Demografická štúdia Allianz: Do roku 2050 sa počet ľudí s demenciou strojnásobí


			Demografická štúdia Allianz: Do roku 2050 sa počet ľudí s demenciou strojnásobí
20.9.2012 Tlačové správy

Zajtra, v piatok 21. septembra si pripomenieme Medzinárodný deň Alzheimerovej choroby. Podľa štúdie spoločnosti Allianz o demografickom vývoji zo začiatku tohto roka, sa počet ľudí s demenciou do roku 2050 až strojnásobí, a to hlavne kvôli neustálemu predlžovaniu veku. Bez účinných liekov sa počet chorých na túto chorobu vyšplhá zo súčasných 36 miliónov na viac než 115 miliónov, čo zodpovedá dnešnému súčtu všetkých obyvateľov Španielska a Francúzska. Na Slovensku trpí najčastejšou formou demencie, Alzheimerovou chorobu 60-tisíc obyvateľov, pričom toto číslo sa do roku 2050, podobne ako vo zvyšku Európy, viac ako strojnásobí.

Dôsledky tejto choroby na národné hospodárstvo sú obrovské a pokiaľ berieme do úvahy starostlivosť, ktorú chorým zabezpečujú rodinní príslušníci, môžu stúpnuť až na viac ako 450 miliárd eur,“ tvrdí Michael Heise, hlavný ekonóm skupiny Allianz.

Dôležitá úloha poistenia

Na Slovensku sa táto choroba dotýka niekoľkých desiatok tisíc opatrovateľov a rodinných príslušníkov, ktorí sa o postihnutých starajú. „Je preto absolútne nutné posilniť nielen výskum a včasnú diagnostiku tejto choroby, ale taktiež vývoj alternatívnych spôsobov starostlivosti o ľudí, ktorí ňou trpia, aby sme im mohli ponúknuť nielen kvalitnú liečbu, ale aj kvalitné poistenie,“ zdôrazňuje Heise.

Pretože je demencia zložitá téma pre všetky subjekty – štáty, spoločnosti a jednotlivcov, stáva sa dôležitou výzvou tiež poistenie. Allianz – Slovenská poisťovňa kryje Alzheimerovu chorobu v rámci poistenia kritických chorôb. „Alzheimerova choroba je spolu s ďalšími vážnymi ochoreniami súčasťou poistenia kritických chorôb, ktoré by vzhľadom na demografický vývoj malo byť súčasťou zabezpečenia každého klienta,“ hovorí Andrea Chválová z oddelenia vývoja produktov v Allianz – SP.

Globálny trend

Do budúcnosti sa podľa demografickej štúdie Allianz zmení tiež pomer medzi chorými na demenciu a práceschopnými ľuďmi. Zatiaľ čo dnes pripadajú na 100 práceschopných obyvateľov vo veku 15 až 64 rokov dvaja chorí, uprostred tohto storočia už by ich mohlo byť päť.

Tradovalo sa, že demencia je chorobou priemyselne vyspelých západných krajín. Posledné výskumy však ukázali, že výskyt tejto choroby v rozvojových štátoch bol výrazne podhodnotený. Iba v Ázii by mohlo v roku 2050 trpieť demenciou takmer 61 miliónov obyvateľov a v samotnej Číne dokonca viac ako vo všetkých priemyselne vyspelých krajinách dohromady. V Európe sa počet chorých do polovice storočia takmer zdvojnásobí z dnešných 10 miliónov na 19 miliónov, pričom 15 miliónov ich bude žiť v dnešnej Európskej únii.

Včasná diagnostika je dôležitá

Mottom tohtoročného, už 19. Medzinárodného dňa Alzheimerovej choroby, je „Demencia – žiť spolu“ a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o neutešenej situácii ľudí, ktorí demenciou trpia a tiež ich príbuzných. Demencia je závažná mozgová choroba, zapríčinená degeneratívnymi zmenami v mozgovom tkanive. Jej prejavom je napr. Alzheimerova choroba. Väčšinou sa prejavuje nad 60 rokov. Príznakom je zmena osobnosti, postihnutá býva najskôr krátkodobá a neskôr aj dlhodobá pamäť.

Včasné diagnostikovanie tejto choroby dokáže jej vývoj spomaliť. „Je dobré začať s liečbou čo najskôr, pokiaľ je ešte choroba v ranných štádiách. Samozrejme dôležitý je aj tréning orientácie, správania a pamäti. V kombinácii s týmito činnosťami má liečba pozitívne dopady,“ hovorí Dr. Max Link, šéf lekárskych poradcov skupiny Allianz.

Allianz

Zdroj: Allianz - Slovenská poisťovňa, a. s.

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články