Pri lyžovaní v horách však často nestačí obyčajná životná poistka, ktorá pokrýva bežné úrazy, ale špeciálny druh poistenia - tzv. horské poistenie. Uzatvoriť ho môžete celkom jednoducho - cez internet online, cez SMS, alebo i osobne na pobočkách vo vybraných poisťovniach, prípadne na poslednú chvíľu aj v horskom regionálnom informačnom stredisku či v hoteli.
Náklady hradíte sami, ak nemáte poistku
Novela Zákona o Horskej službe č. 544/2002 Z. z. (od 1. júla 2006) ešte pred siedmimi rokmi zaviedla pre návštevníkov hôr povinnosť uhradiť Horskej záchrannej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním. Ide o náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, náklady na prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne náklady na prepravu priamo do zdravotníckeho zariadenia, v najtragickejšom prípade prevoz telesných pozostatkov. Všetky tieto náklady kryje horské poistenie. Zmenou platnou od roku 2007 sú povinnosti hradiť náklady HZS zbavené deti a mládež do 18 rokov veku.
Poistenie platné iba na Slovensku, nie v cudzine
Poistenie je platné na území Slovenska, v horských oblastiach v územnej pôsobnosti HZS podľa zákona č. 544/2002. Horské oblasti v územnej pôsobnosti Horskej záchrannej služby sú Belianske Tatry, Malá Fatra, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.
Výška poistného pre poistenie na hory (poistenie nákladov na zásah Horskej služby) závisí od dvoch faktorov: rizikovej skupiny a dĺžky pobytu, v priemere sa pohybuje od niekoľko desiatov centov na osobu/deň. Premyslite si preto vopred, akú činnosť či druh športu budete počas zimnej dovolenky v horách vykonávať, nakoľko poisťovne obvykle diferencujú bežných turistov a športové aktivity.
Pozor na výluky z poistenia
Výlukou z poistenia nákladov na zásahy horskej služby je spravidla nerešpektovanie pokynov pracovníkov horskej služby a tiež to, ak sa ako návštevník hôr neriadite informačnými a výstražnými značkami alebo sa nepohybujete po vyznačených turistických chodníkoch, respektíve v zime podľa tyčového vyznačenia. Výluku riskujete aj v prípade úmyselného zneužita horskej služby, alebo tzv. zbytočnú pátraciu akciu.
oPoisteni.sk
Zo záznamov Horskej záchrannej služby
Tragický pád v severnej stene Malého Kežmarského štítu
Dňa 22. decembra 2012 v podvečerných hodinách slovenská horolezkyňa oznámila výpadok horolezca v masíve Malého Kežmarského štítu. Pri výstupe v oblasti Nemeckého rebríka si pravdepodobne odtrhol doskovú lavínu s ktorou spadol jednu celú lanovú dĺžku, teda približne 60 metrov. Prvá pohotovostná skupina šiestich záchranárov HZS okamžite odišla do doliny Zeleného plesa. Druhá podporná skupina záchranárov HZS vyniesla materiál na zabezpečenie rebríka – rampy, ktorá pod strmým uhlom pretína celú severnú stenu Malého Kežmarského štítu. Po príchode na miesto nehody zistili, že zranenia slovenského lezca boli nezlučiteľné so životom.
Nočná záchranná akcia v Malej Fatre
Dňa 23. decembra 2012 podvečer požiadali dvaja turisti v Malej Fatre záchranárov HZS o pomoc. Počas výstupu po zelenom TZCH z Kraľovian na Stoh si poľská turistka poranila ľavý kolenný kĺb a nebola schopná samostatne pokračovať ďalej. Terénnym vozidlom HZS jej na pomoc do doliny Bystrička v noci a v chladnom počasí odišlo sedem profesionálnych záchranárov HZS. Z doliny začali záchranári stúpať v hlbokom snehu smerom na Stoh, zranenú 35 – ročnú ženu a jej priateľa našli však v oblasti Žobráka. Po zateplení bola zranenej poskytnutá zdravotná starostlivosť, končatina zafixovaná a pomocou saní akijí a istenia statickými lanami ju záchranári HZS transportovali k vozidlu.
Zdroj: Horská záchranná služba
Komentáre
Pridať komentár