Poistenie proti kyberzločinu. V USA horúci trend, v Česku čaká na objavenie


			Poistenie proti kyberzločinu. V USA horúci trend, v Česku čaká na objavenie
8.8.2014 Poistný trh

Internet nie je miestom, kde by sa mohol človek len bezstarostne surfovať. Zvykli sme si už na správy o podvodných e-mailoch, mámiacich z ľudí peniaze, nabúranie účtov, hackerské útoky na stránky spoločností či krádeže priemyselných, obchodných a osobných dát.

 

Počítačová kriminalita sa skrátka stala hrozbou, s ktorou treba počítať rovnako, ako si človek dáva pozor na peňaženku, keď ide po ulici. Platí, že obozretnosť sa na internete vypláca. Čo ale robiť, keď napriek tomu človek alebo firma prídu "elektronicky" k ujme na majetku alebo povesti? Kompenzovať straty môže poistenie proti kybernetickým rizikám.

Útoky aj na české firmy

V USA je to v súčasnosti jeden z najrýchlejšie rastúcich segmentov tamojšieho poisťovacieho trhu. V Česku na svoje širšie objavenie toto riešenie ale stále čaká. Pritom podľa spoločnosti PwC je v tuzemsku počítačová kriminalita po sprenevere druhým najväčším problémom miestnych firiem z hľadiska hospodárskej kriminality. Spoločnosť Kaspersky Lab zase tvrdí, že vlani čelilo hackerským útokom trinásť percent českých firiem.


"V USA sú prípady, keď firmy čelia hackerským útokom, podstatne sledovanejšie než v Česku. Straty tamojších spoločností dosahujú desiatok i stoviek miliónov dolárov. Finančné škody sú spôsobené prerušením prevádzky, odlivom zákazníkov, nákladmi na právne zastúpenie, aj výdavkami na zabezpečenie pred ďalšími útokmi, "vysvetľuje  analytik Vladimír Srp zo spoločnosti Broker Trust.

Pätinový nárast

Poistenie proti kybernetickým rizikám ponúka v USA vyše 50 poisťovateľov, vrátane veľkých hráčov na trhu, ako sú American International Group, Chubb alebo Ace. Podľa dát americkej spoločnosti Marsh, ktorá sa zaoberá riadením rizík, si vlani kúpilo toto poistenie o 21 percent firiem viac ako v roku 2012. Na poistnom spoločnosti zaplatili vlani 1,3 miliardy dolárov oproti jednej miliarde v roku predchádzajúcom. Značný nárast spôsobili predovšetkým poistkám od menších až stredných podnikov. Niektoré firmy môžu byť poistené až na sumu 300 miliónov dolárov.

Jednotlivé poistky proti počítačovej kriminalite sa v USA môžu výrazne líšiť. Ponúkajú napríklad uhradenie nákladov za najatie firiem, ktoré incident prešetria, zaplatenie krízového manažmentu, informovanie zákazníkov alebo poplatkov za právne služby.

Nie je škoda ako škoda


"Problémom tohto poistenia je vyčísľovania reálnych škôd. Pri fyzickej škode na majetku - napríklad pri požiari budovy - sa dajú ohňom spôsobené škody určiť pomerne presne. Otázkou ale je, ako vyhodnocovať napríklad poškodenie dobrého mena spoločnosti po úniku citlivých dát jej klientov, "dopĺňa Vladimír Srp.

Navyše sa zdá, že český trh na objavenie poistenie proti kybernetického zločinu stále čaká. Väčšina oslovených poisťovní ho vo svojej produktovej ponuke nemá. "Podobný produkt v súčasnosti neponúkame. A to aj z toho dôvodu, že zatiaľ necítime, že by po tomto poistení bola na trhu dostatočný dopyt, "uviedla hovorkyňa Českej poisťovne Ivana Buriánková. Prípadní klienti sa nepoistia ani u ČSOB Poisťovne, Generali či Allianz. Hackeri sú popredu.


"Toto riziko nepoisťujeme. Dôvody sú zrejmé. Ide o pomerne nové riziko, ktorého dôsledky sa zatiaľ pomerne ťažko dajú predvídať. Nastavenie podmienok poistenia v dobe búrlivého technologického rozvoja je prakticky nemožné. A tiež sa obávam, že hackeri sú stále trochu popredu. Zároveň by sa aj zložito definovala vzniknutá škoda - ušlý zisk pri prerušení prevádzky, odčerpané financie alebo strata dát, "zhŕňa dôvody, prečo toto poistenie neponúka poisťovňa Kooperativa v Česku, hovorca spoločnosti Milan Káňa.

Možnosti poistiť sa existujú

Aj v Česku je ale možné nechať sa proti kybernetickým rizikám poistiť. Prvou spoločnosťou, ktorá u nás začala vlani toto poistenie ponúkať, je poisťovňa American International Group (AIG) a jej produkt CyberEdge. "Pomáha zmierniť nielen finančné dôsledky úniku, zneužitia alebo straty dát, ale aj vplyv na IT systémy či dobré meno spoločnosti tým, že poskytuje kombináciu tradičnej poistnej ochrany a služieb profesionálnych konzultantov (právnici, IT odborníci a PR špecialisti)," opisuje AIG toto poistenie.

Ponuka tohto poistenia je porovnateľná s produktmi ponúkanými v USA. Podľa AIG obsahuje toto riešenie niekoľko oblastí poistného krytia. V základnom nastavení je obsiahnuté finančné zabezpečenie v dôsledku neoprávneného nakladania s údajmi, ďalej potom krytie nákladov spojených s udelením sankcií a pokút dozorným orgánom a je tu aj úhrada výdavkov vynaložených na odborné služby. Voliteľná rozširujúca poistenia sú pre prípad únosu, vydierania či výpadku servera.

Situácia sa na českom trhu v tejto oblasti môže v budúcnosti zmeniť. Záležať bude veľa na samotných firmách, ako budú poistenia vyhľadávať. "Ak bude o poistenie proti kybernetickým rizikám medzi českými spoločnosťami záujem, bude narastať aj ochota poisťovní ho ponúkať, čo znamená konkurenciu a s tým spojené výhody pre firmy," dopĺňa  Vladimír Srp z Broker Trustu.

oPojištení.cz, Vladimír Srp, Broker Trust

 

Zdroj: oPojištení.cz, Vladimír Srp, Broker Trust

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS