Ženy potrebujú investovať. Často ich však brzdia rodové rozdiely či predsudky


			Ženy potrebujú investovať. Často ich však brzdia rodové rozdiely či predsudky

Hoci Slovenky prejavujú o investovanie čoraz väčší záujem, stále je ich v tejto sfére menej ako 30 %. 

Dôvodom sú nerovnosť v platoch, ale aj predsudky či nízka sebadôvera. Pritom ženy ako investorky majú potenciál byť rovnako úspešné ako muži. Motivovať ženy v investovaní a získaní väčšej finančnej stability môžu kvalitné vzdelávanie a podpora spoločnosti. A to aj s ohľadom na to, že svetový majetok v rukách žien, podľa dostupných štúdií, za posledné štyri roky zrýchlil tempo rastu na viac ako 7 %.

Postavenie žien vo svete investovania sa pomaly, ale isto mení, čo súvisí aj s narastajúcou finančnou nezávislosťou žien, ich zvyšujúcou sa uvedomelosťou potreby zhodnocovania úspor, a to nielen bežným sporením, ale najmä investovaním.

„Trh investoriek vo svete rastie výrazne rýchlejšie než u mužov,“ informuje Monika Hamed z investičnej skupiny Proxenta. *Podľa globálnych odhadov narástol medzi rokmi 2016 – 2019 majetok žien o 6,1 %, kým mužov o 4,1 %. Medzi rokmi 2019 – 2023 sa hovorí o predpoklade zrýchlenia tempa rastu majetku žien na 7,2 %. Na Slovensku sa počet žien, ktoré investujú, postupne zvyšuje. No stále ide o pomerne nízke percento. Z celkového počtu investorov tvoria ženy len necelých 30 %.

Rozdiel v investovaní reflektuje rozdiel v platoch

Platové rozdiely medzi mužmi a ženami na Slovensku sa v období pandémie opäť začali prehlbovať. Kým v roku 2021 zarábali ženy v porovnaní s mužmi o 17,9 % menej, o rok neskôr to bolo už 19 %. Analytici odhadujú, že tento trend pokračoval aj v minulom roku. „Platové rozdiely korešpondujú aj s objemom celkovej investície medzi mužmi a ženami. Podľa našich interných dát je to približne 25 %,“ hovorí Monika Hamed z Proxenty.

„Avšak vo veku do 35 rokov je rozdiel v sume, ktorú investujú mladí, práve v prospech žien a to vo výške 17 %. S pribúdajúcim vekom sa však tento pomer mení a kým vo veku od 35 do 45 rokov muži a ženy investujú takmer identicky, po 45-ke sa tento rozdiel výrazne zväčšuje a muži majú zainvestované omnoho väčšie objemy financií,“ dodáva Monika Hamed. 

Vyšší vek vs. nižší dôchodok

„Investovanie ešte ani dnes nie je medzi ženami bežnou praxou. A pritom je to jeden z efektívnych spôsobov, ako si zabezpečiť dôstojný dôchodok,“ upozorňuje Monika Hamed. A sú to práve ženy, kto má v priemere o 20 % nižšiu penziu ako muži, pričom žijú približne o 7 rokov dlhšie.


Mohlo by vás zaujímať: 5 rád, na čo dávať pozor pri poistení fotovoltiky


Táto téma je o to pálčivejšia, že ženy sú vystavené riziku chudoby o 20 % viac ako muži a ohrozené sú práve staršie ženy. Priemerný dôchodok za minulý rok bol pritom len necelých 580 eur. „Je preto nevyhnutné, aby sa ženy v rámci investovania viac vzdelávali a získavali potrebné zručnosti, aj sebavedomie. V Proxente sa týmto témam intenzívne venujeme a snažíme sa aktívne motivovať ženy všetkých vekových  kategórií,“ dodáva Hamed. 

Strereotypy a realita

„Ženy na Slovensku, okrem finančných dôvodov, neraz odrádzajú aj rôzne stereotypy, ktoré však neplatia,“ upozorňuje Monika Hamed z Proxenty a dodáva: „Stále pretrvávajú mylné predstavy, že ženy sú zlé investorky, nerozumejú peniazom a sú príliš opatrné na to, aby mohli správne investovať.“ Ako príklad môže poslúžiť štúdia, ktorú publikovala Ekonomická univerzita vo Warwicku.


Mohlo by vás zaujímať: UNIQA získala striebornú EFFIE Awards Slovensko za kampaň o duševnej nepohode


Tá skúmala vzorku až 2 800 investorov. Po troch rokoch zistili, že návratnosť investícií bola u žien takmer o dve percentá vyššia ako u mužov. Ženy boli v skúmanom trojročnom období viac trpezlivé a akcie držali dlhšie, čo najvýraznejšie ovplyvnilo ich výsledky. Muži, naopak, viac a častejšie obchodovali a investovali rizikovejšie, čo im krátkodobo prinieslo viac, ale z dlhodobého hľadiska ich to stálo väčšie straty.

„Ženy investorky sú v prístupe k investovaniu disciplinované, viac analyzujú a nechajú si poradiť od odborníkov, čo im pomáha dosiahnuť lepšie výnosy upravené o riziko. Sú opatrné a to im pomáha rizikovosť investície správnejšie vyhodnocovať,“ vysvetľuje Monika Hamed. Potvrdzuje to aj štúdia spoločnosti Wells Fargo, ktorá v roku 2021 poukázala na to, že ženy dosahujú podobné výnosy ako muži, pričom podstupujú výrazne menšie investičné riziko.

Vyváženosť stratégie znižuje riziká

Vhodnou cestou pre ženy investorky je stratégia založená na kombinácii rôznych aktív, spojenie sa so spoľahlivým finančným partnerom a skorý štart investovania, čím si zaistia rozloženie a aktívne znižovanie investičného rizika.

Práve pre ženy je veľmi dôležité začať s aktívnym zhodnocovaním svojich financií čo najskôr. Aj s prihliadnutím na možnosť, že dnešná generácia mladých ľudí nebude podporená na dôchodku príspevkami zo štátu. Budovanie úspor je tak výhradne v ich rukách a štandardné bankové produkty na to už nestačia,“ upozorňuje Monika Hamed.

Nezáleží na tom, či ide o ženy alebo mužov. S výberom vhodného riešenia pomôžu investorom odborníci na financie a investovanie, a to s prihliadnutím na schopnosť znášať riziko, znalosti, skúsenosti aj finančné možnosti klienta. Zvyšok je najmä o zotrvaní.

* Štúdia spoločnosti Boston Consulting Group - Managing the Next Decade of Women’s Wealt (r. 2020)

Zdroj: Proxenta

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články