Rakúsko: Poistenie domácnosti potrebuje nové riešenia


			Rakúsko: Poistenie domácnosti potrebuje nové riešenia

Kým klasické poistenie proti krádeži vlámaním stráca stále viac na význame v súvislosti s prudkým úbytkom takýchto prípadov, do budúcnosti je potrebné počítať s úplne novými rizikami.

Poisťovne musia hľadať odpovede na nové výzvy, zdôraznil šéf rakúskej poisťovne VAV Versicherung Sven Rabe pri prezentácii štúdie „VAV Barometer bývanie 2019". 

V zásade sa Rakúšania vo svojich štyroch stenách cítia relatívne bezpečne. Ukazujú to závery štúdie medzi 1000 respondentmi, ktorá bola uskutočnená pre VAV zo strany agentúry Gallup Institut. Štyria z desiatich opýtaných odhadujú riziko vlámania do bytu ako nízke, alebo dokonca veľmi nízke. Ďalších 43 % ho hodnotí ako priemerné riziko. Iba 13 % respondentov uviedlo, že pravdepodobnosť vlámaniu považujú za vysoké, 3 % za veľmi vysoké. 

Tieto subjektívne bezpečnostné odhady kopírujú aktuálnu štatistiku kriminalistov z Ministerstva vnútra. Podľa nej klesli počty vlámaní do rakúskych domácností v prvom polroku 2018 medziročne o 13 %. 

Poistenie domácnosti má dohodnuté 82 % účastníkov štúdie. Ale 13 % ďaších nemá žiadne poistenie takéhoto druhu. Ďalších 5 %, predovšetkým mladých, opýtaných nemôže v tejto súvislosti nič bližšie povedať. Všeobecne však platí: čím vyšší príjem, tým častejšie je poistenie domácnosti uzavreté. Najviac dbajú na zabezpečenie v Tirolsku a Vorarlbersku (95 %), najmenej v Hornom Rakúsku a v Salzbursku (73 %).

SmartHome prináša nové riziká

Sedem percent Rakúšanov riadi už domáce prístroje a spotrebiče cez internet, ďalších 15 % sa o túto tému zaujíma. Najčastejšie cez internet spravujú kúrenie (77 %), ďalej osvetlenie domácnosti (70 %) a žalúzie (62 %). Necelá tretina opýtaných (31 %) by nechala svoj domov elektronicky strážiť, ak by za to od poisťovne dostala zvýhodnené poistné. 

Stúpajúci podiel riadenia domácností cez internet zmení do budúcnosti poisťovníctva. Tvrdí to Sven Rabe z VAV Versicherung a dodáva: „Vzniknú nové riziká. Niektoré pravidlá, ktoré platia dnes, sa nasadením internetu do riadenia prežijú. A naopak, bude treba hľadať riešenia pre iné riziká, ktoré doteraz masovo nepoznáme." V súčasnej dobe stále ešte prevláda v popredí osobná manipulácia s aparáty a zariadeniami, pričom nebezpečenstvá sú často prehliadané.

Asi 14 % respondentov využíva vo svojej domácnosti asistenta, na ktorého možno hovoriť, medzi nimi hlavne veková skupina do 50 rokov a Viedenčania (23 %). Z tých, ktorí takého asistenta ešte nemajú, si ho chce zaobstarať len 7 %. Avšak podľa Svena Rabeho možno vychádzať z toho, že tieto čísla sa budú rýchlo meniť a počet domácich asistentov silno a dynamicky porastie.  

Záujem panuje o poplašné zariadenie riadené cez internet

Výzvou novej doby bude predovšetkým dokazovania externej manipulácie s elektronickými systémami. „V analógovom svete sú rozlomený zámok alebo poškodené vstupné dvere do bytu nepochybnou známkou vlámania. Vo svete internetu je to ale úplne inak. Tu je možné systém obalamutiť nepovolaný z diaľky bez toho, aby na mieste boli akékoľvek stopy násilia. Opticky je všetko ako predtým, nemožno teda nič dokázať." Tohto bezpečnostného problému si väčšina opýtaných v štúdii ale nie je vedomá. Viac ako polovica účastníkov ankety (51 %) uviedla, že by svoje poplašné zariadenie dokonca chceli riadiť cez internet.

Menia sa povinnosti zákazníkov

Čo sa týka poistnej ochrany, mohli by vzniknúť vzhľadom na povinnosti „veľké výhody" pre klientov, pretože by sa do budúcnosti dali definovať „oveľa pružnejšie". Vďaka elektronickému riadeniu bude jednoduchšie tieto povinnosti plniť. Napríklad doterajšia prax, že pri neprítomnosti od 72 hodín je potrebné odpojiť hlavný kohút prívodu vody.

Vďaka internetu bude možné strážiť dom aj na diaľku. Avšak naopak zase prídu nové povinnosti, pripúšťajú autori štúdie. VAV Versicherung už teraz pracuje na variante poistenie SmartHome k existujúcemu poisteniu domácnosti, a chce s ním prísť na trh už tento rok.  

Zdroj: www.asscompact.at

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS