Európska komisia vydala pohotovostný akčný plán k Brexitu


			Európska komisia vydala pohotovostný akčný plán k Brexitu

V decembri vydala Európska komisia (Komisia) pohotovostný (či alternatívny) akčný plán na prípravu na prípadného marcového vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ, a to vo forme Oznámenia.

Aj keď bol finalizovaný návrh dohody o Brexite medzi EÚ a vládou Spojeného kráľovstva, tak stále nie je jasné, ako dopadne aktuálne hlasovanie v britskom parlamente a ako budú vyzerať budúce vzájomné vzťahy. Z tohto hľadiska má pohotovostný akčný plán mimoriadny význam, pretože rieši prípad, keď sa nedosiahne žiadna dohoda.

Z vyhlásenia vyplýva, že Komisia považovala za potrebné vymedziť typy núdzových opatrení, ktoré by sa mohli prijať v prípade, keby Spojené kráľovstvo opustilo EÚ neriadeným spôsobom. Komisia určila prioritné oblasti s možnými významnými dôsledkami na občanov a podniky. 

Patria medzi ne napríklad otázky týkajúce sa pobytu a víz, finančných služieb, leteckej dopravy, ciel,  prenos osobných údajov i politiky v oblasti zmeny klímy. Núdzové opatrenia by sa prijímali len v obmedzených prípadoch, mali by obmedzený rozsah a boli by dočasné. Boli by prijímané jednostranne EÚ a museli by, samozrejme, byť v súlade s právom EÚ.  

Pre lepšie pochopenie danej situácie je potrebné zdôrazniť, že núdzové opatrenia prichádzajú do úvahy, keď dohoda o vystúpení nebude do 30. marca 2019 ratifikovaná, nenastane žiadne prechodné obdobie a právo EÚ prestane v Spojenom kráľovstve platiť od 30. marca 2019. Druhý hlavný scenár vychádza z toho, že dohoda bude ratifikovaná. Potom právo EÚ prestane v Spojenom kráľovstve platiť až 1. januára 2021, teda po prechodnom období v dĺžke 21 mesiacov. 

V časti akčného pohotovostného plánu, ktorá sa týka finančné služby, je hlavná pozornosť venovaná investičným produktom, respektíve derivátom, a úlohe centrálnych depozitárov. V spomínanom vyhlásení sa uvádza, že Komisia prijala tieto akty, ktoré by sa aplikovali od dátumu vystúpenia v prípade tvrdého Brexitu:

  • Dočasné a podmienené rozhodnutie o rovnocennosti na pevne stanovenú obmedzenú dobu 12 mesiacov, aby sa zabezpečilo, že nedôjde k okamžitému narušeniu centrálneho clearingu derivátov.
  • Dočasné a podmienené rozhodnutie o rovnocennosti na pevne stanovenú obmedzenú dobu 24 mesiacov, aby sa zabezpečilo, že nedôjde k narušeniu služieb centrálnych depozitárov pre prevádzkovateľov z EÚ, ktorí  v súčasnosti využívajú subjekty zo Spojeného kráľovstva
  • Dve delegované nariadenia uľahčujúce po pevne stanovenú dobu 12 mesiacov novácie určitých OTC derivátových zmlúv, ak je zmluva prevedená z protistrany v Spojenom kráľovstve na protistranu v EÚ-27.  

Tento prístup vychádza z hodnotenia rizík vo finančnom sektore, ktoré uskutočnila Komisia pre prípad tvrdého Brexitu (bez dohody). Brala do úvahy stanovisko Európskej centrálnej banky a európskych orgánov dohľadu. Na základe tohto hodnotenia sa rozhodla, že pre zachovanie finančnej stability v EÚ je nevyhnutný len obmedzený počet ochranných opatrení. Tieto opatrenia by iba zmierňovali riziká finančnej stability v oblastiach, kde je pripravenosť operátorov na zvládnutie týchto rizík do dátumu vystúpenia zreteľne nedostatočná. 

O ostatných k finančným službám vrátane poisťovníctva Komisia v podstate znovu prezentuje v alternatívnom akčnom pláne svoje predchádzajúce všeobecné vyjadrenia alebo odporúčania. Ak dohoda o vystúpení nebude ratifikovaná, tak poskytovatelia finančných služieb usídlenie v Spojenom kráľovstve stratia dátumom vystúpenia právo poskytovať svoje služby v členských štátoch EÚ 27 na základe európskeho pasu. 

Poskytovatelia finančných služieb zo Spojeného kráľovstva a ich protistrany v EÚ musia urobiť také kroky, aby pri akomkoľvek scenári zaistili súlad s právom EÚ. Vo všetkých sektoroch finančných služieb musia firmy prijať tiež opatrenia na zmiernenie rizík a musia zabezpečiť, že klientom budú naďalej poskytované služby. Finančné spoločnosti musia svojich klientov aktívne informovať o prijatých krokoch a tom, ako ich implementujú. Klienti finančných spoločností zo Spojeného kráľovstva v členských štátoch EÚ 27 musia byť pripravení na scenár, kedy ich operátor zo Spojeného kráľovstva už nebude subjektom práva EÚ. 

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články