Chystáte sa na cintorín? Pozor na zlodejov


			Chystáte sa na cintorín? Pozor na zlodejov
26.10.2016 Poisťovne, Pre občanov

Cintoríny by mali byť pre návštevníkov posvätné. Napriek tomu čelia celoročne vandalizmu. V dušičkovom období je príležitostí pre výtržníkov ešte viac. Ako sa proti nim chrániť?

Výtržníctvo a krádeže na cintorínoch majú rastúci trend. Podľa správcov sú častým objektom zlodejov nielen kvety, vence a mosadzné svietniky, ale aj medené a železné kríže alebo stojany. Nezastavia sa dokonca ani pred ničením alebo odcudzením mramorových pomníkov. S podobnou nepríjemnosťou sa môže pri najbližšej návšteve cintorína stretnúť každý z nás. Je preto dobré vedieť, ako treba v takýchto prípadoch postupovať.

Hláste správcom aj polícii

Každú, aj drobnú krádež vázy či lampáša by ste mali nahlásiť správcovi cintorína. Pokiaľ sa o krádeži dozvie, bude môcť prijať lepšie opatrenia na zabránenie krádežiam v budúcnosti. Množstvo cintorínov, najmä väčších, dnes spolupracuje s políciou. Tá môže na miestach posledného odpočinku hliadkovať aj v noci, keď sú pre verejnosť zatvorené. Hoci je veľmi ťažké odhaliť páchateľa, veľmi užitočná môže byť každá informácia, na ktorých miestach dochádza najčastejšie ku krádežiam.

Nie je zločin ako zločin

Pokiaľ vám vandali spôsobili škodu väčšieho rozsahu, kontaktujte políciu priamo. Nezabúdajte, že takýto čin nemusí byť klasifikovaný iba ako bežná krádež, ale ako hanobenie miesta posledného odpočinku. Ide o špecifickú formu trestného činu, za ktorú hrozí vinníkovi trest odňatia slobody až na dva roky. Musí mu však byť dokázaný úmysel hanobenia, čo býva komplikované.

Poistenie náhrobného kameňa?

Niektoré rodiny si uctia pamiatku zosnulého hodnotnejším pomníkom alebo sochou. „Pokiaľ ste aj vy investovali do náhrobného kameňa nemalé peniaze, oplatí sa dať rodinný hrob poistiť,“ radí Martina Cvachová z poisťovne Groupama. Poisťovacie spoločnosti ponúkajú tento druh poistenia buď zvlášť, alebo ako súčasť poistenia domácnosti.

Budete tak chránení nielen voči krádežiam a vandalizmu, ale aj prírodným živlom. Víchrica, krupobitie, polámané konáre dokážu na pomníkoch napáchať často väčšie škody než vandali,“ dodáva Martina Cvachová.

Peňaženky nechajte doma

Pri návšteve cintorína počas pamiatky zosnulých však treba byť ostražitý a myslieť aj na vlastnú bezpečnosť. Okrem trúchliacich rodín sa po chodníkoch pohybujú aj organizované skupiny vreckárov. Častými objektami sú dámske kabelky, nie vždy dobre zatvorené. Svoje cennosti si preto dobre uschovajte, alebo, ak je to možné, nechajte peňaženky doma a berte si so sebou na cintorín len to najnutnejšie.

Nezabudnite na reflexné prvky

Dušičkové obdobie je rizikové aj z hľadiska preplnených ciest, na ktoré vyrážajú aj tzv. sviatoční vodiči. Policajti v týchto dňoch evidujú nárast dopravných kolízií. Napríklad vlani sa od 30. októbra do 3. novembra stalo 211 nehôd, pri ktorých zahynulo 6 osôb, 13 sa zranilo ťažko a 85 ľahko. Navyše, v blízkosti cintorínov na cestách a parkoviskách treba rátať aj so zvýšeným počtom chodcov a cyklistov.

Pre vlastnú bezpečnosť by sme nemali zabúdať na reflexné prvky. Najmä v noci a za sychravého počasia sú osoby v tmavom oblečení pre šoférov takmer nevideiteľné. Nielenže tým zvýšite svoju bezpečnosť, ale vyhnete sa aj pokute, pretože od roku 2014 je pre chodcov pohybujúcich sa po ceste alebo v jej blízkosti nosenie reflexných prvkov povinné.

Zdroj: Groupama poisťovňa

Sledujte nás

Facebook Twitter LinkedIn

Komentáre

Pridať komentár

Nie sú žiadne komentáre.

RSS

Súvisiace články