Jozef Mihál: Som sklamaný. Na súkromné penzie sporíme menej


			Jozef Mihál: Som sklamaný. Na súkromné penzie sporíme menej
14.4.2013 Rozhovory

Ako minister práce, sociálnych vecí a rodiny pripravoval pred dvomi rokmi zmeny v II. pilieri. Nemálo návrhov sa mu podarilo zaviesť do praxe. Prekáža mu, že sporitelia si po novom našetria na súkromnú penziu menej, a to kvôli zníženiu odvodu z 9 na 4 percentá z hrubej mzdy. Tvrdí, že DSS-ky dostali do rúk silné kompentencie - môžu zrušiť indexové fondy, ktoré doteraz najviac zhodnocovali peniaze klientov. Exminister Jozef Mihál prezrádza v rozhovore pre portál o Poisteni.sk viac.

 

 

 

Ešte za vášho ministrovania ste navrhovali reformu druhého piliera. Čo sa vám podarilo presadiť a čo nie? Ako to hodnotíte s odstupom času?

Podarilo sa mi presadiť prakticky všetko, čo, som plánoval v danej etape pripravovanej reformy daňovo-odvodového systému a zavedenia odvodového bonusu. So zmenami som bol spokojný, hoci väčšina z nich nadobudla účinnosť až 1. apríla 2012, druhá vláda Róberta Fica mnohé opatrenia k 1. septembru 2012, respektíve 1. januáru 2013 zrušila, ukázali sa i počas krátkej doby ako účinné. Najmä nové indexové fondy dokázali zhodnotiť majetok sporiteľov na ročnej báze nad 4 percentá, najúspešnejší dokonca nad 20 percent.

Tieto opatrenia som presadil v II. dôchodovom pilieri

ponechanie garancií len v konzervatívnom fonde

– posilnenie garancií v konzervatívnom fonde

– zavedenie indexového fondu

– rozšírené možnosti investovania v negarantovaných fondoch

– možnosť rozloženia investície sporiteľa do dvoch fondov

– zmenu povinného presunu majetku sporitela do konzervatívneho fondu so zvyšujúcim sa vekom

– zníženie poplatkov (indexový fond)

– skrátenie potrebnej doby sporenia z 15 na 10 rokov

– automatický vstup do II. piliera pre mladých ľudí s možnosťou výstupu

Vaším cieľom bolo, aby starobné dôchodkové sporenie splnilo svoj účel. To znamená, aby si sporitelia nasporili na čo najslušnejší dôchodok. V akom stave ho vidíte dnes, pár mesiacov po opätovnom uzatvorení II. piliera? Dôverujete mu natoľko, že si v ňom sporíte?

Žiaľ, súčasná vláda presadila závažné zmeny v druhom pilieri. Najmä ide o zníženie príspevkov o viac ako polovicu, dala zelenú kartu správcovským spoločnostiam, pokiaľ ide o rušenie indexových fondov a odsúhlasila zvýšenie poplatkov. Sporitelia si tak nasporia na dôchodok omnoho nižšie sumy. Som sklamaný a snažil som sa ako poslanec NR SR o zabránenie týmto zmenám. Sčasti sa mi to podarilo, napríklad oponoval som voči navrhovanému omnoho vyššiemu zvýšeniu poplatkov správcovských spoločností. V druhom dôchodkovom pilieri som zostal aj naďalej. 

Navrhli ste zrušiť garancie v dvoch dôchodkových fondoch. Prvé reakcie dôchodkových správcovských spoločností dnes hovoria o tom, že dostali vyhlásenia len od 5 percent sporiteľov, ktorí si budú sporiť v negarantovaných fondoch. Ostatní sporiteia ostávajú v garantovaných fondoch. Očakávali ste takého závery, alebo vás niečo prekvapilo?

Neprekvapilo ma to. Väčšina ľudí na Slovensku dôchodkovému sporeniu nerozumie. Sú veľmi pasívni pri správe svojho majetku, ktorý majú v dôchodkových fondoch. Verím, že väčšina sporiteľov, ktorí by logicky mali sporiť v negarantovaných fondoch, postupne do nich svoj majetok presunie.

Podľa predbežných štatistík z II. piliera odišlo 43 % sporiteľov, ktorí mali nad 45 rokov veku a 31 % sporiteľov malo nasporených viac ako 4 000 eur, respektíve 11 % viac ako 6 000 eur. Čo podľa vás prispelo k tomu, že ľudia z II. piliera skôr odchádzali ako do neho vstupovali? Prestal byť atraktívny aj pre viac zarábajúcich, alebo čomu to pripisujete?

Súvisí to s určitými obavami, čo bude ďalej nielen so Slovenskom, ale aj s Európu, eurom, z obáv z vývoja vo svete. Osobne však nepovažujem počet ľudí, ktorí z druhého piliera vystúpili, za vysoký. Skôr ma prekvapil nízky počet mladých ľudí, ktorí ako absolventi v rokoch 2008 až 2011 do druhého piliera nevstúpili a nevyužili na dodatočný vstup ani otvorenie druhého piliera. Mnohí z nich robia vážnu chybu.

Čo v súčasnosti najviac vyčítate II. pilieru a čo naopak považujete v ňom za dobré?

Nevyčítam nič druhému pilieru, ale vyčítam vláde, že znížila príspevky do II. piliera z deväť percent iba na štyri percentá. Obávam sa ďalej, že správcovské spoločnosti dostali silnú kompetenciu, pokiaľ ide o možné rušenie indexových fondov. Dúfam, že aspoň niektoré správcovské spoločnosti indexové fondy ponechajú. Ak napríklad tá "moja" správcovská spoločnosť indexový fond, v ktorom mám uloženú väčšinu úspor zruší - prestúpim tam, kde indexový fond zostane.

Do budúcnosti, aká je vaša predstava o II. a III. pilieri, kde chce súčasné ministerstvo práce urobiť tiež pár zmien? Na čo by sa mali sústrediť a čo by mali rozhodne zmeniť?

Dôležité bude, či sa politickým stranám podarí dohodnúť na stabilizácii dôchodkového systému formou ústavného zákona, a to tak, aby sa postupne výška príspevkov do druhého piliera zvyšovala. Dôchodkový systém je potrebné stabilizovať, aby prestal byť návrhom politického boja a ľudia mali skutočne istoty svojich budúcich dôchodkov. V druhom pilieri sa zároveň netrpezlivo čaká na tzv. anuitnú novelu, doplnenie súčasného zákona o presné pravidlá vyplácania dôchodkov.

Podľa vás tu sú DSS-ky pre to, aby ľuďom čo najviac zhodnocovali úspory. Tvrdili ste, že pri zhodnocovaní úspor na úrovni jedného percenta ročne Slováci "švajčiarske dôchodky" nebudú ani náhodou. Lenže ukazuje sa, že ľudia sú zvyknutí riskovať minimálne a vôbec netušia, aký bude ich budúci dôchodok z II. piliera. Ako by sa podľa vás dala táto situácia riešiť?

Chybou je, že sa na našich školách študenti nedostatočne venujú tzv. finančnej gramotnosti. Ľudia tak nevedia, ako funguje dôchodkový systém. Majú skreslené predstavy o dôchodkových fondoch. A často ani netušia, ako platia štátu dane a odvody a prečo. Hlavným problém vidím v nedostatočnom vzdelaní a ani médiá nevenujú týmto témam taký priestor, aký by si zaslúžil.

II. pilier má svojich priaznivcov aj odporcov, ktorý spochybňujú jeho reálny prínos pre slovenských dôchodcov. Ako vy vidíte jeho ďalšie fungovanie? Patríte skôr k jeho priaznivcom či odporcom? Zdôvodnite prečo.

Som zástanca druhého piliera. Treba vidieť do budúcnosti a tá, pokiaľ ide o demografický vývoj na Slovensku, nie je ružová. Tu nejde o žiadne hmlisté vízie alebo veštenie. Dnes veľmi presne vieme, koľko ľudí bude v dôchodkovom veku o 20 rokov (sú to všetci tí, čo majú dnes nad 45 rokov) a veľmi presne vieme, koľko ľudí bude o 20 rokov vo veku od 20 do 65 rokov (sú to všetci tí, ktorí majú dnes nad 45 rokov). A ten pomer bude omnoho horší ako dnes. Bez súkromných dôchodkových úspor to "štátny" systém, teda prvý dôchodkový pilier spravovaný Sociálnou poisťovňou, neutiahne. Reálna výška penzií zo Sociálnej poisťovne bude musieť byť nižšia, ako je dnes.

oPoisteni.sk

 

Jozef Mihál: Takto si sporím na dôchodok ja

Okrem druhého piliera považujem za dobrú investíciu do budúcnosti investíciu do nehnuteľností. Jednak kvôli vyššej kvalite života v prítomnosti (veď kvalitnú kúpenú nehnuteľnosť sám užívam), jednak kvôli možnosti jej slušného predaja v budúcnosti. A ak to možno v tejto súvislosti povedať - dôležité je dať svojim deťom dobré vzdelanie.

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS