Životné poisťovne získajú nový biznis. So súkromnými penziami


			Životné poisťovne získajú nový biznis. So súkromnými penziami
9.12.2013 Produkty

Chudobní penzisti, ktorí si v II. dôchodkovom pilieri sporili 10 rokov a platili si príspevky z minimálnych odvodov, na súkromnej penzii príliš nezbohatnú. Spokojní môžu byť zase sporitelia s nadpriemernými príjmami. Vznikajúci trh s doživotnými dôchodkami je výzvou pre životné poisťovne, aby získali čo najväčší podiel na trhu. Druhá penzia bude totiž v ich „rukách“. Jozef Mihál, exminister rezortu práce prezrádza v druhej časti rozhovoru pre portál oPoisteni.sk viac.

 

                                               

 

 

Zatiaľ sa ukazuje, že doživotné dôchodky z II. piliera budú veľmi nízke, ľudia sú sklamaní. Dala sa očakávať takáto situácia? Sú aj sporitelia, ktorí majú relatívny dôvod byť spokojní, alebo takí ani nie sú?

Vznikajúci trh s doživotnými dôchodkami je výzvou pre životné poisťovne, aby získali čo najväčší podiel na veľmi zaujímavej a perspektívnej časti trhu.

Prví dôchodcovia, ktorí si budú čerpať dôchodky z druhého piliera, majú za sebou len 10-ročnú dobu sporenia. Mnohí z nich v časti tohto obdobia prišli o dobre platenú prácu, respektíve si platili príspevky z minimálnych odvodov. A tak nimi nasporená suma je nízka. Žiaľ, politicky motivované zásahy prvej i druhej súčasnej vlády znamenali, že zhodnotenie úspor bolo nižšie, ako mohlo byť a za posledný rok k tomu pribudlo zníženie príspevkov z pôvodných 9 % na 4% z vymeriavacieho základu. Spokojní naopak môžu byť sporitelia s nadpriemernými príjmami. Ich dôchodky zo Sociálnej poisťovne pri princípe solidarity nezodpovedajú výške ich odvodov - sú nižšie, avšak ich vyšší príjem sa pozitívne prejavil na vyšších úsporách v druhom pilieri a prejaví sa aj na vyššom dôchodku z druhého piliera.

Druhý pilier sa nie vo všetkých okolitých krajinách stretol s úspechom. V Česku je druhý pilier nepovinný a je oň malý záujem a v Maďarsku ho vláda už znárodnila celý. Poľsko prevedie do štátneho vlastníctva množstvo aktív súkromných penzijných fondov s úmyslom znížiť verejný dlh. Sú európske dôchodkové systémy také „nepružné“, alebo im ľudia jednoducho neveria?

Je obrovskou chybou politických garnitúr na Slovensku. ale i v okolitých krajinách, že na prvé miesto dávajú svoje „politické prežitie“ a nie záujem o trvalú udržateľnosť dôchodkových systémov. Silné dôchodkové sporenie totiž znamená menej zdrojov od ekonomicky aktívneho obyvateľstva na dôchodky súčasných dôchodkov a tlak na šetrenie v rozpočtoch vlád. Máloktorý politik je schopný zodpovedne prijať výzvu na šetrenie v súčasnosti - naopak - zadlžovanie väčšiny krajín Európy vrátane Slovenska stále pokračuje, napriek oslabovaniu systémov dôchodkového sporenia.

Naznačili ste, že II. penzia znamená super biznis pre životné poisťovne. Prekvapilo vás, že budú vyplácať takéto penzie, alebo sa s tým počítalo od začiatku? Bez ziskov, podobne ako na tom „zarobili“ DSS na tom zrejme nebudú chcieť participovať - ako sa podľa vás zachovajú?

Nečakám, že životné poisťovne budú navonok prejavovať mimoriadnu radosť z toho, že zákon im dáva do vienka stovky miliónov eur ročne z dôchodkových úspor sporiteľov. Ale ak by som bol manažérom životnej poisťovne, uvedomil by som si, že pre životnú poisťovňu ide o mimoriadnu príležitosť zaradiť do portfólia poskytovaných služieb produkt, na ktorý budú odkázaní milióny ľudí na Slovensku. Vznikajúci trh s doživotnými dôchodkami je výzvou pre životné poisťovne, aby získali čo najväčší podiel na veľmi zaujímavej a perspektívnej časti trhu. Proces, pri ktorom im každý rok noví dochodcovia, sporitelia odovzdajú celé svoje dôchodkové úspory rádovo v desiatkach tisícov eur, z čoho im poisťovňa bude postupne po dobu 15-20 rokov vyplácať mesačné dôchodky, nemôže byť pre šikovné vedenie životnej poisťovne stratový.

Aký predpokladáte ďalší „osud“ II. piliera v budúcom roku či v ďalších rokoch? Nastanú nejaké zmeny v systéme pod vplyvom anuitnej novely, či už zo strany sporiteľov, DSS a životných poisťovní?

Politické strany, respektíve politici súčasnej opozície a ďalší experti, ktorí boli pri vzniku druhého dôchodkového piliera, vítajú anuitnú novelu, avšak majú výhrady voči navrhovaným zmenám - pokiaľ ide o programový výber. Predpokladám, že v Národnej rade dôjde ku korekciám predstavenej novely tak, aby mohla byť prijatá v širšom konsenze politického spektra.

Ak sa tak nestane, téma doživotných dôchodkov a programového výberu a rozdielne pohľady na ňu bude predmetom predvolebnej kampane v roku 2016. Osobne by som bol však rád, keby zvíťazil zdravý rozum a prijal sa kompromis - a ten sa premietol aj do ústavného zákona o dôchodkovom systéme na Slovensku.

Koniec rozhovoru

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články