Seriál:  D.A.S. radí - Ako reklamovať vyúčtovanie za byt


			Seriál:  D.A.S. radí - Ako reklamovať vyúčtovanie za byt
26.5.2015 Produkty

Zostáva už len pár dní na to, aby správcovia alebo spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov predložili vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome (príp. nájomcom) ročné vyúčtovanie nákladov na služby spojené s užívaním bytu/nebytového priestoru.  Povinnosť správcov a spoločenstiev predložiť vlastníkom vyúčtovanie najneskôr do 31. mája je zakotvená v zákone č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.


Čo musí vyúčtovanie obsahovať

Vyúčtovanie by malo byť prehľadné a zrozumiteľné. Musí byť z neho jasné, aká je výška nákladov, spôsob ich určenia a rozpočítavania, údaje o úhrade zálohových platieb, celkové náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie a množstvo tepla na prípravu teplej vody a v závere údaj o výške nedoplatku prípadne preplatku.

Čo sa týka množstva dodaného tepla na vykurovanie a tepla na prípravu teplej vody; obsahuje vyúčtovanie údaj o nákladoch za celý bytový dom a samostatne aj za konkrétnu bytovú jednotku. Súčasťou vyúčtovania je aj vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv.

Spolu s vyúčtovaním predkladá správca alebo spoločenstvo aj správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu.

Ako a kde reklamovať

V prípade pochybností, príp. nesprávnych údajov vo vyúčtovaní (či už vo vzťahu k spotrebám, zálohovým platbám a pod.) máte právo vyúčtovanie reklamovať u správcu v lehote 30 dní od jeho prevzatia. Lehota na podanie reklamácie by mala byť uvedená na samotnom vyúčtovaní, príp. môže byť uvedená aj v zmluve o výkone správy alebo ak vyúčtovanie predkladá spoločenstvo, tak v zmluve o spoločenstve.

Ak správca reklamáciu neuzná a vy sa napriek tomu domnievate, že vyúčtovanie nie je správne, môžete sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu.

Ak reklamáciu neuplatníte v stanovenej lehote, platí, že s vyúčtovaním súhlasíte. Prípadný nedoplatok z vyúčtovania má potom správca právo uplatniť si voči vám, a to aj cestou súdu.

Na čo sa oplatí nezabudnúť

V praxi je bežné, že v bytových domoch, v ktorých je ako forma správy zriadené spoločenstvo, rieši výkon niektorých činností súvisiacich so správou domu na základe mandátnej zmluvy (často nie správne označovanej ako Zmluva o výkone správy) iný subjekt - mandatár. Neznamená to však, že tento subjekt je zodpovedný za výkon správy a za predložené vyúčtovanie.

Za vyúčtovanie služieb spojených s užívaním bytu, za správu o činnosti, za správu o stave spoločných častí a spoločných zariadení domu a vyúčtovanie fondu prevádzky, údržby a opráv je zodpovedný predseda spoločenstva. Reklamáciu vyúčtovania nákladov spojených s užívaním bytu adresujte predsedovi spoločenstva. Predseda spoločenstva rieši reklamácie sám alebo v súčinnosti s radou, ktorá je dozorným orgánom spoločenstva.

Zálohové platby a preddavky do Fondu prevádzky, údržby a opráv
Stanovenie výšky zálohových platieb je vecou dohody medzi správcom bytového domu a vlastníkmi bytov. Správca navrhuje výšku zálohových platieb, pričom je povinný pri ich výške zohľadniť predchádzajúce ako aj predpokladané náklady na byt.

Kde sa oplatí zájsť po radu

V tomto prípade nie je možné obrátiť sa na žiadnu kontrolnú inštitúciu. Spolu so zálohovými platbami hradia vlastníci mesačne aj preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv. V zmysle § 10 zák. č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.

Vlastníci bytov rozhodujú tiež o navýšení platieb, pokiaľ vznikne potreba rekonštrukcie spoločných častí domu atď. Správca je však v zmysle § 8b) ods. 2 písm h) cit. zákona povinný vypracovať ročný plán opráv, ktorý zohľadňuje stav spoločných častí a zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv.

Bojovať za svoje práva môžete aj prostredníctvom poistenia právnej ochrany (www.pravnaochrana.sk), ktoré poskytuje pomoc pri presadzovaní vašich práv mimosúdnou alebo súdnou cestou a uhrádza náklady s tým spojené.

Zdroj: D.A.S. Rechtsschutz AG, Slovensko

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články