Máli sa vám priemerný dôchodok 406,01 eura? Privyrobte si!


			Máli sa vám priemerný dôchodok 406,01 eura? Privyrobte si!
11.3.2015 Produkty

Chystáte sa v tomto roku do penzie? Rozšírite tak rady 1 348 092 dôchodcov, ktorí už dôchodok poberajú. Sociálna poisťovňa vyplatila vo februári 2015 celkovo 1 014 467 starobných, 290 250 vdovských a vdoveckých a 233 593 invalidných dôchodkov.

 
Takto si môžete vašu starobnú penziu zvýšiť

Priemerné výšky najčastejšie vyplácaných dôchodkov boli ku koncu februára takéto: starobný dôchodok 406,01 eur, predčasný starobný 389,52 eur, invalidný 269,21 eur, vdovský 246,16 eur. Po dovŕšení dôchodkového veku a po splnení podmienok na poberanie starobného dôchodku si môžete privyrábať bez obmedzenia.

Podnikanie, trvalý pracovný pomer či dohoda

Môžete pracovať či už na živnosť, na pracovnú zmluvu či dokonca na dohodu. Ak sa zamestnáte ako zamestnanec, alebo si budete ako živnostník platiť povinné sociálne odvody, vašu penziu to zvýši. Ak pracujete na dohodu, už viac ako dva roky platí, že pri tomto type zárobku vám vzniklo aj povinné dôchodkové poistenie. Čím dlhšie budete pracovať, pričom z tejto práce budete dôchodkovo poistení, a čím vyšší plat dosiahnete, hoci aj na základe dohody, tým by mala byť aj vyššia vaša penzia. V prípade predčasného dôchodku nie je možné pracovať ani na dohodu či živnosť, no ak ste poberateľom riadneho dôchodku, podnikať môžete.

Dobrovoľné sociálne poistenie

V dôchodkovom poistení platí zásada, že čím sú vyššie odvody na dôchodkové poistenie, tým bude vyššia suma budúceho dôchodku. Takmer 90 percent živnostníkov platí povinné sociálne poistenie z minimálnych vymeriavacích základov, preto sa im môže vyplatiť dobrovoľne sa dôchodkovo poistiť. Dobrovoľne dôchodkovo poistený môže byť každý, kto dovŕšil vek 16 rokov, má na Slovensku trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a nemá priznaný predčasný dôchodok. Vašou povinnosťou bude platiť riadne a včas poistné: 18 % na starobné poistenie, 6 % na invalidné poistenie a 4,75 % na rezervný fond solidarity z vymeriavacieho základu, ktorý si sám určí, najmenej však z minimálneho vymeriavacieho základu.

Príspevky do II. a III. piliera

Druhý pilier a tretí pilier sú postavené na princípe dobrovoľnosti. Druhý pilier predstavuje starobné dôchodkové sporenie v dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS).

Jednou z výhod druhého piliera je fakt, že na rozdiel od prvého piliera sú úspory vlastníctvom vás ako sporiteľa. To znamená, že v prípade predčasného úmrtia sa stávajú vaše úspory majetkom dedičov. A v druhom pilieri je ešte jedna novinka: od 15. marca do 15. júna 2015 máte možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie, či do systému vstúpite alebo vystúpite.

Tretí pilier je dobrovoľný, príspevky spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti. Zahŕňa doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a iné dobrovoľné formy zabezpečenia sa na dôchodok v zmysle právnych predpisov. Do tretieho piliera si môže sporiť zamestnanec po podpísaní zmluvy s DDS alebo iná osoba, teda aj živnostník, ktorá má najmenej 18 rokov.

oPoistení.sk

 

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články