Mladí ľudia dlhujú v priemere necelých 800 eur


			Mladí ľudia dlhujú v priemere necelých 800 eur
18.7.2016 Poistný trh

Štatistiky spoločnosti KRUK Česko a Slovensko (KRUK), ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, ukazujú, že Slováci si začínajú požičiavať peniaze už ako „násťroční“.

Viac než 90 % dlžníkov vo veku 18 až 24 rokov má dlh do 1200 eur, pričom priemerná výška dlhu takto mladých ľudí dosahuje necelých 800 eur.

Zatiaľ čo mladé ženy si priemerne požičiavajú necelých 650 eur, muži približne 930 eur. Podiel pohlaví dlžníkov v tejto vekovej skupine je takmer vyrovnaný – dlžníci vo veku 18 až 24 rokov tvoria v prípade žien 3,8 % a mužov 3,1 % všetkých dlžníkov.

Najviac mladých dlžníkov pochádza z Košického a Nitrianskeho kraja (17 a 15 %), najmenej si požičiavajú mladí ľudia z Bratislavského kraja (7 %). Zatiaľ čo 93 % mladých dlžníkov má len jeden záväzok, 7 % už má dlhov viac.

Dlhy mladých ľudí často nepochádzajú priamo z finančných pôžičiek, ale vznikajú hoci aj neskorou úhradou záväzkov. Napríklad 5 % respondentov nášho prieskumu vo veku 18 až 29 rokov priznáva, že svoj účet za mobilný telefón platí po termíne splatnosti," hovorí Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK.

Aj pre mladých ľudí je stále dôležitejšie získať základy finančnej gramotnosti, aby vedeli, ako hospodáriť s peniazmi a dokázali zhodnotiť ponuky úverov a ďalších finančných služieb. Dôležitou súčasťou výchovy k hospodáreniu s peniazmi sú napríklad letné brigády alebo vreckové od rodičov za domáce práce či plnenie ďalších úloh.

Na brigádu môžu nastupovať mladí ľudia od 15 rokov s ukončenou povinnou školskou dochádzkou. U osôb mladších ako 16 rokov nesmie dĺžka pracovného času prekročiť 30 hodín týždenne, mladiství do 18 rokov môžu pracovať nanajvýš 37,5 hodiny týždenne, zároveň však nie viac než 8 hodín denne.

Zamestnávatelia môžu uzavrieť dohodu o brigádnickej práci so žiakmi stredných škôl a študentmi dennej formy vysokoškolského štúdia vo veku do 26 rokov maximálne na 20 hodín týždenne, s hodinovou mzdou najmenej na úrovni minimálnej mzdy, ktorá predstavuje 2,33 eura na hodinu. Zo mzdy do 200 eur nemusia žiaci a študenti platiť sociálne a dôchodkové poistenie.

Mladí ľudia by sa mali čo najskôr naučiť hospodáriť s peniazmi a uvedomiť si, že záväzky sa musia plniť včas. Oneskorenie platieb zvyšuje záväzky a pre študentov s príjmami len z brigád je potom stále väčším problémom uhradiť ich," uzatvára Fixová.

Zdroj: KRUK

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS