Hurikán Michael: Gigantické škody na Floride


			Hurikán Michael: Gigantické škody na Floride

Hurikán tentoraz nazvaný „Michael" udrel v októbri na pobreží amerického štátu Florida. Spôsobil gigantické škody, ktorých celkovú reálnu výšku možno v danej chvíli len odhadovať.

Isté však je, že, dopady na poisťovne a zaisťovne budú opätovne značné. Prezident USA Donald Trump označil vyššie uvedený hurikán za monštrum. Šéf príslušného úradu pre ochranu pred katastrofami uviedol, že hurikán Michael je najprudšia búrka v oblasti od roku 1851. Tento hurikán zasiahol pobrežie USA rýchlosťou 250 km h.

Experti zatiaľ odhadli možné škody na 16 mld. USD. Zdá sa, že tento odhad je skôr nízky, respektíve podhodnotený, pretože oveľa slabšia tropická búrka „Florence", ktorá ničila východné pobrežie USA, najmä Severnú Karolínu, asi pred mesiacom, spôsobila škody okolo 45 mld. USD.

Hurikánu Michael chýbali na rýchlosti iba 2 km/h, aby bol zaradený do najvyššej kategórie „5". Faktom je, že Florida sa na hurikán pripravovala. Ale nikto nečakal také nepredstaviteľné spustošenie obcí pozdĺž pobrežia. Napríklad 11. októbra bolo registrovaných viac ako 388 000 výpadkov elektrického prúdu v domácnostiach a u podnikateľov. 

Niektorí experti už vyjadrili prvotné úvahy o dopadoch hurikánu Michael na poisťovne a zaisťovne. Zaznel napríklad názor, že možné škody budú pre zaisťovne únosné a nemali by prekročiť 16 mld. USD. Vychádza sa okrem iného aj z toho, že odbor zaistenie je prekapitalizovaný a že v danej oblasti je poisteného menej majetku.

Ak je poistenie dohodnuté, tak hlavne u menších poskytovateľov. Podľa jedného expertného odhadu by poistené škody mohli dosiahnuť vyššie 4,5 mld. USD. Experti nepredpokladajú, že by mohlo dôjsť z titulu škôd spôsobených hurikánom Michael k nejakému významnejšiemu posunu poistného, ​​teda k rastu ceny zaistenia. 

Značnou komplikáciou je, že hurikán Michael priniesol aj silné dažďové zrážky do štátov Severná Karolína a Južná Karolína, pričom voda z tropickej búrky Florence ešte nestačila odtiecť či sa odpariť. Tým pádom sa oneskoria napríklad opravy a pravdepodobne sa navýšia poistené škody. 

Zdroj: oPojisteni.cz, Versicherungswirtschaftheute

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS