Ako hodnotia ESG ratingy Insurance Europe a Pension Europe?


			Ako hodnotia ESG ratingy Insurance Europe a Pension Europe?

Insurance Europe (IE) a európska federácia združujúca národné asociácie penzijných fondov (Pension Europe, PE) zaujali spoločné stanovisko k návrhu nariadenia Európskej komisie, pokiaľ ide o ESG ratingy.

V úvode oznámenia sa konštatuje, že IE a PE vítajú opatrenia zahrnuté do návrhu nariadenia Európskej komisie týkajúceho sa ESG ratingov, pretože to povedie k významnému posilneniu transparentnosti týchto ratingov. Poisťovatelia a poskytovatelia penzií podporujú cieľ tejto iniciatívy, tj posilnenie alebo vylepšenie nezávislosti poskytovateľov ESG ratingov a zníženie potencionálneho konfliktu záujmov. 


Mohlo by vás zaujímať: Toto je povinná výbava auta v roku 2024. Pozrite si, čo odporúča INSIA


Hoci obe federácie potvrdzujú pozitívne aspekty týchto opatrení a ich úlohu pri zabezpečovaní a podporovaní konkurencieschopného trhu, poukazujú však na to, že sú potrebné ďalšie vylepšenia na posilnenie transparentnosti, porovnateľnosti a integrity v rámci celej oblasti ESG.

Najdôležitejšie zo všetkého je, že nariadenie by sa malo rozšíriť o samotné ESG dáta. V súvislosti s plnením záväzkov týkajúcich sa finančnej udržateľnosti nemôže byť samozrejme potreba konzistentných a robustných ESG dát zveličovaná. Faktom však je, že absencia komplexných verejných databáz vytvára závažné problémy, ako pre poisťovníctvo, tak aj pre investovanie.

Preto európski poisťovatelia a poskytovatelia dôchodkov vyzývajú spolutvorcov právnych predpisov (či spoluzákonodarcov – teda Rady EÚ a Európskeho parlamentu), aby zahrnuli produkty ESG dát do pôsobnosti nariadenia, pretože tým možno riešiť širšie problémy spojené s ESG dátami a zabezpečiť integritu celej problematiky ESG.

Podľa názoru oboch federácií existuje naliehavá potreba zlepšiť dostupnosť a transparentnosť ESG dát, a to nielen z dôvodu splnenia regulačných požiadaviek, ale aj z oveľa dôležitejšieho dôvodu, ktorým je realokácia kapitálu do udržateľných aktív.

Aj keď zavedenie regulácie, napríklad smernica o podávaní správ podnikov o udržateľnosti[1] (Corporate Sustainability Reporting Directive) a Jednotné európske prístupové miesto (European Single Access Point), predstavuje pozitívny krok, tak si treba uvedomiť, že bude trvať niekoľko rokov než budú tieto elementy regulácie plne implementované a stanú sa funkčnými. 


Mohlo by vás zaujímať: Prvá poisťovňa v Česku ponúkne PZP pre kolobežky. A čo Slovensko?


Súčasná situácia si vynucuje pokračujúce spoliehanie sa na nakupované ESG dáta, aby sa v oznamovacích subjektoch dosiahlo komplexné pokrytie. Tvorba všeobecnej definície a budovania dátových miest bude postupným procesom.

Zavedenie doložky o preskúmaní navrhujúcej zvážiť rozšírenie pôsobnosti poskytovateľov ESG dát nebude teda dostatočné na riešenie existujúcich a predvídateľných problémov v dátovej medzere. Riešenie je preto potrebné už teraz za účelom podpory finančného zeleného prechodu.

IE a PE tiež upozorňujú, že súčasná medzera v ESG dátach nemôže byť ignorovaná. Tento problém bol zdôraznený v správe ESMA o pokroku (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy) v oblasti „greenwashingu“.

Na tomto mieste je vhodné doplniť, že európske orgány dohľadu rozumejú „greenwashingom“ taký postup (či praktiku), keď správy, vyhlásenia, rokovania alebo komunikácie týkajúce sa udržateľnosti nevyjadrujú jasne a férovo základný profil udržateľnosti danej entity, finančného produktu, alebo finančných služieb.


Mohlo by vás zaujímať: Vyprostenie vozidla: kedy ho poisťovňa (ne)zaplatí za vodiča?


Takáto praktika môže byť pre spotrebiteľov, investorov a iných účastníkov trhu zavádzajúca.[2] V správe ESMA sa konkrétne uvádza, že nedostatok jasne vymedzených dátových obmedzení a odmietnutie zodpovednosti v dokumentácii týkajúcej sa základných metodológií znamená vysoké riziko v ochrane investorov a bráni porovnávaniu naprieč produktmi a účastníkmi finančného trhu.

Súčasný trh totiž trpí nedostatkami z hľadiska úplnosti a spoľahlivosti dát, čo vyvoláva značné obavy vzhľadom na to, že kvalita ESG ratingov záleží najmä na dátach použitých na ich stanovenie, resp. výpočet. Preto je nanajvýš dôležité, aby primárne údaje, dokonca aj pri absencii nejakého hodnotenia (napr. posudok, model), spadali do pôsobnosti legislatívneho návrhu. 

Zahrnutie ESG dát do nariadenia o ESG ratingu je v súlade s odporúčaniami IOSCO (Medzinárodná organizácia združujúca komisie pre cenné papiere) a ESMA. Napríklad v novembri 2021 IOSCO podčiarkla význam ESG dát pre finančný trh a vyzvala na dohľad nad ESG ratingy, ako aj nad poskytovateľmi dátových produktov.

Vzhľadom na to, že návrh nariadenia EÚ sa už odvoláva na definíciu ESG ratingov vypracovanú IOSCO, je nevyhnutné, aby definícia produktov s ESG dátami, ktorá zahŕňa primárne ESG dáta ako typ produktu s ESG dátami, bola obdobne začlenená do legislatívneho návrhu.


[1] Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2464 zo 14. decembra 2022, ktorou sa mení a dopĺňa nariadenie (EÚ) č. 537/2014, smernica 2004/109/ES, smernica 2006/43/ES a smernica 2013 /34/EÚ, pokiaľ ide o podávanie správ podnikov o udržateľnosti.


[2] Ide o pracovný preklad redakcie oPojisteni.cz. Napr. Oxfordský slovník definuje „greenwashing“ ako dezinformáciu šírenú organizáciou za účelom prezentovať environmentálne zodpovedný verejný obraz samého seba. Pozri https://sk.wikipedia.org/wiki/Greenwashing

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

Súvisiace články