Majetok v II. pilieri je rozdelený. Od mája


			Majetok v II. pilieri je rozdelený. Od mája
13.5.2013 Produkty

Ako zvládli dôchodkové správcovské spoločnosti presun majetku sporiteľov? Zaujímalo nás, ako sa na tento krok museli pripraviť? Viac pre portál oPoisteni.sk prezradili priamo šéfovia a riaditelia DSS.

 

 

 

K 1. máju 2013 mal byť pripravený "reštart systému", ktorý prinesie  obrovské presuny sporiteľov nasledované obrovskými presunmi majetku. Ako  to aktuálne vyzerá priamo vo vašej DSS?

Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz DSS: K 30.4. sa uskutočnil presun sporiteľov, ktorí nedoručili vyhlásenie z negarantovaných do garantovaného fondu. Spolu so sporiteľmi sa presunul medzi fondami aj majetok v portfóliach. V našej spoločnosti sa presun týkal priblizne 80% sporiteľov. V súčasnosti je už presun sporiteľov a majetku skompletizovaný a ukončený.
Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky, ING DSS: V súlade s platnou legislatívou sme presunuli k 30. aprílu 2013 majetok zodpovedajúci úsporám sporiteľov, ktorí do 31. marca 2013 nedoručili do ING DSS vyhlásenie o zotrvaní v negarantovanom dôchodkovom fonde, z negarantovaných dôchodkových fondov do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu. Z akciového negarantovaného sme presunuli majetok v objeme 306,6 mil. eur bol do dlhopisového garantovaného d.f., zo zmiešaného negarantovaného d.f.  majetok v objeme 138,6 mil. eur do dlhopisového garantovaného fondu a z indexového negarantovaného fondu do dlhopisového grantovaného majetok v objeme 1 mil. eur. 
Peter Socha, prevádzkový riaditeľ AXA ČR a SR: Presun sporitelov prebehol 30. aprílu 2013 a následne bol v nasledujúcich dňoch presunutý aj majetok. Tento presun nepriniesol žiadne komplikácie a dsska funguje bez akýchkolvek komplikácii. 
Viktor Kouřil, generálny riaditeľ VÚB Generali DSS: K 30. aprílu  sme, podľa zákona, všetkých čo nezaslali „Vyhlásenie“, presunuli do garantovaného dlhopisového fondu.

 

Ako ste sa na tento krok museli pripraviť a čo všetko to obnášalo?


Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz DSS: Na presun bolo potrebné pripraviť portfólia jednotlivých fondov. Tak, aby pred aj po presune klientov portfólia čo najviac zodpovedali deklarovaným  investičným stratégiam. Na samotný hromadný presun bolo nevyhnutné pripraviť informačný systém. A samozrejme, bolo dôležité všetky zmeny v legislatíve aj s dôsledkami komunikovať sporiteľom.
Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky, ING DSS:
Legislatívna zmena znamenala vo všeobecnosti zvýšené administratívne zaťaženie našich zamestnancov. Okrem operatívnej činnosti týkajúcej sa spracovania vyhlásení doručených do spoločnosti do 31. marca 2013, bolo potrebné zabezpečiť v produkčnom systéme automatický prevod sporiteľov, ktorí nedoručili vyhlásenie, z negarantovaných dôchodkových fondov do dlhopisového garantovaného dôchodkového fondu, čo si vyžadovalo IT riešenie a v neposlednom rade prevod zodpovedajúceho majetku (cenných papierov a financií) medzi dôchodkovými fondami. 
Peter Socha, prevádzkový riaditeľ AXA ČR a SR:
Aby sme sa 30. apríla tohto roka nestretli so žiadnymi komplikáciami, nasimulovali sme si tento tento den skôr a prešli sme si všetky kroky, ktoré nás čakali v reálny deň presunu. Tento test prebehol aj v spolupráci s našim depozitárom. 
Viktor Kouřil, generálny riaditeľ VÚB Generali DSS:: Išlo o pomerne veľký technický problém, nesmelo dôjsť o omylu. Znamenalo programátorskú prípravu a predovšetkým opakované testovania IS. Zároveň bolo potrebné prijať a realizovať rozhodnutie, ktoré aktíva ostanú v negarantovaných dôchodkových fondoch a ktoré budú oresunuté do garantovaného fondu. Len pre ilustráciu, presúval sa majetok, zväčša dlhopisy, v hodnote vyššej ako 600 mil. eur.

 

Koľko vašich sporiteľov máte v garantovaných a v negarantovaných fondoch?


Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz DSS: V garantovanom fonde má v súčasnosti časť alebo celý svoj majetok približne 407 tisíc sporiteľov a v negarantovanom fonde 42 tisíc sporiteľov. Tento stav omnoho lepšie vystihuje postoj k riziku slovenských sporiteľov.
Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky, ING DSS: Momentálne je v garantovanom fonde 89 % sporiteľov. Uvedené je predovšetkým dôsledkom vyššie uvedených legislatívnych požiadaviek a nízkeho záujmu sporiteľov o zotrvanie v negarantovaných dôchodkových fondoch. 
Peter Socha, prevádzkový riaditeľ AXA ČR a SR: Tento stav svedčí o spôsobe, ktorým bol presun zo zákona daný, tj. ak sporiteľ chcel zostať, bol povinný zaslať vyhlásenie. Pred prestupmi  bol počet sporiteľov: akciový fond (238 375), zmiešaný fond (74 877),  dlhopisový fond (40 279), indexový fond (3 966), po prestupoch akciový fond (24 191), zmiešaný fond (8 919),  dlhopisový fond (321 708), indexový fond (2 679). 
Viktor Kouřil, generálny riaditeľ VÚB Generali DSS:: V garantovanom dôchodkovom fonde cca 195-tisíc sporiteľov a v troch negarantovaných dôchodkových fondoch cca 13-tisíc.

 

Pre tých sporiteľov, ktorí zostali v negarantovaných fondoch, sa má mierne spomaliť tempo zhodnocovania úspor. Ako sa to podľa vás prejaví v praxi?


Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz DSS: Naopak, sporiteľom v negarantovaných fondoch sa otvára potenciál vyšších výnosov, kedže presun väčšiny sporiteľov z negarantovaných fondov povoľuje  správcom zvýšiť rizikový profil negarantovaných fondov. Spomalenie tempa zhodnocovania úspor skôr čaká garantovaný fond, keďže úrokové sadzby neustále klesajú.
Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky, ING DSS:
V dlhopisovom garantovanom dôchodkovom fonde možno predpokladať nižší avšak dlhodobo stabilný výnos pri nižšej miere rizika. Klienti, ktorí boli prevedení do tohto fondu, budú mať v prípade záporného zhodnotenia garantované doplnenie majetku z vlastného majetku ING DSS. Naopak v negarantovaných dôchodkových fondoch možno predpokladať vyšší dlhodobý výnos, ale pri vyššej miere rizika. Zhodnocovanie úspor závisí od množstva faktorov a v negarantovaných fondoch môže majetok fondu viac či menej kolísať – v závislosti od podielu akciovej zložky vo fonde a od aktuálnej situácie na finančných trhoch. 
Peter Socha, prevádzkový riaditeľ AXA ČR a SR:
Nakoľko v negarantovaných fondoch ostali sporitelia, ktorí jednoznačne prejavili vôľu ostať v týchto fondoch a je predpoklad, že práve takýto sporitelia majú vedomosť o investičnej stratégii negarantovanych fondov a s tým spojenou vyššou mierou rizika oproti garantovanym fondom, je tu priestor na zloženie majetku fondov s väčším zastúpenim rizikovejších aktív, ako napríklad akcie. V prípade rastu akciových trhov, aký sme zaznamenali aj v posledných mesiacoch, to bude naopak znamenať väčšiu mieru zhodnotenia.
Viktor Kouřil, generálny riaditeľ VÚB Generali DSS::
To vôbec nie je také isté... nikto nezaručí že aktuálny rast akcií nie je len „bublina“ ktorá praskne a akciové dôchodkové fondy utrpia obrovské straty... Aktuálne nastavenie dôchodkových fondov je len a len o rozhodnutí sporiteľa a jeho schopnosti znášať riziko. Veď môže sporiť v dvoch dôchodkových fondoch, môže  mať – aspoň u nás –  iný pomer majetku a iný pomer nových príspevkov, môže si majetok presúvať medzi dvoma dôchodkovými fondami a naviac má na výber dôchodkové fondy so 100 % akcií, cca 60 % ďalší so 40 % a nakoniec garantovaný s 0 % akcií...

 

Až do konca tohto roka bude v DSS prebiehať konsolidačná etapa, ktorá súvisí so zlučovaním fondov a nastavovaním nových investičných stratégií.  Na čo kladiete v danom procese dôraz? Plánujete zlúčiť niektoré fondy?


Jozef Paška, predseda predstavenstva Allianz DSS: Žiadna konsolidačná etapa nebude v našej spoločnosti prebiehať. Naša spoločnosť zlúčila všetky negarantované fondy (zmiešaný, indexový a akciový) do jedného akciového negarantovaného fondu k 3. máju. V súčasnosti majú oba naše fondy (garantovaný aj negarantovaný) želanú štruktúru a zastúpenie jednotlivých tried aktív. Akciové, dlhopisové či komoditné investície majú v jednotlivých fondoch také zastúpenie ako sme dlhodobo komunikovali našim klientom.
Alena Fábryová, manažérka pre dôchodky, ING DSS:
Aktuálne pracujeme na zmenách investičných stratégií dôchodkových fondov. Medzi tieto zmeny môžeme zaradiť najmä zvýšenie akciovej zložky v portfóliách zmiešaného negarantovaného dôchodkového fondu a akciového negarantovaného dôchodkového fondu. O zlučovaní fondov momentálne neuvažujeme, ponuka našej spoločnosti zostáva nezmenená, a to 1 garantovaný dôchodkový fond (dlhopisový) a 3 negarantované dôchodkové fondy (akciový, zmiešaný a indexový). 
Peter Socha, prevádzkový riaditeľ AXA ČR a SR:
V nasledujúcom období plánujeme zlúčiť akciový a zmiešaný fond. V nasledujúcich procesoch budeme klásť dôraz na hladký priebeh zmien tak, ako to bolo v prípade presunu sporiteľov do dlhopisového fondu, a vhodné nastavenie a realizáciu nových investičných stratégii.
Viktor Kouřil, generálny riaditeľ VÚB Generali DSS::
Predbežne plánujeme počet dôchodkových fondov zachovať:  tzn. indexový so 100 % akcií, akciový s cca 60 % akcií, ďalší zmeniť - “pretvoriť“ - na dôchodkový fond, ktorý bude mať nielen akcie, ale aj komodity aj iné aktíva, napríklad reality, samozrejme, časť dlhopisov, no naozaj zmiešaný dôchodkový fond a prirodzene negarantovaný dôchodkový fond. Podmienkou je, že bude zo strany sporiteľov o tieto dôchodkové fondy záujem...

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS