EY: Na Solvency II budeme pripravení, hlási 80 % európskych poisťovní


			EY: Na Solvency II budeme pripravení, hlási 80 % európskych poisťovní
6.5.2014 Poistný trh

Takmer 80 % európskych poisťovní verí, že budú na požiadavky smernice Solvency II, teda na nový regulačný rámec európskeho poisťovníctva, pripravené už pred termínom jej záväznej účinnosti, ktorý bol odložený na 1. január 2016. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu EY, podľa ktorého sú s implementáciou požiadaviek najďalej holandské, britské a škandinávske poisťovne, naproti tomu francúzske, nemecké, grécke a stredo - a východoeurópske majú značnú časť implementačných požiadaviek podľa svojho názoru ešte pred sebou.


Prieskum, ktorý nadväzuje na obdobný celoeurópsky projekt z roku 2012, prebehol na jeseň 2013 a zúčastnilo sa ho vyše 170 poisťovní z 20 európskych krajín, vrátane Českej republiky a Slovenska. Prieskum potvrdil, že poisťovne sú dobre pripravené na výpočet finančných a kapitálových požiadaviek prvého piliera a plní aj väčšinu požiadaviek druhého piliera, ktoré sa týkajú systému riadenia rizík a ich vyhodnocovanie. Najväčším problémom však zostáva tretí pilier, definujúci požiadavky na reporting.


"Odklad účinnosti smernice Solvency II na január 2016 je pre poisťovne dobrou správou. Veľká väčšina z nich vďaka tomu verí, že požiadavky nového regulačného rámca splní včas, " hovorí Pavel Riegger, vedúci partner oddelenia poradenstva pre finančné inštitúcie spoločnosti EY v ČR a v strednej Európe. "Avšak realistické posúdenie aktuálneho stavu pripravenosti na zavedenie Solvency II ukazuje, že niektoré z poisťovní sú pripravené menej, než predpokladali. Časť z nich očakávané opatrenia minimálne o rok odložila, čo im teraz môže pôsobiť problémy. Kým účinnejšiemu riadenie rizík venujú už nejakú dobu pomerne veľa pozornosti, na príprave reportingu , dát a IT systémov ich čaká ešte veľa práce."


Prvý pilier hlási takmer splnené, na druhom ešte bude potrebné zapracovať
"Prieskum EY ukázal, že európske poisťovne sú celkom dobre pripravené na všetky aspekty prvého piliera. Najlepšie sú na tom francúzske, holandské a talianske poisťovne, ktoré už veľkú časť týchto požiadaviek plnoa, slabšie výsledky v pripravenosti na prvý pilier vykazuje grécky, portugalský a stredo - a východoeurópsky poistný sektor. Avšak pripravenosť poisťovní v Českej republike na pilier 1 stredo - a východoeurópsky priemer prevyšuje a blíži sa úrovni krajín, ktoré sú s prípravami najďalej. Všeobecne o niečo horšia je situácia v druhom pilieri, kde 85 % respondentov prieskumu vidí priestor na účinnejšie a efektívnejšie plnenie stanovených požiadaviek, " vysvetľuje Tomáš Němec , partner oddelenia auditu EY pre poisťovací sektor.

"Pokiaľ ide o vlastné hodnotenie rizika a solventnosti (Own Risk and Solvency Assessment, ORSA), ktoré je jednou z kľúčových zložiek Solvency II, tu sa miera pripravenosti jednotlivých krajín veľmi výrazne líši. Najlepšie sú na tom opäť Holandsko, Škandinávia a Veľká Británia, ako menej pripravené sa hodnotí Grécko, Portugalsko a krajiny strednej a východnej Európy. Avšak hodnotenie pripravenosti českých poisťovní, ktoré sa zúčastnili prieskumu, je aj v prípade 2. piliera výrazne lepšie ako stredo - a východoeurópsky priemer, " dodáva Pavel Riegger.


V plnení požiadaviek tretieho piliera len minimálny pokrok: podstatná časť príprav poisťovne ešte len čaká. Cez tri štvrtiny účastníkov prieskumu priznávajú, že väčšinu požiadaviek týkajúcich sa reportingu zatiaľ neplní (to predstavuje v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom, kedy takto odpovedalo 80 % respondentov, len minimálne zlepšenie). Pavel Riegger k tomu podotýka: "Je vidieť, že poisťovne v príprave na tretí pilier počas minulého roka pokročili len veľmi málo, čo sa dá vysvetliť aj tým, že ešte donedávna nebolo jasné, aké vlastne definitívne požiadavky budú a odkedy je poisťovne budú musieť plniť. Teraz je preto dôležité zmobilizovať všetky sily a prípravy ešte tento rok urýchliť. Aj tak bude musieť rad poisťovní reporting za rok 2015 spracovať z veľkej časti ručne."

Príprava dát a IT si vyžiada ešte veľa práce
Príprava dát a systémov na účely tretieho piliera stále výrazne zaostáva za prvými dvoma piliermi. Zatiaľ len štvrtina oslovených poisťovní má vybraný, respektíve navrhnutý informačný systém pre plnenie reportingových požiadaviek. Dve tretiny respondentov pripustili, že nemajú dáta ani systémy, ktoré by im umožnili vykonávať interné vyhodnotenia rizík a solventnosti ORSA na pravidelnej báze v súlade s reportingovými požiadavkami Solvency II.

"Poisťovne program prípravy na Solvency II väčšinou zmrazili alebo preradili do bežnej pracovnej agendy, a tak nie je divu, že urobili za posledný rok v príprave dát a IT na požiadavky jednotlivých pilierov len minimálny pokrok, " hovorí Tomáš Němec . "Ak majú stihnúť stanovený termín, musia urýchlene posúdiť, čo zostáva urobiť, určiť priority a nastaviť efektívne riadenie projektu."


Dve tretiny poisťovní plánujúcich použitie vnútorného modelu veria, že budú mať vnútorný model schválený včas. Vďaka dvojročnému odkladu Solvency II poisťovne získali výrazne viac času na vývoj vnútorného modelu, a tak väčšinou veria, že k dátumu účinnosti smernice ho už budú mať schválený príslušným dohľadovým orgánom. V prieskume tento názor zastáva 67 % opýtaných.
Podiel poisťovní, ktoré plánujú využívať interný model (či už úplný, alebo čiastočný), sa oproti predchádzajúcemu prieskumu znížil. Tento trend je výraznejší u čiastočných vnútorných modelov. Naopak u poisťovní vyvíjajúcich úplný vnútorný model sa ich pôvodné plány príliš nemenia.


Potrebná väčšia podpora zo strany regulačných orgánov
Kým početnosť kontaktov a výmenu informácií s regulačnými orgánmi považujú respondenti prieskumu väčšinou za dostatočnú, očakávali by väčšiu podporu pri interpretácii požiadaviek novej regulácie (nespokojných je 79 % respondentov). Tiež by uvítali kvalitnejšiu spätnú väzbu v rámci hodnotenia prípravy na novú smernicu konkrétne v ich poisťovni (nespokojnosť uvádza 75 % respondentov). Tieto názory zrejme súvisia s nedostatočným personálnym zabezpečením dohľadových orgánov, ktoré nemajú pre nový regulačný rámec dostatok odborného personálu. S tým korešponduje aj fakt, že 61 % poisťovní zahrnutých do prieskumu nie je plne spokojných s veľkosťou tímov príslušného dohľadového orgánu.


Ernst & Young

Zdroj: EY

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS