Každé zabezpečovacie zariadenie má svoje slabiny, ale ich rozumnou kombináciou sa riziko krádeže výrazne znižuje. „Pred sídliskovými zlodejmi najlepšie ochráni autoalarm s hlasnou sirénou, profesionáli sa však najviac zapotia so skrytými, nie veľmi rozšírenými zabezpečeniami, ako sú napríklad tie na lokalizáciu vozidla, ale aj stále rozšírené tajné vypínače,“ radí Marek Vereb, riaditeľ likvidácie poisťovne Colonnade Insurance.
Dnes už je každé vozidlo z výroby vybavené elektronickým imobilizérom. Vereb preto v závislosti od hodnoty auta radí dodatočnú montáž aspoň jedného, alebo najlepšie dvoch ďalších zabezpečovacích systémov. Kombinácia mechanického a elektronického zabezpečenia je najlepšou voľbou. Zlodeji často volia cestu menšieho odporu a keď vidia dobre zabezpečené auto, radšej sa mu vyhnú.
Pozor na kľúče
Najjednoduchšiu cestu majú zlodeji k vášmu autu vtedy, keď si nedáte pozor na svoje kľúče. Nechávať ich voľne pohodené v hotelovej izbe, prenechať ich pracovníkovi parkoviska, alebo neznámeho autoservisu nemusí byť ten najlepší nápad. „Vytvoriť si kópiu kľúča je dnes už rýchla a jednoduchá záležitosť. Aj v tomto prípade však môže pomôcť dodatočné mechanické zabezpečenie, ktoré krádeži zabráni,“ radí Vereb.
Nedajte zlodejom šancu
Aj samotný majiteľ auta môže prispieť k tomu, že sa jeho majetok nedostane do hľadáčika zlodejov. „Zvlášť mechanické zabezpečenie musíte aj pri krátkodobom opustení vozidla uzamknúť. Keď tak neurobíte, akoby ste ho nemali,“ odporúča Vereb.
Vždy je vhodné sa presvedčiť zatiahnutím za kľučku dverí, že je auto skutočne zamknuté. „Časté sú prípady, keď siv dobrej viere myslíte, že ste vozidlo zamkli stlačením gombíka na diaľkovom ovládači, ale cieleným útokom v blokovaní signálu zlodejom k zamknutiu vozidla nedôjde. Ten istý zlodej, ak vidí obsah vášho batožinového priestoru, respektíve hodnotné veci voľne ponechané vo vozidle sa len poteší a je hračkou vás o ne pripraviť,“ dodáva Vereb.
Podľa skúseností poisťovne až v takmer 80-tich percentách prípadov pri vykradnutí vozidla je odcudzený práve notebook alebo mobilný telefón, ktorý ležal v interiéri vozidla.
Nepútať pozornosť
Klasickou chybou je podľa Vereba ukázať zlodejom, že v aute sú hodnotné veci. „Nejde iba o pohodený foťák, či notebook na sedadle, problémy môže spôsobiť tiež otváranie plne naloženého kufra na parkovisku pred hypermarketom,“ vysvetľuje.
Zlodej sa málokedy pustí do otvárania batožinového priestoru „naslepo“ bez toho, aby mal istotu že sa mu riziko oplatí. Ideálne je mať batožinu v kufri uloženú tak, aby nebolo potrebné kufor otvárať vôbec, alebo iba na minimálny čas.
Ak sa napriek ostražitosti predsa len niečo stane, treba okamžite kontaktovať políciu. Samotné vlastníctvo vozidla a jeho používanie však nesmie po každom jeho opustení prinášať stres, preto najjednoduchšie odporučenie je vozidlo si správne poistiť. Asistenčné služby poisťovne vám pomôžu zvládnuť aj nepríjemné situácie na dovolenke.
6 rád, ako sa vyhnúť krádeži auta na dovolenke:
- Kombinujte zabezpečovacie zariadenia
- Ak máte zabezpečenie, použite ho pri každom opustení auta
- Vždy skontrolujte, či je vaše auto skutočne zamknuté
- Nenechávajte v aute doklady a rezervné kľúče
- Parkujte na rušnejších miestach, vyhnite sa tmavým uličkám
- Ak je to možné, neotvárajte kufor na verejných priestranstvách.
Komentáre
Pridať komentár