Silný mráz môže nehnuteľnosť poškodiť. Tu sú rady, ako škodám predísť


			Silný mráz môže nehnuteľnosť poškodiť. Tu sú rady, ako škodám predísť
27.2.2018 Škody

Tuhé mrazy, pri ktorých klesla teplota až na -30 °C, zasiahli Slovensko v januári minulého roka. Chladné počasie panuje na našom území aj v týchto dňoch.

Vlastníci domov a ďalších nehnuteľností môžu urobiť opatrenia, ktoré pomôžu škodám na majetku predísť alebo ich minimalizovať.

KOMUNÁLNA poisťovňa likvidovala začiatkom minulého roka viac než 700 poistných udalostí z poistenia nehnuteľnosti a domácnosti. Najvyššie vyplatené poistné plnenie z poistenia domácnosti dosiahlo sumu 150-tisíc eur.

„K poistnej udalosti došlo v dôsledku prasknutia potrubia v budove vplyvom silných mrazov,“ hovorí Peter Žilka, zástupca riaditeľa úseku neživotného poistenia KOMUNÁLNEJ poisťovne. Z údajov KOMUNÁLNEJ poisťovne tiež vyplýva, že najčastejšími príčinami poistných udalostí počas minulej zimy boli ťažký alebo topiaci sa sneh a extrémne nízke teploty.

Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu bol najchladnejším dňom v minulom roku 8. január, kedy teplota v Oravskej Lesnej klesla na -35,5 °C a aj v ďalších obciach na Slovensku – napr. v Lieseku, Párnici, Zázrivej, Dudinciach a Červenom Kláštore – namerali teplotu -30 °C.

Pri takomto mraze sú najviac ohrozené vodovodné a vykurovacie potrubia hlavne v rekreačných chatách, v ktorých sa pravidelne nekúri. Ich zamrznutie môže viesť k prasknutiu radiátorov a následnému vytopeniu nehnuteľnosti. „Za posledných päť rokov sme vyplatili desiatky poistných udalostí za škody spôsobené zimou, z toho dve mimoriadne v celkovej sume takmer 60-tisíc eur,“ hovorí P. Žilka.

Pri poistení nehnuteľnosti je potrebné myslieť na plnohodnotné krytie. Predmetom poistenia nehnuteľnosti sú stavby určené na bývanie − rodinné domy a byty, domy vo výstavbe, rekreačné chaty, garáže, ploty, záhradné domčeky, bazény, ale aj stavebný materiál.

„Našim klientom odporúčame, aby spolu s poistením nehnuteľnosti uzatvorili aj poistenie domácnosti. Je to dôležité preto, aby sa vyhli riziku, že v prípade škody na nehnuteľnosti, budú musieť opravy, resp. kúpu hnuteľných vecí tvoriacich zariadenie domácnosti hradiť z vlastných prostriedkov,“ hovorí P. Žilka.

Veci osobnej potreby členov domácnosti, ktoré nie sú pevne spojené s nehnuteľnosťou, napr. nábytok, koberce, obrazy, odevy, knihy, riad, veci zberateľskej hodnoty, stroje, športové potreby, ale aj elektrospotrebiče – práčka, umývačka riadu, sušička bielizne a i. nie sú v prípade škody hradené z poistenia nehnuteľnosti, ale z poistenia domácnosti.

Štyri tipy ako nehnuteľnosť pripraviť na tuhé mrazy

  • Temperujte, resp. kúrte. Aj nízky výkon kúrenia predíde zamrznutiu vodovodných potrubí a ich následnému poškodeniu.
  • Ak dom či chatu neobývate, odčerpajte vodu a odstavte jej prívod do radiátorov a potrubí.
  • Potrubia ošetrite izolačným materiálom
  • Ak napriek tomu dôjde k zamrznutiu, zastavte prívod vody a potrubie postupne rozmrazujte pomocou uteráku či horúcej vody. Po rozmrazení púšťajte vodu len pozvoľna.

 

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

kúrenie

Lacinka,  25. 5. 2020

My máme v dome kvalitné kúrenia a teplota nám doma cez zimu neklesne pod 22 ° C. Ke kúrenie nám slúži vykurovacia fólia, ktorú sme našli na https://www.heatflowslovakia.sk/ a oni nám ju rovno aj položili, takže sme to mali bez starostí. Keď sme mali tú možnosť, aby nám ju položili profesionáli, tak sme to využili, aby sme to s manželom neurobili nejako zle.

RSS

Súvisiace články