Detektívov nahrádzajú odborníci na dáta


			Detektívov nahrádzajú odborníci na dáta
3.11.2014 Technológie

Novodobí podvodníci pracujú s najnovšími technológiami a využívajú pri páchaní trestnej činnosti v kyberpriestore čoraz sofistikovanejšie techniky. Éra lúpežných prepadov bánk síce nekončí, ale čoraz viac ekonomickej kriminality sa dnes pácha v digitálnom svete.

 

Podľa bezpečnostnej firmy Symantec, ktorá urobila celosvetový prieskum na vyše 13 tisíc dospelých používateľoch z 24 krajín, dosahujú priame škody z kybernetickej kriminality ročne objem 113 miliárd USD a neustále rastú.


Novodobí podvodníci sa rýchlo učia pracovať s najnovšími technológiami. Majú sofistikované metódy, ako sa dostať k osobným dátam a heslám, aj čoraz prepracovanejšie techniky pre presun peňazí medzi účtami a krajinami. Preto ich nie je ľahké odhaliť a usvedčiť.


Organizované skupiny podvodníkov sú nebezpečné nielen pre banky a ich klientov, ktorých pripravujú o peniaze, ale aj pre podniky, ktorým môžu kybernetickí zlodeji ukradnúť intelektuálne vlastníctvo či obchodné tajomstvá.
 
„Väčšina podvodov dnes zostáva nepotrestaná, mnohé dokonca ani nikdy nevyplávajú na svetlo sveta. Náklady, ktoré takto vznikajú, zvyčajne znášajú zákazníci v podobe vyšších cien, alebo daňoví poplatníci v podobe vyšších daní, ak ide o podvody vo verejnej správe,“ hovorí Jozef Benčík, obchodný manažér spoločnosti SAS na Slovensku.


Zákonodarcovia a regulačné orgány sa snažia zavádzať opatrenia, ktoré majú nelegálne aktivity eliminovať, no tie samé pre boj proti podvodníkom nestačia.
 
„Ak má byť arzenál kompletný, potrebuje verejná správa a zodpovedné firemné oddelenia pokročilú analytiku. Iba pomocou nej je možné v spleti obrovského množstva transakcií, vzorov správania a rozličných udalostí, identifikovať nielen trestnú činnosť, ale tiež porozumieť rizikám a na základe toho pripraviť preventívne opatrenia,“ povedal J. Benčík.


Napríklad len na karuselových podvodoch s DPH prichádzajú európske štáty každoročne zhruba o 100 miliárd eur. Kým v roku 2002 dosahovali úniky na DPH v Belgicku odhadom 1,1 miliárd eur, o desať rokov neskôr to bolo iba 18,5 milióna eur. Karuselových podvodov sa Belgičanom podarilo takmer úplne zbaviť vďaka takzvanému hybridnému detekčnému modelu, ktorý spočíva v pokročilých analýzach dát. Model využíva viacero analytických techník pre odhalenie aj tých najsofistikovanejších podvodníkov.


Ako reakciu na rastúci dopyt po analytických riešeniach pre big data, ktoré naberajú na význame najmä vo verejnej správe a vo finančníctve, otvorila softvérová a poradenská spoločnosť SAS tento rok dedikované výskumné a vývojové centrum v Škótsku, ktoré vyvíja riešenia pre zvýšenie bezpečnosti a boj proti podvodom.

SAS

Zdroj: SAS

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS