Počet obetí cunami v Indonézii stúpol na 429


			Počet obetí cunami v Indonézii stúpol na 429

Počet obetí cunami, ktorá v sobotu zasiahla pobrežné oblasti v indonézskom Sundskom prelive, stúpol na 429. Najmenej 128 ľudí je stále nezvestných.

Informáciu v utorok potvrdil hovorca národnej agentúry pre zvládanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho. Ďalších 1400 osôb je zranených. Tisíce ľudí zostali bez domovov po tom, ako cunami zasiahla územia na pobreží západnej časti ostrova Jáva a južnej časti ostrova Sumatra. Po obetiach pátrajú tisícky vojakov, policajtov, vládnych zamestnancov aj dobrovoľníkov.

Indonézska meteorologická, geofyzikálna a klimatologická agentúra v utorok v noci vyzvala verejnosť, aby sa zdržiavala najmenej 500 metrov až kilometer od pobrežia pozdĺž Sundského prielivu, ktorý sa nachádza medzi zasiahnutými ostrovmi Jáva a Sumatra. Agentúra monitoruje činnosť sopky Anak Krakatau, ktorej erupcia podľa predpokladov vyvolala zosuv pôdy a spôsobila víkendovú cunami, uviedla jej šéfka Dwikorita Karnawati.

Okrem zlého počasia oblasť bičujú aj veľké vlny a oboje by spolu so sopečnými erupciami mohli podľa nej „spôsobiť na útesoch krátera zosuvy pôdy do mora", čo vyvoláva obavy zo vzniku cunami. Karnawati vyzvala obyvateľov, aby boli ostražití a nepodliehali panike. Podobné varovanie v stredu vydala aj národná agentúra pre zvládanie katastrof.

Cunami udrela nečakane v sobotu v noci na pobrežie západnej časti ostrova Jáva a južnej časti ostrova Sumatra. Hovorca národnej agentúry pre zvládanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho v stredu informoval, že sa predpokladá, že sopečná aktivita spôsobila kolaps veľkej časti juhozápadného svahu Anak Krakatau.

To zrejme spôsobilo pohyb veľkej masy vody a vytvorilo vlny, ktoré následne zasiahli breh. Cunami si vyžiadala 430 mŕtvych, 1400 zranených a najmenej 159 nezvestných. Viac ako 21-tisíc ľudí vyhnala zo svojich domovov.

V stredu si v Indonézii pripomínajú 14. výročie masívneho zemetrasenia s magnitúdom 9,1, ktoré v Indickom oceáne spôsobilo sériu ničivých vĺn cunami. Tie si vyžiadali vo viacerých krajinách v oblasti zhruba 230-tisíc mŕtvych, viac ako polovica pritom pochádzala z indonézskej provincie Aceh.

 

Zdroj: SITA, oPoisteni.sk

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS