Budú mať poisťovne jednotný postup?
Stanovisko Útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS bolo podľa Petry Pauerovej, hovorkyne NBS vydané ešte 16. júla tohto roka. „Očakávame, že všetky poisťovne budú po jeho zverejnení uplatňovať rovnaký postup pri likvidácii škodových udalostí v PZP v prípadoch škôd na čelnom skle spôsobených kameňom vymršteným spod kolies iného motorového vozidla,“ povedala pre portál oPoisteni.sk. Poisťovne sú podľa jej slov povinné stanoviť poistné vo výške zabezpečujúcej splniteľnosť všetkých záväzkov vyplývajúcich z poistenia zodpovednosti. Vo výške poistného musia zohľadniť všetky druhy škôd.
Prepokladmi vzniku zodpovednosti prevádzkovateľa pri škodách spôsobených prevádzkou vozidla sú: udalosť vyvolaná osobitnou povahou prevádzky, vznik škody a príčinná súvislosťou medzi udalosťou a vznikom škody.
Čo so spôsobenou škodou?
„V prípade škody na čelnom skle zaujímame stanovisko, že vymrštenie kameňa spod kolies iného motorového vozidla je okolnosť, ktorá má pôvod v prevádzke. Prejavom prevádzky motorového vozidla je v tomto prípade otáčavý pohyb jeho kolies. „Aj keď kameň nie je súčasťou motorového vozidla, bez pôsobenia otáčavého pohybu kolies idúceho auta by kameň zostal na svojom mieste na ceste a k jeho vymršteniu a vzniku škody by nedošlo. Prevádzka motorového vozidla je teda príčinou vymrštenia kameňa, ktorý nárazom do čelného skla spôsobí škodu," uvádza Vladimír Dvořáček, výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom.
Náhrada škodovej udalosti
V stanovisku sa ďalej konštatuje: Ak teda udalosť - škoda na čelnom skle - bola spôsobená okolnosťou majúcou pôvod v prevádzke, škoda vznikla a existuje príčinná súvislosť medzi udalosťou a vznikom škody, prevádzkovateľ zodpovedá za škodu na čelnom skle. Pokiaľ má uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, je poisťovateľ povinný takúto škodu zaňho nahradiť.
oPoisteni.sk
Komentáre
Pridať komentár