Atradius prieskum odhaľuje 2 % nedobytných pohľadávok vo Východnej Európe


			Atradius prieskum odhaľuje 2 % nedobytných pohľadávok vo Východnej Európe
28.6.2012 Tlačové správy

Spoločnosti vo Východnej Európe vyjadrujú znepokojenie z pravdepodobného negatívneho výhľadu obchodného úverového rizika v nasledujúcich šiestich mesiacoch a očakávajú zintenzívnenie svojho úsilia, aby sa ochránili pred oneskorením platieb a platobnou neschopnosťou svojich odberateľov. Podľa júnového barometra platobnej morálky realizovaného spoločnosťou Atradius viac ako trojnásobok respondentov z Východnej Európy očakáva v nasledujúcich šiestich mesiacoch zhoršenie obchodného úverového rizika v porovnaní s respondentami očakávajúcimi jeho zlepšenie. Viac ako polovica oslovených spoločností vo Východnej Európe, s úmyslom redukovať objem neskoro alebo vôbec nezaplatených platieb, plánuje zintenzívniť aktívnu správu pohľadávok.


V rámci prieskumu bolo oslovených 820 spoločností v 4 krajinách Východnej Európy (Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko). 29 % respondentov očakáva zhoršenie obchodného úverového rizika v nasledujúcich šiestich mesiacoch, kým iba 9,5 % predpokladá zlepšenie. Z toho v Českej republike bolo zaznamenané najvyššie percento respondentov predpokladajúcich zhoršenie situácie v danom období (41,2 %), nasledovalo Poľsko (35,1 %).


S cieľom redukovať oneskorenia a výpadky platieb a lepšie chrániť svoje spoločnosti pred obchodnými úverovými rizikami, viac ako polovica respondentov z Východnej Európy (53,4 %) predpokladá zvýšenie ich aktívnej správy pohľadávok v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov, a to najmä častejším využívaním upomienok a sledovaním bonity odberateľov. Výsledky Poľska a Slovenska (56 % v oboch) ukázali najvyšší počet respondentov plánujúcich zintenzívnenie sledovania bonity svojich zákazníkov.


Vyústením nestability ekonomického prostredia v týchto štyroch krajinách je, že v priemere viac ako 30% z celkového objemu B2B pohľadávok je uhrádzaných neskoro a 2 % sú nedobytné. Hlavnou príčinou je nedostatok finančných prostriedkov odberateľov. Slovensko deklarovalo najväčšie problémy s oneskorovaním domácich pohľadávok (35.7 % z celkovej hodnoty domácich B2B pohľadávok bolo uhradených neskoro: v rámci celého prieskumu išlo v priemere o 31.6 %). Respondenti v Čechách uvádzali najvyššie percento omeškaných zahraničných platieb (32.9 % z celého objemu zahraničných platieb bolo uhradených po splatnosti: 26.3% priemer celého prieskumu).


Z celého prieskumu v regióne vyplýva, že priemerne 2,6 % domácich B2B faktúr a 1,8 % zahraničných faktúr sa stalo nedobytnými. Respondenti z Poľska deklarovali najvyšší podiel nedobytných pohľadávok od B2B odberateľov (4.4 % domácich a 4.1 % zahraničných).


Rovnako ako v prieskume realizovanom pred pol rokom, nedostatočné finančné zdroje boli označené za hlavného vinníka oneskorených úhrad od B2B odberateľov (87.3 % respondentov uviedlo nedostatočnú likviditu ako hlavný dôvod pre meškanie domácich a 71 % zahraničných platieb; v roku 2011 to bolo 80,4 % domácich 69,5 % zahraničných). Zmena tohto trendu sa v blízkej budúcnosti neočakáva.


Thomas Langen, Senior Regional Director zo spoločnosti Atradius uviedol: “Následkom hlbokých ekonomických problémov v mnohých krajinách regiónu budú insolvencie a oneskorenia platieb aj naďalej hlavnou témou spoločností v Európe. Na základe ekonomických prognóz pre Eurozónu v roku 2012 sa očakáva výrazné spomalenie reálneho rastu HDP v Strednej a Východnej Európe v porovnaní s rokom 2011. Najviac ohrozené sú menšie ekonomiky blízke Eurozóne – Maďarsko a Česká republika – ktorých výkon domáceho trhu je už v tomto období slabý. Riadenie obchodného úverového rizika a ochrana spoločností pred druhotnou platobnou neschopnosťou spôsobenou nedobytnými pohľadávkami sú kľúčové pre dosiahnutie úspechu. Zdá sa, že respondenti Atradius barometra platobnej morálky sú si vo väčšine prípadov vedomí rizika, ktorému čelia a podnikajú kroky, aby uspeli v obtiažnejšom ekonomickom prostredí. V záujme svojich klientov sa Atradius, ako poisťovateľ kreditného rizika, pravidelne zaoberá radom opatrení uvádzaných v prieskume, aby svojim klientom pomohla ochrániť ich bilanciu a existenciu.”.


Tomáš Mezírka, riaditeľ Atradius Slovensko dodáva: "Aj keď slovenské spoločnosti evidujú najvyšší objem pohľadávok po splatnosti, je konečná výška odpísaných pohľadávok 1,9 % najnižšia v celom regióne, ktorého priemer je 2,6 %. Napriek tomu, že Slovensko dopadlo v rámci priezkumu v tomto ohľade najlepšie, ostáva toto číslo stále hrozivo vysoké.".


Atradius

Zdroj: Atradius

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články