Ako na dane za minulý rok? Vyťažte maximum z II. aj III. piliera


			Ako na dane za minulý rok? Vyťažte maximum z II. aj III. piliera
18.3.2015 Produkty

Dostali vyplatenú životnú poistku, platili ste si dobrovoľný príspevok do II. piliera, alebo ste dostali peňažnú výhru? Potom vás určite bude zaujímať, ako sa vysporiadať s daňami za minulý rok. Termín podania daňového priznania, 31. marec 2015, sa blíži, a ak neoznámite správcovi dane, že si túto lehotu predlžujete maximálne o tri mesiace (pri zahraničných príjmoch o 6 mesiacov), riskujete zbytočné problémy.

 

Dostali ste vlani vyplatenú životnú poistku


Tieto príjmy zaraďujeme do príjmov z kapitálového majetku. V čase výplaty ide o príjem zdaňovaný zrážkou podľa paragrafu 43 ods. 3 písmeno f) zákona o dani z príjmov. Základ dane si môžete znížiť o zaplatené vklady alebo poistné. Ak žijete trvale v našej krajine, prípadne sa tu zdržiavate viac ako 183 dní v kalendárnom roku, ste daňovým rezidentom.

Zaplatená daň je považovaná za preddavok, čiže takéto príjmy sa neuvádzajú v daňovom priznaní, nevstupujú ani do vymeriavacích základov na zdravotné a sociálne poistenie. Považujú sa teda za daňovo vysporiadané, až na jednu výnimku. Iba pri príjmoch z cudziny (paragraf 7 ods. 1 písmeno e) zákona o daniach z príjmov, sa zahŕňajú do základu dane. Vtedy ide o príjem, ktorý treba uviesť v daňovom priznaní a bude vymeriavacím základom pre zdravotné poistenie.

Sporili ste si vlani v II. dôchodkovom pilieri

Od januára 2013 si môžete na svoj osobný dôchodkový účet posielať aj vlastné úspory. Dobrovoľné príspevky môžu byť pravidelné alebo nepravidelné a v akejkoľvek výške, pričom ich môžete uhrádzať buď zrážkou zo mzdy na základe dohody so zamestnávateľom, alebo priamo prevodom na účet Dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Z týchto dobrovoľných príspevkov si môžete uplatniť daňovú úľavu do výšky 2% zo základu dane.

To znamená, že za minulý rok 2014 si možno vďaka príspevkom do druhého piliera znížiť svoj základ dane najviac o 966 eur. Pre uplatnenie tejto výhody je rozhodujúce, akú sumu dobrovoľných príspevkov do II. piliera ste skutočne zaplatili. DDS-ky vám posielali potvrdenia o odvedených dobrovoľných príspevkoch za vlaňajšok do konca januára 2015. Toto potvrdenie priložte k daňovému priznaniu.

Šetrili te v III. dôchodkovom pilieri

Kto má uzatvorené doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier), môže si odpočítať zaplatené príspevky v maximálnej výške 180 eur za rok. Potrebujete však splniť dve podmienky.

Príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie zaplatili na základe účastníckej zmluvy uzatvorenej po 31. decembri 2013 alebo na základe zmeny účastníckej zmluvy, ktorej súčasťou je zrušenie dávkového plánu. No súčasne nemôžete mať uzatvorenú inú účastnícku zmluvu uzatvorenú do 31. decembra 2013, ktorej súčasťou je dávkový plán. Pre klienta, ktorý si sporí mesačne napríklad 15 eur, to znamená, že za rok na dani ušetrí 34,20 eura, čím získa viac ako dva mesačné príspevky na DDS.

Predali ste cenné papiere

Príležitostné príjmy z prevodu cenných papierov sa zdaňujú podľa paragrafu 8 – ostatné príjmy zákona o dani z príjmov. Ak predáte, respektíve ak vám vrátia podielové listy a budete mať z nich príjem, tak tento príjem sa nepovažuje za príležitostný, je to príjem z kapitálového majetku a platia tam iné pravidlá zdaňovania. Pri výpočte základu dane si do výdavkov započítajte aj tie, ktoré súvisia s nadobudnutím či predajom cenných papierov. Ak ste nadobudli cenný papier bezodplatne, napríklad dedením či darovaním, výdavkom bude cena zistená v čase nadobudnutia.

Nepriamym výdavkom môže byť aj provízia za sprostredkovanie predaja. Výdavky však nemôžu byť väčšie ako príjmy, na stratu z prevodu cenných papierov sa neprihliada. Môžete však načítavať zisky z predaja jedného cenného papiera so stratou z predaja iného cenného papiera. Výsledkom bude úhrn z príjmov a úhrn výdavkov vynaložených na tento druh príjmu. Ak vaše príjmy, znížené o výdavky podľa paragrafu 8 ods. 5 a 7 zákona o dani z príjmov, nepresiahnu za rok sumu 500 eur – je to príjem oslobodený. Nepodávate daňové priznanie a nevzniká vám ani povinnosť platiť zdravotné poistenie.

Vyhrali ste peniaze či cenu v lotérii


V prvom rade rozhoduje to, či ste vlani vyhrali peňažnú alebo nepeňažnú výhru. Peňažné výhry zdaňuje prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže zrážkovou daňou, pričom sa použije sadzba dane 19 percent. Od januára 2014 sa zdaňuje len suma, ktorá prevyšuje 350 eur. To je hranica, od ktorej už nie je cena alebo výhra oslobodená od dane. Výhry patria medzi ostatné príjmy a z tých je treba okrem dane odviesť aj zdravotné odvody.

Pri nepeňažných výhrach vám musí organizátor oznámiť hodnotu ceny alebo výhry, pričom vy ju musíte uviesť v daňovom priznaní. Túto povinnosť nemáte len v prípade, ak vaše celkové zdaniteľné príjmy za rok 2014 nepresiahli hranicu príjmu 1 901,67 eura. Daň neplatíte pri výhrach z hazardných hier, prevádzkovaných podľa zákona o hazardných hrách a obdobných výhrach zo zahraničia.

oPoistení.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články