Aké možnosti existujú v praxi, ak sa chceme dopracovať k lepšiemu dôchodku, než dostaneme od štátu?
Prvé pravidlo, ktoré v tomto smere platí je, že s budovaním úspor "na penziu" treba začať včas, respektíve skoro. Najlepšie okolo 25-30 rokov veku. Ak to necháte na okamih, kedy sa vám blíži päťdesiatka, je neskoro. Druhým pravidlom je nepočítať s tým , že váš život skončí v 65. rokoch, kedy obvykle začína výplata peňazí z penzijných fondov. Človek je biologicky prispôsobený na dožitie 85 rokov a je tak veľmi pravdepodobné, že aj po odchode do penzie vás čaká 10-15 rokov života. A nikto z nás tieto roky nechce stráviť nejakým živorením, práve naopak.
Poraďte, ako teda na to, aby sme z toho čo najviac vyťažili.
Ak vypočujete moju radu a začnete sporiť skoro, nebojte sa akcií. V dlhom horizonte sú relatívne bezpečným inštrumentom a podľa historických priemerov sú veľmi často výnosnejšie, než dlhopisy. Majte pripravený dlhodobý finančný plán a pevne sa ho držte. A v neposlednom rade vždy majte na pamäti slovíčko diverzifikácia. Sporenie na penziu je procesom s veľmi dlhou dobou splatnosti a vždy je lepšie svoje peniaze zveriť viac správcom, než len jednému.
Pôsobíte v Česku. Aké sú vaše postrehy k zabezpečeniu dôchodkového systému v porovnaní so Slovenskom?
V Česku sa veľa ľudí spolieha na priebežne financovaný dôchodkový systém a neuvedomuje si pritom, že demografické trendy sú nesporné. Populácia starne a súčasní tridsiatnici a štyridsiatnici budú mať veľké problémy dosiahnuť na penziu, ktorá by im dokázala zabezpečiť dôstojný koniec života. Dobrovoľné dôchodkové sporenie má mnoho ľudí nastavené na minimálnu možnú výšku, ako prídavok k štátnej penzii, takže v budúcnosti im nebude stačiť. Druhý pilier dôchodkového sporenia sa vďaka nastaveným podmienkam rozbehol len veľmi zvoľna, respepktíve skoro vôbec.
Čo majú obidva trhy spoločné a čo rozdielne? Čo môžeme čakať?
V Česku sa do budúcnosti môžeme pripraviť na veľké problémy. Najmä vďaka tomu, že vlády nepropagovali penzijnú reformu ako podmienku nutnú pre zachovanie ako-tak dôstojných životných podmienok v starobe, ale tak nejako "vlažne". Na Slovensku je v tomto smere situácia mierne lepšia, predsa len ste začali s reformou systému o niečo skôr. Napriek tomu - ak mám správne informácie - nadšenie obyvateľov pre sporenie v rámci DSS nie je nijako veľké. Nehovoriac o tom, že nízka pôrodnosť je problémom, ktorý trápi český aj slovenský systém.
Na Slovensku s istými ťažkosťami funguje druhý aj tretí dôchodkový pilier - v Česku a Maďarsku Mali s dôchodkovou reformou isté problémy. Prečo dôchodkové systémy vo V4 zlyhávajú a kto je naopak, vo výhode?
Výhodou tých, ktorí s reformou začali skôr, je náskok z pohľadu času. Spoločným problémom je potom otázka dôvery v systém ako taký - po bezprecedentnom de facto "znárodnení" súkromných penzijných fondov v Maďarsku a len mierne odlišnom kroku v Poľsku, sa nemožno čudovať , že obyvatelia regiónu strednej a východnej Európy sú v tomto smere skeptickí. Už spomenutým handicapom je klesajúca pôrodnosť, ktorá trápi všetky krajiny CE3 bez výnimky.
Vymenujte hlavné produkty, ktorépomôžu ľuďom šetriť si na penziu a naopak, ktoré vôbec nie sú vhodné na sporenie?
Všeobecne platí, že investičné produkty by mali byť používané na investície a poistné produkty potom na krytie rizík. Ich kombinovanie je zvyčajne nevýhodné pre koncového spotrebiteľa - také produkty sú z pohľadu nákladovej štruktúry drahé a neponúkajú ani investičný potenciál, ani vyhovujúce poistné krytie. Odpoveď na túto otázku je potom vcelku jednoduchá. Pre investičné portfólio používajte akcie, dlhopisy, meny, komodity, indexové akcie, investičné certifikáty či podielové fondy a časť peňazí vždy držte na hotovosti. Pre zaistenie života a majetku používajte životné, respektíve majetkové poistky. Kombinované produkty sú ako taký "kočkopes" a v kľude na ne môžete zabudnúť.
oPoisteni.sk
Komentáre
Pridať komentár