Nemecké poisťovne očakávajú viac škôd po prijatí zákona na ochranu oznamovateľov


			Nemecké poisťovne očakávajú viac škôd po prijatí zákona na ochranu oznamovateľov

V Nemecku vojde do platnosti nový zákona na ochranu osôb, ktoré upozornia na porušovanie pravidiel. Až 18 miliónov zamestnancov bude mať čoskoro možnosť anonymne oznámiť neprávosti v ich firme.

V súvislosti so širšou ochranou whistleblowerov počítajú poisťovne v krátkodobom horizonte s vyššou mierou odhaľovania ekonomických trestných činov, a teda aj vyššími odškodňujúcimi poistnými plneniami.

„Doteraz skryté konanie, porušujúce pravidlá, môže byť teraz odhalené a viesť k zodpovedajúcej vyššej škode v poistení pre prípad poškodenia dôvery,“ upozornil na možné dôsledky novej zákonnej úpravy whistleblowingu Jörg Asmussen, šéf GDV. Poistenie tohto druhu chráni podniky pred škodami na aktívach spôsobenými kriminálnym konaním zamestnancov alebo tretích strán.  


Mohlo by vás zaujímať: Takto funguje cestovné poistenie pre psov do zahraničia. INSIA radí, ako si ho vybavíte


Na pozadí danej situácie treba vnímať, že nedávno bol prijatý zákon na ochranu oznamovateľov. Ten zaväzuje veľké firmy s viac ako 250 zamestnancami od leta 2023, kedy nadobudne účinnosť, aby zaviedli takzvané systémy pre oznamovateľov podnetov. Od decembra 2023 bude úprava platiť aj pre stredne veľké podniky s počtom pracovníkov 50+.

Podľa štatistických údajov Spolkového úradu Destatis pracuje v Nemecku vo veľkých a stredných firmách a spoločnostiach okolo 18 miliónov ľudí. Firmy teraz musia pre nich vymenovať internú alebo externú kontaktnú osobu pre oznamovanie podnetov tohto druhu, a súčasne musia zaistiť dôvernosť takýchto oznámení. Whistlebloweri majú mať možnosť bez obáv z negatívnych dôsledkov svojho konania pre svoju osobu odhaľovať porušenie pravidiel. 

„Zákon na ochranu oznamovateľov prinesie v dlhodobom horizonte pozitívny efekt pre nemecké hospodárstvo a tiež pre oblasť poistenia chrániaceho subjekty pred škodami na reputácii a poškodením dôvery,“ je presvedčený Jörg Asmussen. 

Ekonomika novou zákonnou úpravou získa

Z dlhodobého hľadiska si tak poisťovne sľubujú od nového zákonného opatrenia pokles hospodárskej kriminality. Vylepšené systémy whistleblowingu zvyšujú riziko odhalenia neprávostí a odvracia potenciálnych páchateľov od takéhoto konania.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA radí: ako si zabezpečiť domov pred odchodom na dovolenku


A okrem toho kriminálne konanie bude vďaka novým pravidlám skôr odhalené, a teda môže spôsobiť menšiu škodu ako predtým. V tom spočívajú dlhodobé pozitívne efekty na nemeckú ekonomiku, ale aj pre poisťovací segment, kryjúci prípady porušenia dôvery. 

Tento druh poistenia vypláca poistné plnenie okrem iného v prípade sprenevery peňazí zo strany vlastného zamestnanca podniku, v prípade sabotáže iniciovanej vlastnými pracovníkmi firmy, prípadne ak zamestnanci vyzradia výrobné či obchodné tajomstvo alebo sa dopustia iného druhu závažnej nelojality.

Poistené sú aj finančné škody vzniknuté kriminálnym konaním dočasných zamestnancov alebo externých spolupracovníkov. V roku 2022 nemecké poisťovne vyplatili za poistné udalosti takéhoto druhu odškodnenie v celkovej výške viac ako 200 miliónov EUR.  

Omeškanie môže odskákať manažment

V stredne veľkých nemeckých podnikoch doposiaľ spravidla nebol zavedený žiadny systém na oporu oznamovateľov porušovania pravidiel. Na jar 2022 bola uskutočnená reprezentatívna anketa organizovaná zo strany asociácie GDV, z ktorej vyplynulo, že len každá štvrtá stredne veľká firma má zavedený taký systém, ako je teraz v novej zákonnej úprave vyžadované.

Konatelia a členovia predstavenstiev, ktorí do rozhodného dňa neuvedú do chodu systém chrániaci whistleblowerov v nimi riadenom podniku, môžu do budúcnosti čeliť pokutám a v prípade vzniku škody aj vysokým zodpovednostným nárokom.  

Poz.: Termínom whistleblowing označujeme situáciu, keď osoba upozorní na nekalé, neetické alebo nezákonné konanie.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články