ECB znížila svoje hlavné úrokové sadzby. Už po druhý raz v tomto roku


			ECB znížila svoje hlavné úrokové sadzby. Už po druhý raz v tomto roku

Po júnovej korekcii o 0,25 percentuálneho bodu (na 4,25 % pre sadzbu pre hlavné refinančné operácie, teda pre úrok, ktorý banky platia, keď si požičiavajú od centrálnej banky) dnes znížila sadzby opäť o 0,25 percentuálneho bodu na 4,0 %.

Situáciu komentuje Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Aj keď ECB ešte nedokázala stlačiť infláciu na úroveň 2 %, dá sa povedať, že centrálnej banke sa v tomto roku podarilo zastabilizovať infláciu na nízkej úrovni. Medziročná miera inflácie v eurozóne má posledného polroka klesajúci trend, keď z februárových 2,6 percenta klesla až na augustových 2,2 percenta. Jadrová inflácia sa síce drží vyššie, v rozmedzí 2,8 – 2,9 %,  ale zostáva stabilizovaná pod psychologickou hranicou troch percent.

Preto sa všeobecne očakávalo, že ECB v septembri pristúpi k druhému zníženiu sadzieb v tomto roku, čo sa aj stalo. Ďalšou motiváciou bola snaha pomôcť európskej ekonomike, ktorá nie je v dobrom stave. Keďže však inflácia ešte nie je definitívne „skrotená“ a primárnou úlohou ECB je dbať na primeranú mieru nárastu cien, ktorá neškodí ekonomike, ECB pristúpila len k najnižšiemu možnému zníženiu a opatrne skorigovala základné sadzby o 0,25 percentuálneho bodu.

Ako sa úprava sadzieb dotkne bežných ľudí

Za bežných okolností sa od sadzieb ECB odvíja aj cena peňazí na medzibankovom trhu, a tým pádom aj úrokové sadzby hypoték. Vo väčšine štátov eurozóny s očakávaným poklesom sadzieb začalo klesať úročenie hypoték už od jesene 2023.

To však nebol prípad Slovenska, kde až do neskorej jari priemerný úrok hypoték rástol a následne zostal na vysokej úrovni 4,6 %. Na Slovensku totiž sadzby hypoték zásadne ovplyvňuje riziková prirážka k štátnym dlhopisom, ktorá kvôli zlému stavu verejných financií do jari rástla a následne sa stabilizovala a zostala na pomerne vysokej úrovni.

Náklady financovania slovenských bánk však v prvej polovici augusta o niečo klesli, keďže výnosy štátnych dlhopisov sa znížili k 3,4 percenta a mierne klesli aj ceny úrokových derivátov. Banky sa pritom dlhodobo snažia udržiavať rozdiel medzi úročením dlhopisov a nových hypoték na úrovni jedného percentuálneho bodu.

Aj preto si banky mohli dovoliť prikročiť k poklesu úročenia hypoték na prelome augusta a septembra o 0,1 až 0,3 percentuálneho bodu. Priemerná sadzba poskytnutých hypoték klesla od júna o 0,25 %, čo vlastne reflektovalo júnové zníženie sadzieb ECB.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA spustila predaj PZP pre e-kolobežky a e-bicykle, ktoré musia byť povinne poistené   od 1. 8.


Dnešné zníženie sadzieb ECB by sa mohlo premietnuť do ďalšieho zníženia sadzieb hypoték len za predpokladu, že slovenská vláda príde s uveriteľným plánom konsolidačných opatrení pre rok 2025. Ak Európska komisia a finančné trhy budú plán vlády vnímať ako realistický, mohli by sme vidieť ďalšie zníženie úrokov hypoték v októbri - novembri.

V každom prípade netreba čakať výrazné zníženie úrokov hypoték, skôr by sa mohlo pohybovať opäť v rozpätí 0,2 – 0,3 percentuálneho  bodu. To znamená, že úrokové sadzby pri 3- a 5-ročnej fixácii by sa vo väčšine bánk mohli začínať pod štvorpercentnou hranicou. V tejto situácii, keď úrokové sadzby začínali číslicou 3, sme boli naposledy pred necelými dvoma rokmi.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na detské úrazy na trampolínach. Poisťovne evidujú zvýšený počet úrazov, varuje INSIA


Slovenská vláda avizovala dohodu na konsolidačných opatreniach do konca tohto týždňa. Vláda musí Európskej komisii predložiť opatrenia najneskôr úvodom októbra a vtedy sa rozhodne, či sa od Slovenska bude vyžadovať pomalšia konsolidácia v priebehu 7 rokov, alebo bude musieť vláda ušetriť každoročne viac už počas 4 rokov. Informácie o konsolidačných opatreniach sú zatiaľ kusé a je ťažko odhadnúť, do akej miery bude plán dostatočne ambiciózny a zároveň realistický

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články