Novinky pre sprostredkovateľov. Provízie by už nemali byť tabu


			Novinky pre sprostredkovateľov. Provízie by už nemali byť tabu
14.7.2014 Rozhovory

Systém osobného finančného vzdelávania by mal byť pod väčším dohľadom NBS. Výška provízií sa má odtajniť. Aj toto prináša pracovný návrh novely zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. Viac prezrádza Dušan Katonák, vedúci oddelenia poisťovníctva z rezortu financií.

 

Skúste zosumarizovať, aké zmeny očakávate v pracovnej verzii novely?

Venovali sme sa viacerým oblastiam. Snažili sme sa zjednodušiť kvalifikačné požiadavky pre výkon sprostredkovateľskej činnosti. Podľa súčasných podmienok sa zohľadňuje viacero faktorov ako typ školy, prax, osobné finančné vzdelávanie a skúška. My sa v návrhu snažíme znížiť dôraz na formálne požiadavky, teda, kto akú školu má skončenú, ale dôraz venujeme zlepšeniu systému osobného finančného vzdelávania.

„My sa v návrhu snažíme znížiť dôraz na formálne požiadavky, teda akú školu má kto skončenú, ale dôraz venujeme zlepšeniu systému osobného finančného vzdelávania. “

Ďalšou oblasťou, ktorej sa venujeme je register sprostredkovateľov, kde jednak navrhujeme zmenu procesu zápisu nových licencovaných subjektov a taktiež rozšírenie evidovaných a zverejňovaných údajov.

Taktiež sa venujeme otázkam dôveryhodnosti, informačných povinností, sankcií a upresňujeme niektoré nejasné ustanovenia.

Akým spôsobom chcete dosiahnuť lepšiu odbornosť sprostredkovateľov?

Našim cieľom je zlepšiť systém osobitného finančného vzdelávania (OFV), keďže máme dobré, ale aj negatívne skúsenosti so súčasným systémom. Dnes môže OFV vykonávať prakticky akákoľvek fyzická či právnická osoba, ktorá má v predmete svojho podnikania vzdelávanie. Našim cieľom je zadefinovať určité kritériá, na základe ktorých bude subjekt oprávnený OFV vykonávať.

Navrhujeme obdobný model ako pri odborných skúškach, ktoré sprostredkovatelia a finanční poradcovia podľa súčasného zákona absolvujú každé štyri roky. Národná banka Slovenska by poverila vybrané subjekty, ktoré spĺňajú podmienky na osobitné finančné vzdelávanie. To by malo zvýšiť profesionalitu podnikania, a tým aj ochranu záujmov spotrebiteľov na finančnom trhu.

Sľubujeme si od toho, že finančné vzdelávanie bude prebiehať ešte kvalitnejšie ako doteraz, pričom NBS bude vykonávať nad ním priamy dohľad.

V súčasnosti sa veľa hovorí aj výške sprostredkovateľských provízií. Dotkne sa novela aj tento témy?

„V avizovanej novele sa dotkneme aj citlivej témy sprostredkovateľských provízií.“

V avizovanej novele sa dotkneme aj citlivej témy sprostredkovateľských provízií. Súčasný mechanizmus ich nastavenia nepovažujeme z pohľadu ochrany klienta za dostatočný.

Klienti majú síce už v súčasnosti možnosť požiadať o zverejnenie výšky provízie finančného agenta, avšak prakticky sa k takejto informácií dostanú minimálne, respektíve v prípade životného poistenia dostanú zmätočnú informáciu.

Mnohí klienti o tejto možnosti nevedia a to napriek tomu, že finančný agent má zo zákona povinnosť ich vopred o takejto možnosti informovať. Navrhujeme, aby sa klient dozvedel presnú výšku provízie, ktorú zaplatí vo svojej poistke, a to automaticky pri uzatváraní zmluvy.

Vašou snahou teda je, aby klient vedel za čo platí. Čo to bude znamenať napríklad pri životnom poistení?

To znamená, klient bude vedieť, koľko stojí samotný finančný produkt a koľko stojí služba sprostredkovateľa. Pri niektorých produktoch to má podstatný vplyv na výšku investície, ktorá sa reálne investuje alebo na výslednú nasporenú sumu pri produktoch so sporivou zložkou, keďže práve pri takýchto produktoch sú provízie mimoriadne vysoké.

Napríklad pri niektorých životných poistkách sú niekedy prvé dva roky platené len akvizičné, teda vstupné náklady, v ktorých je zahrnutá najmä provízia sprostredkovateľa. To takmer žiadny z klientov nevie.

Našou snahou zvýšiť informovanosť klientov, aby vedeli za čo platia a v akej výške

Nie je to trochu neštandardný krok v našich legislatívnych podmienkach?

Treba povedať, že nejde len o náš „úlet“ ako sme častokrát obviňovaní, ale vychádza z európskej legislatívy. Smernica MiFiD pozná uvedenú povinnosť už dlhšie, nové nariadenie PRIPS to stanovuje pre všetky investičné produkty (aj unit-linkové produkty v sektore poistenia).

Nová smernica č. 2014/17//EÚ, ktorá sa týka úverov na kúpu nehnuteľností ide ešte ďalej. Prikazuje zverejniť klientovi provízie od všetkých bánk s ktorými má finančný agent uzavretú zmluvu. Takže rôzne sektory, respektíve produkty, majú takúto povinnosť a našou snahou je len zjednotiť podmienky pre všetky sektory.

Len tak mimochodom, sú v EÚ krajiny, ktoré systém provízií zrušili úplne a sprostredkovanie si platí výhradne klient, týmto smerom sa však zatiaľ uberať nemienime ale v budúcnosti je možné nad nim uvažovať.

Koniec rozhovoru

oPoisteni.sk

Zdroj: oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články