Európske firmy trápia chyby vo fakturácii


			Európske firmy trápia chyby vo fakturácii

Aj drobné chyby dokážu narobiť naozaj veľké komplikácie. Svoju skúsenosť s tým majú mnohé európske spoločnosti.

Podľa štúdie „European Payment Practices“ 2017 až 29 % z nich priznáva, že nesprávne formy spracovania faktúr vedú k oneskoreným platbám ich zákazníkov, prípadne úplne nedobytným pohľadávkam.

Dôvody sú často naozaj prozaické: Napríklad to, že faktúra bola vystavená príliš neskoro, resp. bola uvedená nesprávna adresa alebo došlo k nedodržaniu formálnych náležitostí. „Spoločnosti pravidelne prichádzajú o svoje peniaze, pretože si efektívne nezorganizovali svoje fakturačné procesy,“ konštatoval Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko, venujúcej sa komplexnému manažmentu pohľadávok. Celkovo 8 % dopytovaných spoločností v Európe nemá štandardizované riadenie pohľadávok.

Ako ukázal prieskum, vedúcu pozíciu v tomto smere má Nemecko. V segmente B2B iba 2 % tamojších respondentov uviedli, že nemajú štandardizované procesy na vymáhanie pohľadávok. V segmente B2C to boli 4 % spoločností.

Najväčším výzvam v tejto oblasti však čelia francúzske a britské firmy. V oboch krajinách až 13 % spoločností nemá vymedzené organizačné štruktúry na vymáhanie pohľadávok, vzniknutých dlhmi spotrebiteľov. Pomerne zlá situácia panuje vo Veľkej Británii aj v segmente B2B, kde 10 % spoločností nemá štandardizované riadenie pohľadávok.

Čo sa týka Slovenska, až 22 % firiem považuje formálne chyby vo fakturácii za jeden z dôvodov zlej platobnej disciplíny ich zákazníkov. Pritom len 11 % spoločností priznáva používanie štandardizovaných procesov na vymáhanie dlhov.

Michal Šoltes odporúča čím skôr sa začať zaoberať manažmentom pohľadávok, ktorý ponúka množstvo špecializovaných odborných poznatkov od kvalifikovaných pracovníkov a uľahčí príslušné inkasné procesy.

Reprezentatívna EOS štúdia „European Payment Practices“ 2017 sa uskutočnila už desiatykrát. Na jar minulého roku nezávislý inštitút pre prieskum trhu Kantar TNS oslovil 3200 odborníkov zo 16 európskych krajín, z toho 200 spoločností zo Slovenska.

Zdroj: EOS KSI

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články