Lloyd’s of London: Volíme moderné postupy na poistnom trhu


			Lloyd’s of London: Volíme moderné postupy na poistnom trhu
11.10.2015 Poistný trh

Spoločnosť zastáva úlohu administratívneho aparátu trhu Lloyd’s, sama poistenia neponúka. Poskytuje však potrebnú infraštruktúru pre upisovateľov a maklérov nevyhnutnú pre podnikanie v takom rozsahu. Jej úlohou je riadenie rizík, ktoré nie je možné koordinovať jednotlivými subjektmi, pretože vznikajú, resp. sa prejavujú až na úrovni trhu.

 

Keďže je trh Lloyd’s spolu so všetkými svojimi subjektmi hodnotený ako celok len jednou ratingovou známkou, Spoločnosť dohliada na to, aby si trh udržal čo najlepšie hodnotenie.Lloyd’s si trvale udržuje pozitívne hodnotenia od externých ratingových agentúr: Standard&Poor’s A+ (stabilná), Fitch Ratings AA- (veľmi silná), A.M. Best A (výborná).

Všetky poistky zo syndikátov sú neobmedzene kryté spoločným kapitálom z reťazového zabezpečenia, preto je pri hodnotení postačujúce, aby ratingové agentúry ohodnotili celú spoločnosť len jednou známkou a toto hodnotenie platí pre všetky syndikáty aktívne po roku 1992.

Najťažšie míľniky v histórii spoločnosti

Obdobie 80.-tych až 90.-tych rokov sa označuje ako najťažšie v existencii trhu. Súbeh problémov s vysokými poistnými plnenia z amerických azbestových poistiek, prírodných katastrof a havárie spôsobenej činnosťou človeka (výbuch plošiny Piper Alpha) zapríčínil u mnohých členov, ktorí ručili za svoje záväzky celým majetkom,vyhlásenie bankrotu. Situácia bola veľmi vážna a pravdepodobný bol i koniec celej spoločnosti Lloyd’s.

Výraznou reštrukturalizáciou, mnohými i nepríjemnými opatreniami a vznikom Equitas sa nakoniec podarilo trh udržať. Významnou zmenou bolo udelenie členstva prvým korporátnym upisovateľom, čo znamenalo koniec jednej éry v prístupe vedenia trhu.

Moderné postupy v obchodovaní

Nové tisícročie sa nesie v znamení zmien v regulácii a v reakcii na to i v zavádzaní moderných postupov pri obchodovaní, čoho výsledkom by malo byť zefektívnenie administratívy a organizácie trhu ako i riešenia poistných udalostí. Trh sa dendodenne potýka s veľkým počtom poistných udalostí.

K jednej z najväčších v oblasti námorníctva došlo 9. októbra 1799, kedy loď HMS Lutine narazila na dánske pobrežie, kde bola silou príboja zničená. Lloyd’s kryl jej vysoko cenený náklad a i napriek vysokej škode bolo poistné plnenie vyplatené v plnej výške do dvoch týždňov, čím si Lloyd’s získal výbornú reputáciu.

O 58 rokov neskôr bol objavený zvon lode The Lutine Bell, ktorý bol umiestnený do upisovacej miestnosti. Používal sa na informovanie upisovateľov o úspešnom či neúspešnom návrate lode, ktorú poisťovali. Jeden úder znamenal zlé správy, dva naopak dobré. V súčasnej dobe je zvon využívaný len pri zvláštnych príležitostiach.

Poistné plnenia v záujme pomoci pri nešťastiach

Počas svojho fungovania Lloyd´s poskytoval plnenia pri mnohých významných neštastiach, akými bolo zemetrasenie v San Franciscu v roku 1906, potopenie Titanicu, havária vzducholode Hindenburg či plošiny na ťažbu plynu a oleja Piper Alpha a pád Svetového obchodného centra. V poslednom období sú výplaty plnení zapríčinené najmä čoraz častejšími prírodnými katastrofami (hurikán Katrina, zemetrasenia v Japonsku, na Novom Zélande či záplavy v Austrálii) a v roku 2014 došlo i k neobvykle vysokému počtu leteckých neštastí.

Upisované riziká

I keď na začiatku sa Lloyd´s sústredil výhradne na krytie rizík námornej prepavy, v súčasnosti ponúka široké spektrum produktov životného i neživotného poistenia so zameraním na špeciálne riziká a patrík najlepším poistiteľom politických rizík, poistiteľom pri únosoch a výkupnom a poskytovateľom krytia rizika prerušenia dodávateľskej siete a obchodovania.

Upisované poistné riziká sú štandardne delené do siedmych hlavných kategórií:
Zodpovednosť (Casualty) = krytie škôd, ku ktorým dôjde pri výkone povolania, pri zanedbaní povinnej lekárskej starostlivosti, a ďalej tiež úrazové a zdravotné poistenie, poistenie zodpovednosti riadiacich a vedúcich pracovníkov a všeobecné poistenie zodpovednosti zamestnávateľov.

Majetok (Property) = v poistení majetku ponúka pestrú škálu produktov od poistenia nového obchodného centra v New Yorku až po poistenie prázdninových rezortov proti poškodeniu búrkami. Táto oblasť patrí medzi najviac konkurenčné a jednotliví upisovatelia sa snažia vyhovieť často aj veľmi neštandardným potrebám klientov.

Lodná preprava (Marine) = námorné a lodné poistenie stálo na začiatku celej spoločnosti a na tomto odvetví si Lloyd’s vybudovalo dobré meno. No v súčasnosti tvorí už len malú časť obchodu, i keď stále veľmi úspešnú. Krytie sa týka zväčša trupu lodí, prepravovaného nákladu, námornej zodpovednosti a poistenia vzácnych či vysoko cenených predmetov.

Energia (Energy) = neustále sa vyvíjajúce odvetvie, kde sa do poistenia dostávajú ropné plošiny, rafinérie, krytý je majetok na zemi ale aj na mori. V poslednom čase sa začína záujem presúvať aj na obnoviteľné zdroje.
Motorové vozidlá (Motor) = poistenie motorových vozidiel je ďalším veľmi konkurenčným prostredím. Lloyd’s zastrešuje všetky typy poistenia áut a celých firemných vozových parkov.

Letectvo (Aviation) = Lloyd’s je považovaný za lídra v poistení letectva. Disponuje najlepšou globálnou sieťou – kryje aerolínie, ale i samotné lietadlá. V portfóliu má produkty na krytie letísk a satelitova proti vojne a terorizmu.

Zaistenie (Reinsurance) = samostatnou oblasťou aktivít spoločnosti Lloyd’s je zaistenie, ktoré umožňuje poistiteľovi znížiť maximálnu vystavenie sa voči upísanému riziku a zväčšiť upisovaciu kapacitu. Chráni ho pred rizikom veľmi vysokých poistných plnení pri rozsiahlych poistných udalostiach. Niektoré poisťovne čerpajú výhody takisto z medzinárodnej diverzifikácie pri zaistení a využívajú možnosť získať určité know-how, ktoré vyplýva so spolupráce s týmto významným hráčom na trhu .

Zaistenie tvorí viac ako tretinu upísaného obchodu, takmer štvrtina patrí poisteniu majetku a len o niečo málo menej je tvorené poistením zodpovednosti. Zvyšných 20% je rozdelených medzi poistenie lodnej prepravy, energie, motorových vozidiel a letectva.

Lloyd’s sa nikdy nezdráhal participovať a poisťovať nové technológie a jedno z mnohých prvenstiev patrí poisteniu vesmírneho satelitu v roku 1965.
Medzi komerčne populárne produkty, ktoré pomáhajú trhu budovať meno u verejnosťou, patria napr. poistky na hlasy spevákov Marlene Dietrich a Bruca Springsteena, či nohy futbalistu Davida Backhama, ktorý ich ocenil na 100 mil.libier. I kresby Leonarda da Vinciho sú súčasťou upisovacieho portfólia.


Expandovanie do nových oblastí

Pre Lloyd´s je veľmi dôležitá geografická diverzifikácia aj z dôvodu určitej možnosti, že by Veľká Británia vystúpila z Euróskej únie, čím by stratila možnosť poskytovať finančné služby cezhranične na základe jednotného európskeho pasu.

Globálny rozvoj patrí medzi kľúčové témy v projekte Vision 2025, ktorý má ukázať smerovanie a ciele trhu do roku 2025. Na konci roku 2014 spolupracovalo s Lloyd’s 3 872 coverholderov, najväčšie zastúpenie má trh v USA, Veľkej Británii, Kanade, Austrálii a Taliansku. V poslednom období prebehli rokovania v Európe, USA, Južnej Afrike, Singapúre a Indii, kde ale predstavitelia Lloyd’s, ponúkajúci produkty zaistenia, narážajú na pomalé lokálne legislatívne zmeny.

V máji 2014 získal Lloyd’s právo pôsobiť v Poľsku, Dánsku, Švédsku a Kolumbii,v septembri udelila trhu Čínska vláda povoleniezriadiť pobočku v Pekingu a o dva mesiace neskôr i povolenie na zriadenie zastúpenia v Mexiku. Ďalšie krajiny, v ktorých sa Lloyd’s usiluje o získanie obchodných príležitostí sú Brazília, Turecko, Chorvátsko a Litva.

Trh zatiaľ oficiálne zastúpenie na Slovensku nemá, na jej území Lloyd’s poskytuje krytie len prostredníctvom dvoch coverholderov: Experting spol. s.r.o.- havarijné poistenie a poistenie zodpovednosti za škodu pre lietadlá do 6000 kg pre Českú republiku a pre Slovensko DefendFinance s.r.o. – poistné produkty pre motorové vozidlá vo forme predĺžených záruk a poistenia finančných strát Gap. Od roku 2012 spolupracuje s výkonným agentom ANV Syndicates Limited a sprostredkováva poistenie pre Syndikát 5820 riadený práve ANV.


Lloyd’s a regulácia trhu

Lloyd’s patrí k výrazným a kľúčovým subjektom na trhu s finančnými službami vo Veľkej Británii už viac ako tri storočia, preto sa vlády už niekoľkokrát snažili vytvoriť právny rámec, ktorý by poskytoval možnosť určiť povinnú základnú štruktúru trhu, ako i jeho povinnosti. Najprv šlo o zákony, ktoré sa priamo a výlučne venovali Lloyd’s, neskôr boli ustanovenia zahrnuté do predpisov upravujúcich celý trh finančných služieb.

Od 1.4.2013 vo svetle nového regulatorného usporiadania vo Veľkej Británii sú makléri a agenti členov regulovaní úradom Financial Conduct Authority (FCA). Naopak samotný Lloyd’s i jeho výkonní agenti podliehajú dvojitej regulácii, a to zo strany FCA ako aj Prudential Regulation Authority (PRA). Toto riešenie vychádza zo zamerania jednotlivých orgánov, kedy FCA zabezpečuje, aby boli neustále dodržiavané podmienky spravodlivého zaobchádzania s poistníkom a dodržiavané podmienky pre správne fungovanie poskytovateľov finančných služieb.

Úrad PRA sleduje ekonomické funkcie subjektov, ktorí sú systemticky významní pre fungovanie celého poistného trhu, a ktorých zánik by mal výrazné negatívne dopady na všetkých účastníkov. Z dôvodu zdvojeného prístupu sa kladie veľký dôraz na to, aby nevznikali hluché miesta bez príslušného dohľadu a taktiež aby nedochádzalo k neefektívnemu zdvojovaniu podmienok a kompetencií. Vzhľadom na to, že FCA, PRA a Lloyd's majú spoločné predmety záujmu, s cieľom minimalizovania duplicít vo výkone každého subjektu došlo k uzavretiu dohôd s Lloyd's o spolupráci pri dohľade a jeho presadzovaní.

Lloyd´s je taktiež súčasťou kompenzačného systému FSCS. Ide o štatutárny fond poslednej inštancie pre klientov, ktorí využívajú finančné služby spoločností na britskom trhu. Spotrebiteľov kompenzuje v prípade, že spoločnosť, ktorá im poskytla určitú finančnú službu či produkt, nie je schopná, resp. s veľkou pravdepodobnou nebude schopná plniť svoje záväzky voči spotrebiteľom.

Výzvy do budúcnosti

Za 327 rokov existencie prekonal trh dobré i veľmi náročné obdobia, no v súčasnosti sa situácia javí stabilná a finančné výsledky vyhovujúce. Budúcnosť však prinesie mnohé problémy a výzvy - úspešné dokončenie implementácie Solvency II., čoraz náročnejšie požiadavky na automatizáciu informačných systémov a následné vykazovanie regulátorom. Ešte väčšie hrozby číhaju v oblasti, ktorú trh ovplyvniť nemôže - zvyšujúci sa počet prírodných neštastí a najmä rozsah ich škôd, technologické katastrofy a taktiež zhoršujúca sa politická situácia vo svete. No história už niekolkokrát potvrdila, že i napriek tým ťažšim časom si Lloyd´s dokázal vždy plniť svoje záväzky voči poistníkom a udržalsi taksvoje významné postavenie nielen vo svete financií.

Jana Rybková, Underwriting Assistant, Lloyd’s

Zdroj: Lloyd´s of London

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články