V Čile vybuchla sopka Calbuco. Evakuovaných je tisíce ľudí


			V Čile vybuchla sopka Calbuco. Evakuovaných je tisíce ľudí
23.4.2015 Škody

V Čile v stredu 22. apríla vybuchla sopka Calbuco. Evakuovaných je tisíce ľudí. Sopka Calbuco sa naposledy prebudila pred 42 rokmi. Teraz opäť chrlí dym a prach na slabo obývanú horskú oblasť na juhu Čile. 

 

Čílske úrady vyhlásili dnes o 18:00 hodine tamojšieho času červený poplach, po ktorom nasledovala silná erupcia. Oblasť sa nachádza približne 1000 km južne od hlavného mesta Santiago.

 

 

 

 

 

Úrady doteraz evakuovali rádius 20 km, čo predstavovalo približne 4 000 ľudí. Z najbližšieho veľkého mesta Ensenada bolo evakuovaných 1 500 ľudí. Zatiaľ nedošlo k žiadnym stratám na životoch. Neboli potvrdené ani žiadne padajúce kamene, prípade lávové jazyky.

Vplyvom vetra teraz dymový oblak mieri do Argentíny. Kvôli hustému oblaku prachu a popolčeka zrušili letiská všetky vnútroštátne lety. Zrušená bola tiež výučba na školách blízko nebezpečnej oblasti.

 

 

Calbuco explodovala poslednýkrát v roku 1972 a je zaradená do prvej trojice z 90 najnebezpečnejších chílskych aktívnych sopiek.

A ako je to s poistením proti výbuchu sopky?

Komentár portálu oPoistení.sk  

Spomínate si? Pred piatimi rokmi paralyzovala európsku leteckú dopravu islandská sopka Eyjafjallajökull (v preklade Ľadovec ostrovných hôr), ktorý ožil už okolo Vianoc 2009. K prvej skutočnej erupcii ale došlo až v polovici marca 2010. Vtedy už sopečný popol dosahoval výšku niekoľkých kilometrov, čo zapríčinilo výpadky v leteckej doprave a neskôr aj uzatvorenie vzdušného priestoru nad Európou. Na Islande je v súčasnosti viac ako 30 aktívnych vulkánov a erupcie sa objavujú zhruba každých päť rokov. 

Slovensku však žiadne výraznejšie nebezpečenstvo nehrozilo. V médiách sa však vyskytovali časté otázky, ako je to s poistením v takýchto prípadoch.

Prach ako taký v princípe nie je „poistné nebezpečenstvo“, teda niečo, proti čomu by bolo možné uzavrieť poistenie. Poisťovne na Slovensku by preto nezaplatili domácnostiam škody, ktoré by im spôsobil popol či prach z niektorej zo vzdialenejších sopiek.

Nárok na výplatu by si mohla v prípade škody uplatniť zrejme iba firma, ak má dohodnuté takzvané „all risk“ poistenie, ktoré by toto riziko zahŕňalo. Záležalo by však na texte zmluvy či prípadných výlukách. Ak by bolo v niektorej uzavretej zmluve riziko spádu popolčeka poistené, potom poisťovňa toto riziko plnila.

Toto sú najhoršie sopečné erupcie posledných rokov

Vlastné rebríčky vulkanických výbuchov preto majú aj poisťovne; hodnotíía podľa nich sumy poistného a riziká, ktoré podstupujú ľudí, ktorí tu žijú. Aké sopky boli pre poisťovne najhoršie?

1. miesto: Sidoarjo, Indonézia
Erupcia: od mája 2006
Odhadovaná škoda: 3 miliardy dolárov

2. miesto: Eyjafjallajökull, Island
Erupcia: apríl 2010
Odhadovaná škoda: 1,7 miliárd dolárov

3. miesto: Unzen, ostrov Kjúšú, Japonsko
Erupcia: jún 1991
Odhadovaná škoda: 1,5 miliárd dolárov

4. miesto: Mount St. Helens, USA
Erupcia: máj 1980
Odhadovaná škoda: 860 miliónov dolárov

5. miesto: Pinatubo, Filipíny
Erupcia: jún-september 1991
Odhadovaná škoda: 860 miliónov dolárov

6. miesto: Soufrière Hills, Montserrat
Erupcia: od 1995
Odhadovaná škoda: 330 miliónov dolárov

7. miesto: Tavuvur a Vulcan, Papua-Nová Guinea
Erupcia: september 1994
Odhadovaná škoda: 300 miliónov dolárov

8. MIESTO: navádza del Ruiz, Kolumbia
Erupcia: november 1985
Odhadovaná škoda: 230 miliónov dolárov

9. miesto: Eldfell, Island
Erupcia: január a február 1973
Odhadovaná škoda: 200 miliónov dolárov

10. miesto: Gamalama, Indonézia
Erupcia: september 1983
Odhadovaná škoda: 150 miliónov dolárov

Zdroj: The Guardian, News, National Geographic

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS