Dovolenka v karavane, s e-bikom či na horách?


			Dovolenka v karavane, s e-bikom či na horách?
14.7.2025 Poistný trh

Základné cestovné poistenie niekedy nestačí. 5 tipov odborníčky, ako na to.

Letná sezóna je v plnom prúde a s ňou prichádza aj dôležitá otázka - zohľadňuje vaše cestovné poistenie aj špecifické situácie? Či už vyrážate s elektrobicyklami na Moravu alebo do Álp, pofrčíte karavanom k moru do Chorvátska či Talianska, prípadne beriete na palubu aj svojho psíka alebo mačku, rôzne praktické pripoistenia vám môžu ušetriť množstvo nepríjemností. A často aj stovky či tisíce eur.

„Ľudia cestovné poistenie často berú ako formalitu a spoliehajú sa len na základný poistný balík. Ten však nemusí zohľadňovať rizikovejšie aktivity alebo netypické situácie, ako je napríklad zásah horskej služby, úraz na elektrobicykli, škoda spôsobená domácim miláčikom alebo nehoda s karavanom,“ upozorňuje Juliana Arvaiová, riaditeľka pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk.

Cestujete karavanom?

Cestovanie karavanom prináša veľkú slobodu, no zároveň aj nové riziká. Okrem klasického povinného zmluvného poistenia je vhodné zvážiť aj havarijné poistenie, poistenie batožiny či pripoistenie technickej asistencie v zahraničí. 

„Obytné vozidlá sú často drahé a poškodenie pri jazde alebo státí, napríklad vandalizmom či krupobitím, môže spôsobiť aj tisícové škody. Odporúčam si vždy preveriť, čo všetko poistenie vozidla pokrýva. Vo všeobecnosti každému, kto cestuje do zahraničia vlastným autom, či už ide o bežné vozidlo alebo karavan, odporúčam pripoistenie technickej asistencie. Táto služba sa vzťahuje aj na obytné prívesy, ale len ak ich hmotnosť nepresahuje 3,5 tony,“ hovorí expertka FinGO.sk.


Mohlo by vás zaujímať: Dve tretiny Slovákov v cudzine platia kartou, hotovosť ich vyberá čoraz menej    


Netreba zabúdať na to, že pri dopravnej nehode môže vzniknúť škoda nielen na vozidle, ale aj na osobných veciach vo vnútri alebo dokonca na vybavení karavanu alebo prívesu. Pre tieto riziká je ideálne mať uzatvorené havarijné poistenie. 

Popularita e-bikov rastie 

Popularita elektrobicyklov rastie, no len málokto si uvedomuje, že práve ich vyššia rýchlosť a hmotnosť zvyšujú aj riziko nehody či škody spôsobenej iným osobám. Cyklisti by mali myslieť na prilbu a reflexné prvky, ale aj na poistenie. 

„Netreba zabúdať, že v krajinách EÚ platí povinnosť mať uzavreté PZP pre elektrobicykle s konštrukčnou rýchlosťou viac ako 25 km/h alebo s konštrukčnou rýchlosťou viac ako 14 km/h v spojení s prevádzkovou hmotnosťou bicykla presahujúcou 25 kg. Ak je elektrický pohon využívaný len ako pomoc pri šliapaní, vtedy táto povinnosť neplatí,” vysvetľuje odborníčka. 

Existuje aj pripoistenie cykloasistencia, ktoré je užitočné pre nadšencov elektrobicyklov, ale aj klasických bicyklov alebo pre kolobežkárov.

„Cykloasistencia sa vzťahuje napríklad na odcudzenie bicykla, vandalizmus, haváriu, aj na škody spôsobené živlami. Súčasťou tohto pripoistenia býva aj poskytnutie asistenčných služieb. Ľudia si cykloasistenciu môžu dojednať ako pripoistenie k cestovnému poisteniu. Niektorí ju využívajú aj doma na Slovensku, ak si ju dojednajú ako pripoistenie k poisteniu nehnuteľnosti a domácnosti,” opisuje Arvaiová.

Vysokohorská turistika

Letné túry vo vyšších nadmorských výškach patria medzi čoraz obľúbenejšie aktivity.


Mohlo by vás zaujímať: Aj bicykel si môžete chrániť poistením. Pozrite sa, čo sa radia INSIA profesionáli


Aj tu sa však treba mať na pozore. Ak podceníte svoju kondičku alebo sa vám stane úraz, záchranári v zahraničí vám môžu naúčtovať aj tisícky eur.

Práve zásah vrtuľníka, prevoz terénnym záchranným vozidlom alebo člnom k najbližšej sanitke patria medzi najdrahšie položky. Riešením je pripoistenie pátrania a záchrany, ako aj pripoistenie rizikových aktivít,” vysvetľuje odborníčka z FInGO.sk.

S domácim miláčikom na palube

Dovolenku si čoraz viac ľudí užíva aj so svojimi domácimi miláčikmi. Ak cestujete so psom či mačkou, majte na pamäti, že aj ich sa týkajú rôzne riziká. Môžu ochorieť, zraniť sa alebo spôsobiť škodu niekomu inému. 

„Poistenie domácich miláčikov sa v cestovnom poistení rieši formou pripoistenia. Pokryť môže náklady na veterinára, ale aj škody, ktoré zviera spôsobí v hoteli alebo na  verejnosti. Takisto aj náklady na utratenie a kremáciu zvieraťa v prípade jeho úmrtia,“ vraví Arvaiová.

Na čo ešte nezabudnúť pri výbere poistenia

Pri výbere cestovného poistenia nestačí zohľadniť len cieľovú destináciu. Rovnako dôležitý je aj spôsob dopravy, plánované aktivity a osoby, s ktorými cestujete. Čím konkrétnejšie si nastavíte poistné krytie, tým väčšiu istotu budete mať, že pri problémoch v cudzine nezostanete bez pomoci.

„Mnohí ľudia sa pri cestách do zahraničia spoliehajú len na Európsky preukaz zdravotného poistenia alebo základné cestovné poistenie, ktoré však nemusí pokryť všetky situácie, s ktorými sa počas dovolenky môžu stretnúť. Poisťovne majú rôzne podmienky, poistné limity aj rozličné ceny, preto odporúčam nechať si poradiť a porovnať si viacero ponúk na trhu,“ uzatvára Juliana Arvaiová zo spoločnosti FinGO.sk.

Zdroj: FinGo

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články