Budem dostávať z II. penzia aj vdovský dôchodok?
Z 2. piliera sa budú vyplácať aj pozostalostné dôchodky (vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky). Maj sa vyplácať najviac dva roky. Ich vyplácanie by malo pomôcť vdove, vdovcovi a sirote preklenúť nepriaznivú životnú situáciu po smrti sporiteľa.
Čo ak poisťovňa, kde si sporím na penziu, skrachuje?
V novele sa urobili opatrenia, aby ku krachu a prípadnému nevyplácaniu dôchodkov nedošlo. Na vykonávanie tejto činnosti bude potrebná špeciálna licencia, ktorú bude udeľovať Národná banka Slovenska. NBS bude okrem iného skúmať aj aktuárske nastavenia dôchodkového produktu, tak aby bol tento produkt dlhodobo udržateľný. Poisťovne budú držať aktíva (najmä technické rezervy) kryjúce záväzky voči poisteným v adekvátnej výške. V krajnom prípade, ak by predsa len nastala taká situácia, že by poisťovni hrozil krach, NBS môže, pred tým než by k ku krachu došlo, nariadiť prevod poistného kmeňa na inú poisťovňu.
Prečo sa zrušila podmienka sporiť si v II. pilieri minimálne 10 rokov?
Zachovať podmienku minimálneho obdobia sporenia 10 rokov v zákone o starobnom dôchodkovom sporení nemalo zmysel. Ak by sa dôchodca s kráteným starobným dôchodkom z 1. piliera ocitol v hmotnej núdzi a k dôchodku z 2. piliera by nemal prístup, museli by sa na zabezpečenie jeho základných životných potrieb skladať ostatní daňovníci. edinou podmienkou, aby človek mohol čerpať nasporené peniaze, je dosiahnutie dôchodkového veku.
Zriadiť sa má aj centrálny elektronický ponukový systém. Čo to prinesie?
Hlavnou výhodou CEPSu je, že záujemca o dôchodok z 2. piliera dostane záväzné ponuky dôchodkov od všetkých subjektov vyplácajúcich tieto dôchodky v jednoduchej prehľadnej forme. Nebudete musieť obiehať“ všetky poisťovne a pýtať si od nich predbežné ponuky. Po zavedení CEPSu na základe jednej vašej žiadosti dostanete na jednom hárku papiera ponuky od všetkých poisťovní. Tieto ponuky si budete môcť jednoducho porovnať. Spravovať CEPS bude Sociálna poisťovňa.
Prečo do vyplácania súkromných penzií vstúpili poisťovne? Nepredraží to produkty klientov?
Vyplácanie doživotného dôchodku vie v komerčnom sektore zabezpečiť iba životná poisťovňa, ktorá dokáže kryť riziko dlhovekosti. Kryť riziko dlhovekosti zjednodušene znamená to, že bez ohľadu na to, či si bude dôchodca užívať zaslúžený odpočinok na dôchodku 4 alebo 40 rokov, dôchodok sa mu bude vyplácať vo vopred dohodnutej výške až do jeho smrti. Poisťovňa sa teda zaväzuje, bez ohľadu na to, ako dlho budete žiť, vyplácať vám doživotný dôchodok. Tento záväzok musí splniť a financuje ho z poistného všetkých dôchodcov
Budú si poisťovne ponechávať za správu účtov poistencov nejaké percentá, ako to tomu bolo u DSS, alebo ako to bude fungovať?
Náklady poisťovne budú do výšky dôchodku zakalkulované priamo pri jeho stanovení a ich prípadná zmena počas obdobia výplaty nebude môcť mať na výšku vyplácaného dôchodku žiaden vplyv. Poisťovne si teda nebudú môcť účtovať poplatky obdobné napr. odplate za správu majetku, na ktorú majú nárok dôchodkové správcovské spoločnosti. Ak sa teda napríklad dohodnete ako sporiteľ s poisťovňou na výplate doživotného dôchodku (bez zvyšovania) vo výške napríklad 50 eur, na váš účet vedený v banke vám bude poisťovňa povinná vyplácať vám 50 eur až do vašej smrti.
oPoisteni.sk
Komentáre
Pridať komentár