Najčastejšou poistnou udalosťou v slovenských domácnostiach je únik vody


			Najčastejšou poistnou udalosťou v slovenských domácnostiach je únik vody.
5.8.2016 Poistný trh

Viac ako polovica slovenských domácností už riešila škody spôsobené s únikom vody. Poukázal na to prieskum spoločnosti AXA, v ktorom sa Slovákov opýtala na ich obavy spojené s bývaním.

Až 53 % opýtaných uviedlo, že už má skúsenosti s vytečenou práčkou, alebo prasknutým potrubím. Necelých 9 % už v minulosti riešilo škody súvisiace s vlámaním do bytu alebo domu a vyše 11 % nepovoleným vstupom do garáže, pivnice či záhrady. Najobávanejšími príčinami škôd sú požiar, prírodné živly a vlámanie spojené s odcudzením majetku.

Prasknuté potrubie, nefunkčný vodovodný kohútik alebo poškodená hadica sú najčastejšími príčinami úniku vody v domácnostiach. Podľa Karla Žylu, manažéra PR a komunikácie AXA v ČR a SR je únik vody každoročný evergreen, ktorý spôsobuje v domácnostiach najviac škôd, či už si haváriu spôsobí klient sám alebo je zapríčinená nepozorným susedom.

Potvrdzuje to aj prieskum, ktorým AXA zisťovala, aké poistné udalosti a obavy trápia Slovákov v súvislosti s bývaním. Z prieskumu vyplynulo, že až 53 % opýtaných už niekedy muselo riešiť škody spôsobené únikom vody v domácnosti. Voda pritom najviac potrápila Bratislavčanov (67 %), Košičanov (60 %) a Žilinčanov (58,5 %), o trochu viac šťastia mali obyvatelia Nitrianskeho a Prešovského kraja, kde sa s únikom vody stretlo necelých 47 % opýtaných.

Riziko vlámania do bytu alebo domu je vyššie v letných mesiacoch

Druhou najčastejšou príčinou vzniku škôd na majetku je podľa prieskumu vlámanie do bytu, domu, garáže, pivnice alebo záhrady. Najrizikovejšie sú pritom práve letné mesiace a obdobie dovoleniek.

Počet vykradnutých domácností rastie práve v období letných mesiacov a pri nepoistenej domácnosti sa návrat z dovolenky môže stať vo veľmi krátkej dobe veľmi nepríjemným zážitkom,“ varuje Karel Žyla.

Čísla hovoria, že nejakú formu vlámania už muselo riešiť takmer 30 % Slovákov. Najviac problémov spojených s vlámaním riešili respondenti z Košického (23,5 %) a Banskobystrického kraja (23 %), najmenej vlámaní bolo v Prešovskom kraji (13 %).

Necelá štvrtina domácností nemá zabezpečený domov proti vlámaniu

Aj napriek tomu, že vlámanie je druhou najčastejšou príčinou škôd na majetku, takmer 25 % opýtaných Slovákov nemá svoj byt či dom zabezpečený proti vlámaniu. Najviac pritom riskujú Prešovčania (31 %) a Nitrania (29 %). Naopak, k zabezpečeniu domácností najzodpovednejšie pristupujú Bratislavčania, kde svoj byt či dom pred vlámaním nechráni 12 % opýtaných.

„Ľudia svojou nedbalosťou nahrávajú zlodejom, ktorí sú schopní v priebehu desiatok sekúnd vniknúť do domácnosti a spôsobiť škody za tisíce eur,“ hovorí Karel Žyla.

V prieskume sa AXA pozrela, aké najčastejšie bezpečnostné prvky Slováci využívajú. Ukázalo sa, že respondenti sa najviac spoliehajú na bezpečnostné dvere, ktoré má vyše 47 % domácností a následne na bezpečnostné zámky (44 %). Alarmu verí necelých 10 % a kamerovému systému 6 % opýtaných.

Zabezpečiť svoju domácnosť je naozaj dôležité. Nielen pre zlodeja, ktorého kvalitné zabezpečenie môže odradiť, ale i poisťovňa bude v prípade vykradnutia skúmať, či zabezpečenie, ktoré zlodej prekonal, zodpovedalo požiadavkám poistnej zmluvy. V opačnom prípade to môže mať nepriaznivý vplyv na výšku vyplateného poistného plnenia,“ upozorňuje Karel Žyla.

Slováci sa najviac obávajú požiaru a prírodných živlov

Treťou najčastejšou udalosťou je poškodenie majetku spôsobené krupobitím a mrazom (7 %). Nasledujú škody spôsobené vandalizmom (4,5 %), víchricou (4,4 %) a povodňami či záplavami (4,2 %). Najmenej zastúpené sú škody spôsobené požiarom (3,5 %).  

Aj napriek tomu, že požiar nie je najčastejšou príčinou škôd, bojí sa ho viac ako 40 % opýtaných Slovákov. Obava prevláda vo zvýšenej miere v takmer všetkých krajoch, najviac sa požiaru boja Bratislavčania (50 %) a Nitrania (42 %).

Výnimkou je Prešovský kraj, kde obavy z požiaru prerástli obavy zo škôd spôsobených prírodnými živlami. Krupobitia, víchrice a záplav sa tu obáva 41 % Prešovčanov, v celoslovenskom porovnaní má rešpekt pred prírodnými živlami 29 % zo všetkých zapojených do prieskumu. 

Treťou najrozšírenejšou obavou Slovákov sú škody spôsobené vlámaním a odcudzením majetku (27 %). Obava je najsilnejšia v Trnavskom a Žilinskom kraji (33 %). Najmenšie obavy majú podľa prieskumu Prešovčania, kde má strach z vlámania približne 15 % opýtaných. Vandalizmus vnímajú ako ohrozenie necelé 4 % Slovákov.

Prieskum o poistení bývania realizovala agentúra Ipsos prostredníctvom on-line nástroja Instant Research. Realizoval sa v júni 2016 na reprezentatívnej vzorke 1 022 respondentov zo Slovenska.

Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články