Banské nešťastie! Výbuch metánu zabil v Česku 13 baníkov


			Banské nešťastie! Výbuch metánu zabil v Česku 13 baníkov

Včerajší výbuch metánu v uhoľnej bani pri českom meste Karviná si vyžiadal najmenej 13 mŕtvych.  Medzi obeťami je jedenásť Poliakov a dvaja Česi. Tri baníci zostávajú v nemocnici, jeden z nich je v kritickom stave.

V čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji vybuchol vo štvrtok metán. Banské nešťastie sa stalo v severnej lokalite bane.

Hovorca OKD Ivo Čelechovský potvrdil, že sa banské nešťastie stalo o 17:16 hodine, keď sa vznietil metán a „zapríčinil devastáciu niektorých pracovísk v bani". Práce v podzemí okamžite zastavili a všetky pracovné čaty povolali na povrch. „V podzemí zasahuje banská záchranná stanica, ktorá musí dôkladne zrekognoskovať terén, pretože je zle prístupný," cituje Čelechovského spravodajský portál iDNES.cz.

Hovorca Zdravotníckej záchrannej služby Moravskosliezskeho kraja Lukáš Humpl uviedol, že záchranári zatiaľ ošetrili troch baníkov. „Dvaja mali popáleniny, jeden bol po výbuchu otrasený," povedal. Jeden z baníkov bol v ohrození života pre početné popáleniny v „oblasti hlavy, krku, trupu, horných aj dolných končatín" a do nemocnice ho previezol vrtuľník.

Dvoch zranených prijala Ostravská fakultná nemocnica. „Jeden pacient je na operačnej sále popáleninového centra. Nie je možné bližšie špecifikovať jeho zdravotný stav. Druhý je pri vedomí. S lekármi komunikuje, jeho stav je oproti druhému pacientovi ľahší," vyjadrila sa hovorkyňa nemocnice Naďa Chattová.

Podľa jedného z baníkov, ktorý v bani ČSM pracuje, budú medzi nezvestnými pravdepodobne Poliaci, ktorí mali poobedňajšiu smenu. „Na 99 percent to boli Poliaci," potvrdil večer pre iDNES aj hovorca OKD.

Príčinu banského nešťastia bude šetriť komisia zložená zo zástupcov OBÚ pre územie Moravskosliezskeho kraja a Olomouckého kraja, Polícia ČR, vedenie OKD, a.s., vedenie spoločnosti ALPEX a zástupcov odborovej organizácie.

Zdroj: SITA, oPoisteni.sk, ilustračné foto TASR

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS