Komentár Tomáša Lébla, AXA: Obchodná dohoda na dosah?

Vyjednávanie v podobe vzájomných obchodných vzťahov medzi USA a Čínou, podľa vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, zaznamenalo zásadný posun.

V dôsledku tohto pozitívneho vývoja vo vyjednávaniach je prezident Spojených štátov údajne ochotný odložiť zvýšenie cla na dovoz čínskeho tovaru plánovaného na 1. marca. Toto vyhlásenie v podobe twitterového príspevku podporilo nádej časti investorov, že dosiahnutie dohody o podobe čínsko-amerických (nielen) vzťahov, je už na dosah.

Nezhody týkajúce sa podoby vzájomného obchodu medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, USA a Čínou, vygradovali začiatkom roka do otvorenej obchodnej vojny. Tú na začiatku minulého roka začal Donald Trump pomyselnou prvou salvou v podobe zavedenia cla na dovoz solárnych panelov, ktorých najväčším svetovým producentom je práve Čína.

V priebehu roka postupne gradovalo uvaľovanie ciel priamo namierené voči zvyšujúcemu sa objemu čínskeho dovozu. Hlavným dôvodom pre colnú prestrelku bola podľa Trumpa snaha vyrovnať vzájomné obchodovanie, ktoré je v súčasnosti nefér voči Spojeným štátom, čo má potvrdiť aj výrazný schodok vzájomnej obchodnej bilancie na strane USA.

Akokoľvek je daný argument diskutabilný, o ostatných „boliestkach“ vzájomných vzťahov to možno povedať už menej. Jedným z motorov čínskeho hospodárstva bol, a do istej miery stále je, kopírovanie zahraničných technológií a svojrázne obchádzanie patentov. Navyše tomu, že je kurz čínskej meny renminbi čisto tržne determinovaný a nie je umelo oslabovaný v snahe podporiť čínsku konkurencieschopnosť, taktiež verí len málokto.

Ak sa teda tento dlhotrvajúci spor blíži skutočne k svojmu úspešnému koncu, ide pre trhy o pozitívnu správu, hoci výslednú dohodu už trhové ceny čiastočne odrážajú. Napríklad čínske akcie reprezentované indexom CSI 300 posilnili v reakcii na spomínané vyhlásenie o takmer 6 %. Pokoj na obchodnom fronte by potom mohol zvýšiť investorský apetít po riziku, z čoho by následne profitovali meny takzvaných rozvíjajúcich sa trhov, vrátane českej koruny.

Pre spoločnú európsku menu by išlo taktiež o pozitívne informácie, samozrejme, možné presunutie pozornosti amerického prezidenta práve smerom k vzájomnému obchodovaniu USA a starého kontinentu by naopak mohlo pôsobiť opačne. Minimálne by však trhy mohli zo stola zmiesť jednu z rady neistôt, ktoré ťažia svetový hospodársky rast, čo by v dôsledku realizovania odkladaných investícií mohlo spomaľujúcemu hospodárskemu rastu poskytnúť potrebnú vzpruhu.

Autor: Tomáš Lébl, analytik skupiny AXA Česká republika a Slovensko

Profil komentátora: 

Tomáš Lébl je analytikom skupiny AXA pre Českú republiku a Slovenskood roku 2017. Špecializuje sa na sledovanie udalostí ovplyvňujúcich dianie na finančných trhoch spolu s analýzou ich dopadu na jednotlivé aktíva. Vyštudoval odbor hospodárska politika na Vysokej škole ekonomickej v Prahe s vedľajšou špecializáciou na peňažnú ekonómiu a bankovníctvo.

Zdroj: AXA

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články