Poisťovňa AIG po tlaku vplyvného investora predá časť majetku


			Poisťovňa AIG po tlaku vplyvného investora predá časť majetku
25.1.2016 Zahraničie

Najväčšia americká komerčná poisťovňa American International Group (AIG) oddelí do samostatnej firmy divíziu poistenia hypoték. Zároveň dnes uviedla, že predá sieť obchodníkov s cennými papiermi, obmedzí náklady, bude prepúšťať a akcionárom potom vráti minimálne 25 miliárd dolárov.

 

 

Opatrenie je súčasťou rozsiahlej revízie podnikania, čo AIG sľúbila akcionárom v snahe zastaviť aktivistického investora Carla Icahna. Ten má v úmysle poisťovňu rozdeliť.

Poisťovňa v nasledujúcich dvoch rokoch zníži náklady o 1,6 miliardu dolárov. Zmrazila už dôchodkový program a oznámila prepúšťanie na najvyšších pozíciách. Firmu tak opustí 300 z 1400 manažérov, k ďalšiemu prepúšťaniu chce firma pristúpiť počas roka.

Investor a miliardár Icahn niekoľkokrát navrhoval, aby sa poisťovňa rozdelila do troch samostatných spoločností. Takýto krok by vraj odstránil regulačné bremeno, ktoré so sebou nesie status systémovo dôležitého finančného ústavu, za ktorý poisťovňu AIG považuje vláda vo Washingtone.

Generálny riaditeľ AIG Peter Hancock Icahnove návrhy doteraz odmietal, čo potom Icahna vyprovokovalo k ďalším krokom. AIG teraz namiesto toho oznámila, že zoštíhlenie svojej štruktúry chce dosiahnuť odpredajom majetku. Sieť obchodníkov s cennými papiermi tak za bližšie nešpecifikovanú sumu predá investičnej spoločnosti Lightyear Capital LLC a kanadskému správcovi investícií PSP Investments.

Do polovice tohto roka sa AIG chce zbaviť takmer pätinového podielu v divízii United Guaranty Corporation, ktorá ponúka poistenie schopnosti splácať hypotéky. Predaj sa uskutoční formou primárnej emisie. Cieľom je túto divíziu časom úplne oddeliť.

AIG sa za finančnej krízy a po chaose vyvolanom pádom investičnej banky Lehman Brothers dostala do existenčných ťažkostí a hrozil jej bankrot. Americká vláda vtedy rozhodla, že AIG je systémovo dôležitý finančný ústav, ktorého krach nemožno dopustiť, a za celkovo 182 miliárd dolárov v nej prevzala 80 percent akcií. Neskorším predajom svojho podielu vláda získala o takmer 23 miliárd dolárov viac, než do AIG pôvodne vložila.

Status systémovo dôležitého finančného ústavu so sebou nesie prísnejšie kapitálové požiadavky a tiež prísnejší dohľad zo strany regulátorov. Icahn, ktorý bol podľa informácií z vlaňajšieho novembra piatym najväčším akcionárom AIG s podielom 3,4 percenta, sa podľa médií domnieval, že rozpad spoločnosti by umožnil vrátiť akcionárom zhruba 20 miliárd dolárov.

Zdroj: ČTK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS