniny nedosahuje ani 2 %). Najpreferovanejšie zabezpečenie farmárskej pôdy predstavuje komplexné poistenie úrody. Program, ktorý kryje celý súbor rizík, je ponúkaný od roku 2005. Jedná sa o jediný typ poľnohospodárskeho poistenia, ktorý štát subvencuje a to vo výške 35 %. Celkový objem dotácií sa pohybuje medzi 20 – 25 miliónmi eur za kalendárny rok. Poľnohospodárske poistenie ponúka hneď niekoľko poisťovní, ale neochvejnou jednotkou je spoločnosť Groupama s 90% podielom na trhu.

Na krytie nepoistiteľných škôd je na základe zákona z roku 1964 zriadený Národný fond poľnohospodárskych kalamít. Do neho prispievajú rovným dielom štát a samotní poľnohospodári. Ročne pokladňa Národného fondu operuje s 180 miliónmi eur a kompenzácia škôd dosahuje v priemere 25 %.

Taliansko

Základným finančným kameňom talianskeho systému je Národný solidárny fond pre poľnohospodárstvo. Zriadenie fondu je ustanovené zákonom z roku 1970. Spravidla 60 % peňažných prostriedkov putuje na priamu likvidáciu prírodných katastrof a zostávajúcich 40 % pripadá na podporu poistenia. Škody sú vyplácané z tzv. poolu. Jedná sa o fond, v ktorom sa zhromažďuje vybrané poistné od všetkých spoločností ponúkajúcich poľnohospodárske poistenie.

Jan Hruška

Zdroj: Jan Hruška

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS