Krádež či úraz v škole? Poistenie to vykryje


			Krádež či úraz v škole? Poistenie to vykryje
6.9.2012 Produkty

Máte poisteného vášho školáka? Možno aj vy ste si so začiatkom školského roka položili otázku, ako ochrániť svoje dieťa pred úrazom, stratou či krádežou pomôcok v škole. Poisťovne ponúkajú pre žiakov, ale aj pre školy, viacero produktov súvisiacich s poistením.

Lenka Gurecká, Executive Managerka spoločnosti Partners Group Sk pre portál oPoisteni.sk tvrdí, že treba vedieť nielen to, aký typ poistenia je vhodný pre vaše dieťa, ale aj, aké aktivity v škole či mimo nej vykonáva.

 


Poistka nie sú vyhodené peniaze

Poistenie je zatiaľ na Slovensku vnímané ako niečo čo je pre tých, ktorí na to „majú.” Rodičia často s nástupom detí do školy zvažujú, či je miesto v rodinnom rozpočte na ich poistenie. Podľa Lenky Gureckej si treba uvedomiť si, že často nízka mesačná suma za poistku, dokáže ušetriť zvýšené náklady v prípade, že sa vášmu dieťatu niečo stane, alebo ak mu je odcudzená školská pomôcka.

Čo ak niekto vašej ratolesti odcudzí prezúvky, knihy, tašku, zimnú bundu? „Takáto situácia znamená navyše peniaze z rodinného rozpočtu. Samozrejme, môžete mať na takéto situácie vytvorenú v domácnosti finančnú rezervu. Častým problém je, že ak dospelí hovoria, že nemajú na poistenie, nie raz im nevychádzajú financie ani na dostatočnú rezervu.“ Oveľa nepríjemnejšou udalosťou je úraz školáka. Možné úrazy totiž striehnu všade, či už cestou do školy, v škole cez prestávky, počas telesnej výchovy, na školskom výlete, lyžiarskom výcviku. „Hlavne u menších detí si liečba vyžaduje prítomnosť rodiča, čo nielen znamená zvýšené výdavky na liečbu, ale aj znížený mesačný príjem, kedže rodič musí siahnuť po dovolenke či ošetrovnom, prípadne iných formách ospravedlnenia u zamestnávateľa,” spresňuje Lenka Gurecka.


Čo ponúka poistný trh?

Viete, čo ponúka poistný trh pri poistkách pre školákov? Na Slovensku je zatiaľ tento trend poisťovania pomerne nízky, na rozdiel od zahraničia. Ako spresňuje Lenka Gurecka, poisťovne preto zatiaľ ponúkajú základné balíky služieb krytia rizík na školách. „Napríklad venujú sa krytiu odcudzenia nevyhnutne potrebných pomôcok k vyučovaniu, za čo rodič zaplatí len malé čiastky, rádovo pár eur na rok. Z tohto typu poistenia sa dá uplatniť plnenie pri krádeži napríklad bundy, topánok, oblečenia. Zvyčajne sa to vzťahuje len na nutné pomôcky a osobné veci mimo cenností. Ceniny ako napríklad mobilné telefóny, či notebooky podľa poisťovne do škôl nepatria.“ V poistení je možnosť dojednať aj riziko zodpovednosti žiaka za škodu spôsobenú škole, ktoré odbremení rodičov od finančných náhrad ak dieťa poškodí majetok školy.


Preverte si, čo kryje zmluva

Školy zatiaľ hlavne ponúkaju krytie krádeže, čo si zvyčajne môžu rodičia odsúhlasiť na spoločnej rodičovskej schôdzi. Toto poistenie nie je podľa Executive Managerky finančne náročné, pretože platba sa vzťahuje na celý školský rok, mimo ostatných výdavkov na knihy, je pomerne zanedbateľná. „Poistné krytie úrazov prostredníctvom školy však štandardom nie je. Veľmi ťažko sa totiž dokazuje, že k úrazu došlo práve pri vyžadovanej školskej činnosti a nie pri hrách, prípadne nepozornosťou školáka. Pre bežnú prax je preto lepšie keď si toto pripoistenie rodič zriadi individuálne. Či už využitím poistenia priamo na dieťa, alebo jeho pripoistením k rodičovi, pokiaľ to daná poisťovňa umožnuje. V tomto prípade poisťovňa preberá poistné plnenie bez ohľadu na jeho vznik, či už je to v škole, prípadne doma.“


Cena za poistenie vás nepoloží

Poistenie školáka na riziká úrazov, ktoré zvyčajne spadajú pod kompetencie rodiča, môžu stáť rádovo od pár eur, až po niekoľko desiatok eur. Záleží od toho, akú poistnú sumu si ako rodič zvolíte. Podľa čoho sa teda orientovať pri nastavovaní? „V prvom rade by to mala byť výška príjmu rodiča, ktorá môže byť znížená, ak bude rodič tráviť čas so svojim dieťaťom v nemocnici, alebo doma pri liečbe chorôb, či úrazov. Potrebné je zohľadniť aj možné trvalé následky. Úrazy, ktoré sa dieťaťu stanú, môžu mať aj trvalú dohru. V tomto prípade je poistná suma vysoká, pretože je možné, že v najhorších prípadoch sa už dieťa v dospelosti nebude môcť uplatniť tak ako zdravý človek," spresňuje Lenka Gurecka.


Spokojnosť s poistným plnením

Ak sa naše dieťa venuje nejakému športu, poisťovňa to požaduje uviesť do poistnej zmluvy. „Stretla som sa so skúsenosťou rodiča, keď si jeho dieťa na telesnej výchove, na gymnastike, pri páde zlomilo krčné stavce. Takáto liečba je obzvlásť dlhodobá a pre rodiča náročná. Dieťa ktoré už prejde ťažším zranením, je pre väčšinu poisťovní aj v dospelosti nepoistiteľné," hovorí o skúsenostiach z praxe Lenka Gurecka. Určite si preverte, čo škola pre vaše dieťa môže v rámci poistky zabezpečiť. Nespoliehajte sa na to, že vášmu školákovi predsa nič nehrozí. Ak sa úraz, alebo krádež stane, už nič nevyriešite.

V tomto prípade sa veľmi uplatňuje staré známe: „dvakrát meraj, raz strihaj”. „Je dobré poriadne si odkomunikovať, na čo všetko máte nárok v prípade poistnej udalosti. Jednak výber pripoistení, ale aj ich samotné nastavenie a výška ovplyvňujú spokojnosť s poistným plnením. Odporúčam voliť poistenie zo sporením, ktoré pri správnom nastavení vaše vklady nielen zhodnotí, ale na dlhodobom horizonte aj vráti platby za poistné krytie," uzatvára Lenka Gurecka.

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS