Do kúpeľov zadarmo? Nie všetko vám zdravotná poisťovňa preplatí


			Do kúpeľov zadarmo? Nie všetko vám zdravotná poisťovňa preplatí
15.4.2015 Produkty

Chystáte sa do kúpeľov a spoliehate sa na zdravotnú poisťovňu? Rátajte s tým, že ak trpíte chorobami v kategórii B – chorobami z povolaniam nervové choroby, ekzémom, cukrovkou či vysokým tlakom v kúpeľoch, v kúpeľoch si musíte priplatiť. Zadarmo máte len kúpeľnú starostlivosť a vyšetrenia. Ubytovanie a stravu si platíte sami. Koľko, to závisí od konkrétneho zariadenia. Od pár eur až po niekoľko desiatok.


Ak sa chcete dostať do kúpeľov, musíte splniť niekoľko podmienok. Hlavné je, aby vám liečbu predpísal váš lekár alebo špecialista, dostatočne ju zdôvodnil a podpísal ju. A keďže ide o doplnkovú liečbu, tá musí nadväzovať na predchádzajúcu zdravotnú starostlivosť, nemocničnú alebo ambulantnú.

Keď to nesplníte, nedoručíte návrh na kúpeľnú liečbu včas poisťovni alebo ak existujú pre konkrétnu indikáciu kontraindikácie, poisťovňa vás môže odmietnuť.
Rovnako sa do kúpeľov nedostanete, ak máte voči poisťovni podlžnosti. Kúpeľnú liečbu môže totiž zamietnuť aj svojim dlžníkom. Tí zo zákona majú totiž nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť.

S akými ochoreniami do kúpeľov

Pacient, ktorý chce absolvovať kúpeľnú liečbu, musí mať o ochorení, ktoré je dôvodom liečby, záznamy vo svojej zdravotnej dokumentácii. Kúpeľná liečba aj v prípade čiastočného financovania zo zdravotného poistenia (kúpeľná starostlivosť B) musí nadväzovať na predchádzajúcu zdravotnú starostlivosť, nemocničnú alebo ambulantnú. Nie je možné predpísať kúpeľnú starostlivosť pri prvých príznakoch ochorenia ako prvú zdravotnú starostlivosť.

Na toto ešte pamätajte, keď chcete ísť do kúpeľov

 

Návrh na kúpeľnú liečbu

Vypíše ho lekár špecialista alebo všeobecný lekár pre dospelých a všeobecný lekár pre deti a dorast na základe nálezu príslušného lekára špecialistu vo všetkých indikáciách.

Vyšetrenia

Všetky klinické a laboratórne vyšetrenia, ktoré treba povinne uviesť pre dané ochorenie v návrhu na kúpeľnú liečbu, nesmú byť staršie ako tri mesiace. Treba uviesť aj ich dátum. Všetci pacienti nad 70 rokov veku okrem toho musia mať v návrhu uvedené aj výsledky interného vyšetrenia.

Kontraindikácie

Pred nástupom do kúpeľov musí ošetrujúci lekár potvrdiť váš aktuálny zdravotný stav, aby sa vylúčili možné kontraindikácie. Potvrdenie nesmie byť staršie ako 14 dní.

Doručená žiadosť poisťovni

Vypísaný a časovo platný návrh na kúpeľnú starostlivosť doručí poistenec zdravotnej poisťovni najneskôr šesť týždňov pred uplynutím zákonnej lehoty jeho platnosti. O schválení alebo neschválení úhrady zdravotnej starostlivosti rozhodne revízny lekár. Správne vypísaný návrh na kúpeľnú liečbu je zdravotná poisťovňa povinná schváliť.

Termín a dĺžka liečenia

Ak poisťovňa úhradu kúpeľnej starostlivosti schváli, v oznámení uvedie aj názov zariadenia, s ktorým má zmluvu o poskytovaní a úhrade navrhovanej kúpeľnej starostlivosti. Termín nástupu na liečenie pacientovi oznámia kúpele. Platnosť návrhu je jeden rok, dĺžka pobytu maximálne 28 dní. V zásade platí, že v jednom kalendárnom roku je možné absolvovať kúpeľnú liečbu raz.

Poplatky pri skupinách A a B

Pri indikáciách A zdravotná poisťovňa plne hradí liečbu, stravu aj ubytovanie. Poistenec si hradí zákonom stanovený poplatok 1,66 eura za deň pobytu. Oslobodení od poplatku sú deti do troch rokov veku a nositelia najmenej striebornej Janského plakety. Osoby v hmotnej núdzi, ktoré sa preukážu rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dávke v hmotnej núdzi a príspevkoch k dávke v hmotnej núdzi, platia len prvé tri dni pobytu, od štvrtého už nie.

Pri indikáciách B z zdravotná poisťovňa plne hradí liečbu. Poistenec si hradí ubytovanie a stravu. Kúpeľné zariadenia si určujú ceny za stravu a ubytovanie sami. V prípade štandardného ubytovania sa mení výška poplatku za deň strávený v kúpeľoch počas hlavnej sezóny a mimo sezóny. Pacient si hradí aj kúpeľný poplatok, ktorého výška je individuálna, určuje ju príslušná obec.

 

Zdroj: oPoistení.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS