Katalyzátorom rozsudku, ktorý prepíše fungovanie poisťovníctva v celej Európskej únii, sa stalo belgické združenie na ochranu spotrebiteľov Test-Achats. Nepozdávala sa mu výnimka zo smernice, ktorá inak zakazovala akúkoľvek formu diskriminácie medzi mužmi a ženami. Výnimka sa týkala poistného odvetvia a dovoľovala, aby poisťovne rozlišovali medzi svojimi klientami mužov a ženy, podľa pohlavia určovali výšku poistného.
Smernica, ktorá výnimku akceptovala, platí už od roku 2004. Od jej prijatia nik nespochybňoval dôvody, prečo je diskriminácia – najmä pri životnom poistení – tolerovateľná. Ženy žijú v priemere dlhšie ako muži a podľa štatistík bývajú aj zdravšie. Poisťovne im preto ponúkajú poistenie za nižšiu cenu. Zákaz rozlišovať v poisťovniach medzi mužmi a ženami začne platiť 21. decembra 2012. Zhodou okolností presne v deň, ktorý by mal byť podľa Mayského kalendára tým posledným.
Nie pre všetky poistky
Nové pravidlá sa nedotknú všetkých produktov, ktoré poisťovne na Slovensku ponúkajú. Zmeny pocítia len tie, v ktorých už dosiaľ zohrávalo úlohu to, či je poistenec muž alebo žena. Napríklad pri životnom poistení alebo pri úrazovom poistení. Neživotné poistenie, ktoré chráni majetok (napríklad dom), si zákaz diskriminácie prakticky ani nevšimne.
Z nového spôsobu určovania výšky poistného nebudú určite nadšené ženy. V životnom poistení boli na tom výhodnejšie ako muži. Keďže podľa štatistík žijú dlhšie, pre životné poisťovne boli menej rizikovým klientom, čomu zodpovedalo aj platené poistné. Odstránenie diskriminácie bude znamenať, že poisťovne už budú na ne automaticky hľadieť ako na rizikovejšiu skupiny. Preložené do slovenčiny – poistenie sa pre ženy stane drahším. O konkrétnych sumách zatiaľ poisťovne veľmi nehovoria, no realisticky možno očakávať nárast o desiatky percent.
Verdikty Súdneho dvora Európskej únie nie sú vyhľadávaným čítaním na voľné chvíle a je preto možné, že o zákaze diskriminácie nebude vedieť veľa ľudí. Takýto stav je vhodnou živnou pôdou pre tých, ktorí by radi zarobili na nevedomosti iných. Ak sa nechcete nechať dobehnúť, zapamätajte si štyri z nasledujúcich mýtov. Môžu síce logicky znieť, no od pravdy majú ďaleko.
1. Staré poistné zmluvy musíte nahradiť novými
Zjednotenie platieb poistného pre mužov a ženy nebude mať na žiadny vplyv na už existujúce poistné zmluvy. Teda na všetky, ktoré boli (a ešte budú) uzavreté do 21. decembra. Za nové zmluvy sú považované všetky tie, ktoré budú uzavreté po uvedenom dátume, rovnako ako aj všetky tie, v ktorým dôjde po 21. decembri zmena ovplyvňujúca výšku plateného poistného. To sa môže stať napríklad vtedy, ak klient požiada poisťovňu o zmenu výšky poistného plnenia. Pokiaľ však klienti poisťovní nebudú v existujúcich zmluvách žiadať podobné zmeny, otázniky okolo nových pravidiel v poisťovníctve môžu pokojne pustiť z hlavy.
2. Zmenia sa podmienky aj v poistnom zmluvnom poistení
Sú krajiny, kde výšky povinného zmluvného poistenia alebo havarijného poistenia skutočne závisia aj od toho, či klientom poisťovne je muž alebo žena. Takáto prax je bežná napríklad v Nemecku alebo vo Veľkej Británii. Slovensko však medzi tieto krajiny nepatrí, pri určovaní poistného v povinnom zmluvnom poistení poisťovne neprihliadajú na pohlavie.
3. Pre ženy je výhodné poistiť sa do 21. decembra
Je prakticky isté, že životné poistenie (a niektoré ďalšie poistné produkty) sa pre ženy stane po decembri drahším „špásom“. Tento fakt však nie je dôvodom, aby sa ženy odrazu začali ponáhľať s poistením len preto, aby tak stihli urobiť do 21. decembra. Poistné produkty majú svoj zmysel v opodstatnených prípadoch, no ak žena nemá relevantný dôvod byť poistená (nie je živiteľkou rodiny, má dostatočnú finančnú rezervu a podobne), nie je dôvod, aby o poistení uvažovala len kvôli novým pravidám.
4. Nové pravidlá ovplyvnia aj výšku dôchodku z druhého piliera
Z druhého piliera zatiaľ nie sú vyplácané žiadne dôchodky, takže zákaz diskriminácie poisťovne nie je relevantný argument. Pokiaľ nedôjde k zmene súčasnej legislatívy, prvé anuity (dôchodky) z druhého piliera sa začnú vyplácať až v roku 2015.
Druhý pilier, paradoxne, obsahuje súčasný zákaz diskriminácie už od svojho vzniku. Zákon tak už od roku 2004, keď bol schválený v parlamente, predchádza vzniku situácie, kedy by muži a ženy s identicky nasporenou sumou na osobnom dôchodkovom účte dostali rozdielne dôchodky len pre rozdielnosť pohlaví.
Partners Group Sk, oPoisteni.sk
Komentáre
Pridať komentár