Zdanenie slovenského poisťovníctva: Nejde o európsky štandard, tvrdia českí experti!


			Zdanenie slovenského poisťovníctva: Nejde o európsky štandard, tvrdia českí experti!

8 % odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia má byť nahradený daní z poistných odvetví. Táto situácia môže viesť až k zníženiu dopytu po poistení, po znížení nárokov na rozsah limitov poistenia i k zdraženiu poistných produktov, tvrdia českí experti. 

Konkrétne je trend zavádzania dane zo sektora poisťovníctva v posledných rokoch zjavný najmä v strednej a východnej Európe (napríklad Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko), pričom jej zavedenie na Slovensku má za cieľ pokračovať v európskych štandardoch, ako tvrdí rezort financií.

Vzhľadom na skutočnosť, že poistenie, zabezpečenie a s tým súvisiace sprostredkovateľské služby sú v rámci EÚ vyňaté z dane z pridanej hodnoty príslušnou smernicou, pristupujú niektoré členské štáty k uvaleniu zvláštnej dane na poistné, a to v rôznych formách a v rôznej výške. Aj medzi štátmi, ktoré takúto prax uplatňujú, existujú značné rozdiely v spôsobe, segmentáciu a výšku takýchto daní. Existujú aj segmenty, ktoré sú od takejto dane oslobodené, " hovorí predseda predstavenstva Poisťovne VZP Robert Kareš.

Nejde teda o žiadny štandard a už vôbec tu neexistuje nejaká jednotná úprava, ktorá by jednotlivé štáty zaväzovala k tejto praxi pristúpiť. „Zo všeobecne filozofického hľadiska možno o spravodlivosti uvalenia tejto dane pochybovať, lebo je to daň uvalená na akt zodpovednosti, ktorú vykonáva osoba alebo firma, aby sa ochránila pred následkami nepredvídaných udalostí, alebo sa poistiť dokonca zo zákona musí. Prípadne, a to je ešte horší prípad, poistí sa napríklad na doplnkové zdravotné poistenie, pretože štát obmedzuje úhradu z verejného poistenia, ​​a ešte musia zaplatiť daň," pokračuje Robert Kareš.

Podnikanie poisťovní na Slovensku upravuje zákon o poisťovníctve. V súčasnosti sa tu neuplatňuje daň z poistenia, ale uvedený zákon ukladá poisťovniam povinnosť platiť odvod z poistného vo výške 8 % z prijatého poistného z povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou vozidla (PZP) a od 1. januára 2017 aj odvod z poistného vo výške 8 % z prijatého poistného z ostatných odvetví neživotného poistenia.

Rezort financií pôvodne plánoval získať z 8 % odvodu až takmer 56 miliónov eur ročne (následne to upravil na sumu 18,4 mil. eur len z nových zmlúv od 1. 1. 2017), otázkou preto ostáva, prečo sa rozhodol po takmer roku zmeniť svoju filozofiu výberu financií od poisťovní. Jedno je však zrejmé –  navrhovaným zákonom sa zruší platenie odvodu z poistného a zachované zostane len platenie odvodu z prijatého poistného z PZP. Otázkou je, ako existujúca situácia dopadne pre klientov.

„Táto situácia môže viesť až k zníženiu dopytu po poistení, zníženiu nárokov na rozsah a limity poistenia a celkom iste k zdraženiu poistných produktov. Celá táto daňová anabáza teda opäť dopadne na posledný článok, ktorým sú klienti – osoby a firmy. S ohľadom na stále nízku alebo nedostatočnú prepoistenosť v niektorých segmentoch v Česku a výrazne nižšiu platovú úroveň českých občanov v porovnaní s vyspelými krajinami EÚ by som vrelo odporúčal s prípadnými úvahami nad podobnou praxou v Českej republike počkať, "dopĺňa predseda predstavenstva Poisťovne VZP Robert Kareš.

S tým súhlasí aj výkonný riaditeľ Českej asociácie poisťovní Jan Matoušek. Štát by sa mal podľa neho zamerať na dlhodobú stabilitu, a teda motivovať občanov, aby mysleli na riziká a chránili sa proti nim. „Nemal by trestať ľudí vyššou cenou za poistenie, ku ktorému dodatočné daňové náklady vždy povedú, tak ako v iných odboroch. Konkurencieschopnosť a hospodársky rast Česka sú založené aj na dostupných finančných službách. Úlohou štátu je napomáhať ich rozvoju a zabezpečiť rovnaké hospodárske podmienky pre všetkých, "uzatvára Ján Matoušek. 

Zdroj: oPojištění.cz

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články