V čase prerušenia sociálneho poistenia neplatí za vás ako za zamestnanca poistné nikto. Toto obdobie sa preto nezhodnocuje ako doba poistenia pri posudzovaní nároku na niektorú z dávok sociálneho poistenia (nemocenské dávky, dôchodkové dávky, dávka v nezamestnanosti). "Ak je teda pre vznik nároku na niektorú dávku - dávka materské alebo dávka v nezamestnanosti - potrebný určitý počet dní trvania príslušného poistenia, obdobie neplateného voľna k nim zarátať nemožno. Samotná skutočnosť, že nešlo o nepretržité poistenie, však nie je pri priznávaní dávok dôležitá; z tohto hľadiska (ak je splnená doba poistenia) neplatené voľno na vznik nároku na dávku vplyv nemá," tvrdí Sociálna poisťovňa.
Pri nemocenských dávkach však musí byť primárne splnená podmienka existencie nemocenského poistenia v čase vzniku nároku na dávku alebo trvanie ochrannej lehoty. Tá plynie aj po začiatku prerušenia sociálneho poistenia. "V prípade zamestnankyne, ktorá je tehotná, trvá ochranná lehota osem mesiacov, u ostatných zamestnancov trvá spravidla sedem dní. To znamená, že ak by mal zamestnanec neplatené voľno dlhšie ako sedem dní a dočasná pracovná neschopnosť alebo potreba ošetrovania by mu vznikla až po tomto siedmom dni, nárok na nemocenské a ošetrovné by mu už nevznikol," tvrdí Sociálna poisťovňa.
V súvislosti s neplateným voľnom Sociálna poisťovňa ešte upozorňuje, že ak chce byť zamestnanec poistený aj v čase jeho čerpania, môže sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Dobrovoľné poistenie vzniká odo dňa podania prihlášky a zaniká dňom podania odhlášky. Spätne si doplatiť poistné za obdobie neplateného voľna možno len v prípade dôchodkového poistenia, pri nemocenskom poistení a poistení v nezamestnanosti takáto možnosť neexistuje.
oPoisteni.sk, Sociálna poisťovňa
Komentáre
Pridať komentár