ANALÝZA: Porovnanie českého a slovenského poistného trhu 1. diel

Česká republika a Slovensko sú krajiny regionálne si blízke, "ľudsky" podobné a majú aj pomerne dlhú a nedávnu spoločnú minulosť. To všetko by mohlo zvádzať k záveru, že aj poistné trhy v oboch krajinách si budú veľmi podobné. Ako sa však ukazuje, je to zjednodušujúci záver. Regionálna blízkosť je síce významný faktor, ale oveľa väčší význam má napríklad ekonomické a sociálne prostredie. To sa prejavuje napríklad niektorými rozdielnymi právnymi úpravami.
Ukazuje sa, že aj zákazníci majú k poisteniu rozdielny vzťah a cítia nutnosť uspokojovať iné potreby. A to napriek tomu, že by sa mohlo zdať, že sú si podobní svojim prístupom k životu a jeho preferenciám. Spoločná minulosť má na stav poistného trhu len malý vplyv, pretože sa obe krajiny od seba oddelili v čase, keď bola demonopolizácie poisťovníctvo ešte v začiatkoch. Oba trhy ale museli, a v budúcnosti zrejme budú musieť čeliť, podobným úskaliam.
Sú tu ale aj okolnosti určujúce podobnosť týchto dvoch trhov. Je to predovšetkým členstvo oboch krajín v Európskej únii. To so sebou prináša povinnosť zohľadňovať rad regulačných opatrení, ako sú v poslednej dobe (alebo v blízkej budúcnosti budú) napríklad Solvency II, tzv. Unisex (zákaz používania pohlavia pre výpočet výšky poistného a poistného plnenia) alebo sprostredkovateľské smernice IMD 2. Rozdiely sa tiež čiastočne stierajú vďaka pôsobnosti niektorých poistných skupín v oboch krajinách, ktoré často aplikujú podobné postupy. Oba trhy museli tiež čeliť finančnej kríze v rokoch 2008 a 2009 a teraz sa stretávajú s dopadmi aktuálne prebiehajúcej dlhovej krízy.
Dohľad nad poistnými trhmi
Poistný trh je v oboch krajinách regulovaný obdobným systémom zákonov a ďalších legislatívnych opatrení. Existujú v podstate len dva zásadnejšie rozdiely. Na Slovensku nie je upravená činnosť samostatných likvidátorov poistných udalostí a sprostredkovateľská činnosť je regulovaná v rámci všeobecného zákona o finančnom sprostredkovaní. Dohľad nad oboma trhmi vykonáva príslušná národná banka (ČNB a NBS). Poisťovne v oboch krajinách majú svoju profesijnú organizáciu a združujú sa aj ostatné subjekty poistného trhu.
V Českej republike pôsobí viac poisťovní ako na Slovensku, čo je dané rozdielnou veľkosťou oboch trhov, keďže ten český je oproti slovenskému zhruba dvojnásobný. Z toho vyplýva aj približne dvojnásobne vyšší objem poistného v prípade českých poisťovní. V oboch krajinách je však podobná koncentrácia trhu. Ako v Českej republike, tak na Slovensku, sú dve veľké spoločnosti súperiace spolu o pozíciu najsilnejšej poisťovne. Na Slovensku je však ich postavenie výrazne dominantnejšie na úkor stredných poisťovní. Tým, v porovnaní s Českou republikou, zaberajú väčší súhrnný trhový podiel aj malé poisťovne.
Najsilnejšie poisťovne
V oboch krajinách je najsilnejšou poisťovňou na trhu nástupnícka poisťovňa po bývalom monopolnom poisťovateľovi. Na Slovensku došlo k jeho spojeniu s poisťovňou Allianz, keď takto vzniknutý subjekt vystupuje pod názvom Allianz - Slovenská poisťovňa. V Českej republike zostal názov zachovaný (až na vypustenie z názvu slova "štátne" v roku 1992), hoci je spoločnosť členom skupiny Generali PPF. Pre obe krajiny je tiež spoločné, že druhou najsilnejšou poisťovňou je zakaždým Kooperativa. Pri vytvorení akéhosi spoločného rebríčka tak nie je divu, že pozíciu lídra obsadzuje práve táto spoločnosť. To platí aj pri zohľadnení nerovnakej veľkosti oboch trhov. Najsilnejšou skupinou "spojených" trhov je potom s veľkou prevahou VIG, kde je práve Kooperativa dominantným členom.
Oba trhy prešli v poslednom čase odlišným vývojom. Kým v Českej republike trh výraznejšie rástol a až v poslednej dobe došlo k prepadu, na Slovensku k takým prudkým zmenám nedošlo. Príčina je predovšetkým v jednorazovo platenom poistnom, ktoré bolo po určitú dobu ťahúňom slovenského trhu, zatiaľ čo na Slovensku takej obľuby nedosiahlo.
Neživotné poistenie
V neživotnom poistení bol vývoj mierne priaznivejší pre slovenské poisťovne. V Českej republike sa trh už tretí rok prepadá, čo je dané hlavne poklesom v oblasti poistenia vozidiel, kde sa sadzby dostali až na samé dno ekonomickej "zmysluplnosti". V tejto oblasti ostatne dochádza k poklesu aj na slovenskom trhu. Tamojšie poisťovne sa tiež pripravujú na zavedenie systému bonus-malus. Vzhľadom k tomu, že prepad a súčasné problémy v poistení vozidiel v Českej republike súvisí okrem iného aj s neuváženým používaním tohto systému, mohol by byť vývoj v Slovenskej republike pre slovenské poisťovne veľmi poučným.
Životné poistenie
V životnom poistení bol vývoj veľmi poznamenaný prudkým rastom jednorazovo plateného poistného v Českej republike a jeho následným prepadom. Na Slovensku bola jeho obľuba menšia. V oboch krajinách však rastie aj oblasť bežne plateného poistného, pričom na Slovensku dosahuje priemerné poistné vyššie hodnoty než v Českej republike. Vzhľadom k tomu, že sa v tomto type poistného oveľa viac uplatňuje riziková zložka, je pravdepodobné, že klienti slovenských poisťovní majú teda lepšie kryjú riziká súvisiace so životom a zdravím, ako je tomu u českých klientov. Tí sú na tom pre zmenu lepšie z pohľadu neživotných rizík. A tak všetko ukazuje na to, že českí zákazníci preferujú ochranu majetku, zatiaľ čo slovenskí dávajú prednosť zabezpečeniu života.
NESS Czech s.r.o.
Kateřina Lhotská
Pridajte komentár