Nízke odvody na dôchodkové poistenie znamenajú nízky dôchodok v budúcnosti. „Napríklad, samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá v preddôchodkovom veku platila poistné na dôchodkové poistenie iba z minimálneho vymeriavacieho základu, poberá v súčasnosti dôchodok približne v sume 220 eur mesačne. To nedosahuje ani sumu priemerného dôchodku na Slovensku, ktorá je v súčasnosti 389,06 eur,“ objasňuje Sociálna poisťovňa. Keďže človek v poproduktívnom veku nemá veľa možností na zvýšenie svojho dôchodku, je potrebné zamýšľať sa včas nad možnosťami zvýšenia svojho budúceho dôchodku. Jednou z možností je platenie dobrovoľného dôchodkového poistenia.
Kedy sa dobrovoľne poistiť
Dobrovoľné dôchodkové poistenie si môže platiť každý, kto sa rozhodne takýmto spôsobom si zvýšiť svoj budúci dôchodok a teda aj svoju životnú úroveň v starobe. Toto poistenie vzniká dňom prihlásenia sa, najneskôr dňom podania prihlášky a zaniká dňom odhlásenia sa, najneskôr dňom podania odhlášky. Prihlásiť sa možno v miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. Pri rozhodovaní o platení dobrovoľného dôchodkového poistenia je potrebné zohľadniť svoje ekonomické a sociálne možnosti. „Ak sa naň občan prihlási, bude jeho povinnosťou platiť riadne a včas poistné: 18% na starobné poistenie, 6% na invalidné poistenie a 4,75% na rezervný fond solidarity z vymeriavacieho základu, ktorý si sám určí, najmenej však z minimálneho vymeriavacieho základu,“ tvrdí Sociálna poisťovňa.
Ďalšou možnosťou zvýšenia svojho budúceho dôchodku je výkon dvoch a viac zamestnaní, výkon zamestnania a samostatnej zárobkovej činnosti.
V súčasnosti si z minimálneho vymeriavacieho základu platí poistné na dôchodkové poistenie 187 202 samostatne zárobkovo činných osôb, čo predstavuje takmer 90% z ich celkového počtu.
oPoisteni.sk, Sociálna poisťovňa
Komentáre
Pridať komentár