Právo platí len pre silných a bohatých? D.A.S. poisťovňa tvrdí: nie je to tak


			Právo platí len pre silných a bohatých? D.A.S. poisťovňa tvrdí: nie je to tak
8.12.2014 Rozhovory

Myslíte si, že v súdnictve panuje korupcia a ťažko sa domôžete vašich práv? Dana Štorová, vedúca pobočky D.A.S. Rechtsschutz AG, pobočka poisťovne z iného členského štátu tvrdí, že právo platí nielen pre silných a bohatých. Potvrdzujú to aj ich 17-ročné skúsenosti na Slovensku. „Je každým rokom ťažšie presvedčiť Slovákov, aby si chránili svoje práva. Z našich štatistík za posledné štyri roky vyplýva, že sme 70 % poistných udalostí našich klientov uzatvorili s plným úspechom“

 

 

Poistenie právnej ochrany je pre mnohých Slovákov stále veľkou neznámou. V ktorých krajinách je tento typ poistenia vychytený klientami a ako to funguje v zahraničí?

D.A.S. poisťovňa je európskou jednotkou v ochrane práv. V drvivej väčšine európskych trhov si dlhodobo udržiavame pozíciu lídra v tejto oblasti, čiže máme najväčší predpis poistného v branži, ktorú robíme. Rozdelím to na krajiny tzv. posocialistické a tie ostatné. Tam totiž vnímame podstatný rozdiel k tomuto špecifickému typu poistenia. Ochrana práv bola zavedená na nemecký trh v roku 1928, čiže má tam viac ako 85-ročnú históriu.

Pre porovnanie, z tohto pohľadu je rozdiel v prístupe ochrany klientov na slovenskom a nemeckom trhu markantný. V Nemecku je poistených 44 % rodín, na Slovensku 0,24 %. Na tunajšom trhu pôsobíme od roku 1997, teda viac ako 17 rokov, v Nemecku viac ako 85 rokov. V susednom Česku je to podobné ako u nás. Rakúsky trh sa správa podľa nemeckého modelu, čiže tam ľudia majú k ochrane vlastných práv úplne iný prístup. Hoci sa však často hovorí o Slovákoch, že sa nevieme brániť, osobne si to nemyslím.

Rozdiel v prístupe ochrany klientov na slovenskom a nemeckom trhu je markantný.

Len sa to hovorí, alebo je to skutočne tak?

Skúsenosť, ktorú my máme po rokoch našej praxe, existujú na to tri zásadné dôvody. Jednak je to neustále sa opakujúca polopravda o tom, že na Slovensku neplatia zákony, nemáme tu právny štát, v súdnictve existuje korupcia, v legislatíve sa uplatňuje právo silnejšieho. Nedá sa to však paušalizovať, o čom nás presviedčajú aj výsledky našej poisťovne.

Keď to však z pohľadu klienta neustále počúvate a niekto za vami príde s návrhom - chráňte si svoje práva - je prirodzené, že si povedia načo. V Nemecku je pre ľudí prirodzené, že sa môžu brániť. Samozrejme, istý rozdiel je vidieť medzi vymožiteľnosťou práva u nás a tam. Druhým problémom, prečo ľudia pristupujú opatrne k tomuto poisteniu, je to, že je pre nich stále veľkou neznámou.

Istú úlohu zohráva aj právne povedomie Slovákov, ktorí častokrát nevedia, že majú možnosť svoj problém riešiť právnou cestou. Toto sú tri základné aspekty, ktoré ovplyvňujú pomer poistených rodín, aj pomer ochrany práv, u nás i v okolitých krajinách.

Poďme trochu do minulosti. Ako sa zmenil trh od tých začiatkov vášho pôsobenia až do súčasnosti?

Mení sa spravidla k horšiemu, aspoň pokiaľ ide o slovenský trh. V každom prípade je stále ťažšie presvedčiť Slovákov, aby si chránili svoje práva. Z našich štatistík za posledné štyri roky vyplýva, že sme 70 % poistných udalostí našich klientov uzatvorili s plným úspechom.

Aká je potom pravda o tom, že u nás nefunguje legislatíva? Zhruba 7-8 percent poistných udalostí stratíme, teda právny spor prehráme, napríklad pre to, že sme dôkazné bremeno a podobne. Ale ten rozdiel medzi úspešnosťou a neúspešnosťou sporov je markantný. Držíme sa zásady, že treba do toho ísť a domáhať sa spravodlivosti.

Za posledné štyri sme 70 % poistných udalostí našich klientov uzatvorili s plným úspechom.

Čím to je, že máte tak vysokú úspešnosť - máte dobrý tím právnikov, alebo existujú na to iné dôvody?

Darí sa nám to našou vytrvalosťou. Máme vytvorenú sieť externých advokátskych kancelárií na celom Slovensku i v Európe. Pokiaľ sa nedá s protistranou nášho klienta dohodnúť na rozumnom vysporiadaní vecí, poveruje sa riešením problému externá advokátska kancelária. Našich klientov teda zastupujú profesionálni advokáti, ktorí svoju prácu vedia robiť veľmi dobre.

Koniec I. časti rozhovoru

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články