Poznáme mýty o detskom poistení. A vieme, ako s nimi naložiť

I. mýtus

Deťom je poistenie zbytočné. Keby sa čokoľvek stalo je dôležité, aby mali dobrú poistku rodičia - najmä živiteľ rodiny, väčšinou otec...

V dnešnej uponáhľanej dobe sa skutočne odporúča, aby v prípade už viacčlennej rodiny mali poistenie všetci jej členovia. Ak sa stane nepredvídaná udalosť jednému z rodičov, celá domácnosť sa zrazu ocitne na pleciach toho druhého. Z dvoch príjmov je behom okamihu len jeden, pričom v týchto situáciách dokáže práve poistenie nahradiť absenciu ušlej mzdy. Predovšetkým práve zodpovednosť voči svojim blízkym by mala byť dôvodom na uzatvorenie životnej poistky každého dospelého človeka. Dieťa má však práve tú výhodu, že poistenie je možné využiť ako sporenie a zároveň ako ochranu. Počas života dostane 3 splátky (v 11., 15. a 19. roku života), čo je výrazná finančná pomoc predovšetkým pre rodičov. A poistka uhradí aj škodu, ktorú dieťa spôsobí v škole, alebo iní zapríčinia jemu, preplatí vykonané operácie, hospitalizáciu a ďalšie úkony.

II. mýtus

Ak by sa jednému z rodičov niečo stalo, druhý by poistenie nemusel finančne sám utiahnuť.

Ak sa rodičia dostanú do situácie, kedy jeden z nich stratí prácu, alebo z iného dôvodu nebude môcť vykonávať zárobkovú činnosť, majú na výber z dvoch možností. Prvou je, že môžu poistenie prerušiť a nechať si vyplatiť sumu. Ďalším variantom je pripoistenie. Poistník má možnosť dojednať si dve pripoistenia - Oslobodenie s náhradou poistného (v prípade invalidity) a Oslobodenie od platenia v prípade nezamestnanosti. V týchto prípadoch povinnosť platby prevezme poisťovňa za klienta na seba. Je možné dojednať si ochranu od začiatku uzatvorenia zmluvy, ale aj v priebehu poistenia (zmeny na poistení je možné vykonávať vždy k výročiu poistenia).

 

III. mýtus

Detské poistenie nie je vhodné na sporenie, pretože peniaze sa infláciou znehodnocujú.

Ide o sporenie v pravom zmysle slova, teda koľko vložíš toľko dostaneš. Ak chce klient investovať do akciových či podielových trhov, musí sa pripraviť na to, že na jednej strane môže hodnota jeho peňazí výrazne vzrásť, alebo naopak nemusí dostať ani to, čo vložil. Aby klient druhej možnosti zabránil, mal by sa vyznať v zložitých komplexných nástrojoch finančného trhu. Pretože slepá dôvera v jednu finančnú inštitúciu nie je namieste a je potrebné, aby aj klient v prípade blížiaceho sa rizika a nestability na finančných trhoch okamžite zareagoval.

 

IV.  mýtus

Poisťovňa vám z konečnej nasporenej sumy vyplatí menej ako polovicu, pretože si strháva poplatky za nákup, inkasný, správny poplatok a ďalšie sumy.

Aj toto tvrdenie môžeme vyvrátiť. Klient dostane na konci sporenia viac, ako do neho vložil a ak oželie prvú platbu (vyplácanú v deň, kedy dieťa dovŕši 11 rokov) dokonca získa ešte aj finančnú prémiu navyše (viď príklad).

 

V.  mýtus

Nízke poistné sumy v prípade pripoistení sú nanič. Oplatia sa vyššie, aby v prípade udalosti mali význam. To však výrazne navyšuje mesačné poistné.

Čím vyššia poistná suma, tým vyššia ochrana v prípade nehody. Pri produkte Prémiové poistenie dieťaťa je najnižšia čiastka sporenia (teda bez pripoistení na prípadné riziká ako je úraz, hospitalizácia a pod.) 224,73 eura ročne. V prípade pripoistení s maximálnou poistnou sumou je výsledná mesačná čiastka, ktorú klient bude odvádzať poisťovni len o niečo vyššia. V porovnaní so sumou, ktorú v prípade nehody dostane vyplatenú, je zanedbateľná.

VI.  mýtus

Výhodnejšie ako poistenie dieťaťa je dlhodobé zhodnotenie akciových trhov.

Áno, z hľadiska sporenia to môže byť výhodnejšie, ale aj nemusí. Tak, ako sme spomínali vyššie, ak chce človek peniaze investovať a neprerobiť, mal by aspoň trochu rozumieť akciovým trhom. Ale ani to nemusí byť stopercentne výhodné. Treba mať na pamäti, že investičné spoločnosti si účtujú nemalé poplatky za vedenie osobného účtu, zhodnotenie úspor, za správu účtu a iné.

Komunálna poisťovňa 

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články