Ako vidí nemecký BaFin rok 2017? Vníma aj isté riziká


			Ako vidí nemecký BaFin rok 2017? Vníma aj isté riziká

BaFin (nemecký Spolkový ústav pre dohľad nad finančnými službami) zodpovedá za dohľad nad poisťovníctvom. Jeho šéf Frank Grund sa vyjadril k očakávanému vývoju v roku 2017.

Dňa 1. januára 2016 nadobudol účinnosť súbor opatrení k Solventnosti II, teda medzinárodnému projektu dohľadu nad poisťovníctvom a zaisťovníctvom. Podľa Grunda bol rok 2016 obdobím, kedy sa všetci zúčastnení učili zaobchádzať s novým systémom. Hlavná pozornosť v roku 2017 bude už sústredená na aplikáciu nového systému. Samozrejme bude potrebné si všímať aj dôsledky nízkych úrokových sadzieb na životných poisťovateľov.

Prostredie nízkych úrokových sadzieb bude prirodzene zaťažovať aj činnosť dôchodkových systémov, ktoré ešte podliehajú starému režimu solventnosti. K tomuto konštatovaniu treba dodať, že príslušná smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2341 zo 14. decembra 2016 o činnostiach inštitúcií zamestnaneckého dôchodkového poistenia (IORP) a dohľadu nad nimi, bola v úradnom vestníku EÚ zverejnená 23. 12 . 2016 a musí byť implementovaná do 13. januára 2019. Touto smernicou sa isté prvky režimu Solventnosť II uplatnia aj na inštitúcie zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia, medzi ktoré patria aj nemecké penzijné pokladnice.

Grund zdôrazňuje, že systém Solventnosť II je orientovaný na princípy, ktoré však musia byť uvedené do života. Ide obzvlášť o zásadu proporcionality, ktorá smeruje podľa Grunda najprv na poisťovacie podniky. Solventnosť II od samotných poisťovní mnohokrát požaduje, aby našli primeranú implementáciu regulačných pravidiel s ohľadom na druh, rozsah a komplexnosť vlastných rizík. BaFin je naďalej otvorený diskusii o konkrétnych návrhoch poisťovacích podnikov.

Ďalším medzníkom bude zverejnenie správy o solventnosti a finančnej situácii v máji 2017. Poisťovacie podniky v nej musia uviesť obsiahle údaje, týkajúce sa ich kapitálových požiadaviek. Pre verejnosť z toho vyplýva výzva tieto údaje správne interpretovať. To si vyžaduje diferencované vnímanie príslušných údajov. Vykázaná hodnota príslušných ukazovateľov totiž odráža špecifické zvláštnosti jednotlivých poisťovateľov a ich individuálne možnosti.

V rámci prebiehajúceho prieskumu solvetnostnej kapitálovej požiadavky bude uvažované aj o potrebe úpravy Solventnosti II. Podľa názoru BaFin je zjednodušenie štadardného vzorca potrebné. Nutnosť prispôsobenia vyvstáva takisto v aktuárskej oblasti, konkrétne pokiaľ ide o kalibráciu rizík zmeny úrokových sadzieb tiež pre negatívne úrokové sadzby. Okrem toho je potrebné vyčkať, či sa v rámci preskúmania kapitálovej požiadavky solventnosti bude opätovne zvažovať aj riziko plynúce zo štátnych pôžičiek (dlhopisov).

V najbližších dvoch rokoch budú podstatné regulačné výhybky nastavené na ochranu spotrebiteľa. Poisťovacie podniky budú musieť spĺňať nové požiadavky. Ide najskôr o smernicu o distribúcii poistenia (IDD), ktorá musí byť implementovaná do nemeckého práva do 23. februára 2018. Táto smernica v budúcnosti umožní zapojenie dohľadu nad poistením už do procesu tvorby poistného produktu. Na základe toho majú byť potreby spotrebiteľov zohľadnené od začiatku jeho tvorby. Malo by sa zabrániť konfliktu záujmov medzi poisťovacími sprostredkovateľmi a spotrebiteľmi, alebo by sa mali stať transparentnejšími. Porušenie novej právnej úpravy by mohlo viesť k značne citeľným sankciám.

Ďalším regulačným prvkom v oblasti ochrany spotrebiteľa je nariadenie (EÚ) č. 1286/2014 o oznámeniach kľúčových informácií, týkajúcich sa balíkov retailových investičných produktov a poistných produktov s investičnou zložkou (PRIIPs - packaged retail and insurance-based investment products).

Toto nariadenie stanovuje jednotné pravidlá pre formát a obsah dokumentu s kľúčovými informáciami, ktoré vypracujú tvorcovia produktov s investičnou zložkou, a pre poskytovanie oznámenia kľúčových informácií pre retailových investorov, s cieľom umožniť retailovým investorom pochopiť hlavné črty produktu s investičnou zložkou a riziká s ním spojené.

Grund uvádza, a to je treba už považovať za aplikáciu daného nariadenia, že medzi poistné produkty s investičnou zložkou patria: klasické kapitálové životné poistenie, životné poistenie spojené s podielmi, hybridné produkty, variabilné anuity, dôchodkové poistenie s odloženou lehotou výplaty. Nariadením Európskeho parlamentu a Rady EÚ zo 14. decembra 2016 bol termín posunutý až na 1. január 2018.

Na globálnej úrovni bude napínavé, či sa IAIS (International Association of Insurance Supervisors - Medzinárodnej asociácii orgánov dohľadu v poisťovníctve) podarí dohodnúť na základoch prvého globálneho režimu solventnosti. BaFin sa veľmi zasadzuje za rozsiahlu kompatibilitu tohto režimu so Solventnosťou II. Na záver vyjadruje Grund presvedčenie, že v roku 2017 bude už známy charakter budúcich vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, vrátane účinkov Brexitu na poisťovníctvo.

Ak to zhrnieme, možno konštatovať, že orgány dohľadu nad poisťovníctvom budú mať v roku 2017 podobné úlohy. Určite sa všetky musia zaoberať dohľadom nad aplikáciou režimu Solventnosť II, implementáciou IDD a prípravou na aplikáciu PRIIPs. Z vyjadrenia predstaviteľa BaFin však plynú aj určité špecifické prístupy BaFin. Napríklad uplatnením zásady proporcionality by sa mali teraz najskôr zaoberať poisťovacie podniky. Ďalej sa ukazuje, že BAFin má už prvotnú predstavu o tom, ktoré poistné produkty budú v pôsobnosti nariadenia PRIIPs.

Zdroj: Versicherungswirtschaftheute

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články