Biznisu sa na Slovensku darí. Medziročne pribúdajú tisícky firiem a podnikateľov


			Biznisu sa na Slovensku darí. Medziročne pribúdajú tisícky firiem a podnikateľov
10.6.2019 Produkty

Záujem rozbehnúť biznis na Slovensku medziročne narastá. Za prvé tri mesiace tohto roka u nás pribudlo 3 029 nových podnikateľských subjektov.

Záujem rozbehnúť biznis na Slovensku medziročne narastá.  „Ide o nárast vo výške necelého pol percenta, no dá sa predpokladať, že do konca roka počet registrovaných subjektov ešte narastie. Zatiaľ rekordný štvorpercentný nárast z roku 2017 však počet nových registrácií tento rok zrejme nepresiahne,“ hodnotí analytička Bisnode, Petra Štěpánová na základe ich detailnej analýzy.

Ku koncu marca 2019 bolo na Slovensku podľa databáz Bisnode registrovaných dovedna 723 960 podnikateľských subjektov. Z toho najväčšie zastúpenie mali fyzické osoby (449 428 podnikateľov) a zvyšných 277 561 tvorili spoločnosti s ručením obmedzeným a akciové spoločnosti.

„Počet registrovaných podnikateľských subjektov rástol v posledných za sebou nasledujúcich troch rokoch, pričom najvýraznejší nárast sme zaznamenali v roku 2017. V tom čase malo podnikanie zaregistrovaných dovedna 707 027 eseročiek, akciových spoločností a fyzických osôb, čo bolo o 27 463 subjektov viac ako v roku 2016. Nárast bol vtedy na úrovni štyroch percent,“ opisuje výsledky Petra Štěpánová.

Porovnanie za posledných päť rokov naznačuje, že doposiaľ najslabším rokom na vznik podnikateľských subjektov bol rok 2016, kedy došlo oproti roku 2015 k poklesu na úrovni 1,4 percenta. „Vplyv na tieto čísla mohlo mať aj zavedenie daňových licencií z roku 2014, kvôli ktorým mnoho firiem ukončilo podnikanie. Licencie vláda začiatkom minulého roka zrušila, čo sa mohlo odraziť aj na narastajúcom počte zaregistrovaných firiem v posledných dvoch rokoch,“ dodáva Petra Štěpánová.

Zdroj: Bisnode

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS